Σπορ

Όπεν Ρώμης: Το Σάββατο στις 12.00 η συνέχεια του αγώνα ανάμεσα στον Τσιτσιπά και τον Τζόκοβιτς (+video)

Η έντονη βροχόπτωση στη Ρώμη έκανε άνω-κάτω το πρόγραμμα της προημιτελικής φάσης του «Internazionali BNL d’Italia».

Ως γνωστόν το παιχνίδι του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Νόβακ Τζόκοβιτς διεκόπη δύο φορές την Παρασκευή. Αρχικά υπήρξε διακοπή για περισσότερες από 3,5 ώρες, λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην ιταλική πρωτεύουσα.

Λίγο πριν τις 20.00 οι δύο αντίπαλοι μπήκαν εκ νέου στο κορτ, με τον Έλληνα τενίστα να… προλαβαινει να κατακτήσει το πρώτο σετ με 6-4.

Εντούτοις αμέσως μετά το μπρέικ του στο δεύτερο σετ (1-2) οι διοργανωτές αποφάσισαν να διακοπεί για δεύτερη φορά το ματς, καθώς η βροχή είχε δυναμώσει αρκετά και ήταν αδύνατο να συνεχιστεί η αναμέτρηση.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη ακυρώθηκε το πρόγραμμα της Παρασκευής, κι έτσι το ματς ανάμεσα στον Έλληνα πρωταθλητή και τον Σέρβο, Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη, θα συνεχιστεί το Σάββατο στις 12.00 το μεσημέρι (Cosmote Sport 6).

Σε περίπτωση που ο Τσιτσιπάς ολοκληρώσει τον… άθλο του και πετάξει εκτός ημιτελικών τον Σέρβο, τότε θα κληθεί να μπει λίγες ώρες αργότερα εκ νέου στο κορτ και ν’ αντιμετωπίσει τον νικητή από το ζευγάρι Σονέγκο-Ρούμπλεφ, που θα αναμετρηθούν επίσης το Σάββατο.

Ο αγώνας

Mε τη βροχή να κάνει την εμφάνισή της στη συννεφιασμένη Ρώμη ο Τσιτσιπάς έκανε το καλύτερο ξεκίνημα στη μονομαχία του με τον Σέρβο.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έσπασε με το… καλημέρα το σερβις του αντιπάλου του, ενώ ακολούθως σφράγισε το break του, καθώς διεύρυνε το προβάδισμά του (2-0).

Ο Σέρβος μείωσε σε 2-1, ενώ πίεσε για να πάρει πίσω το σερβίς του, ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Έχοντας πέντε χαμένα μπρέικ πόιντ μέχρι τοτε ο Τζόκοβιτς είδε τον Τσιτσιπά να κατακτά το… μαραθώνιο τέταρτο game, που διήρκησε περίπου 10 λεπτά, ενώ μάλιστα δέχτηκε και δεύτερο μπρέικ από τον Έλληνα τενίστα, ο οποίος, παίζοντας με συγκέντρωση, έφτασε στο 4-1.

Πάντως στη συνέχεια ο Σέρβος αντέδρασε και με το πρώτο του break στο ματς δεν άφησε τον Στέφανο να βαλει τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ, ενώ, υπερασπιζόμενος το σερβίς του, μείωσε σε 4-3.

Σε εκείνο το σημείο του ματς αποφασίστηκε να υπάρξει διακοπή, λόγω της βροχής που έπεφτε από το ξεκίνημα του αγώνα.

Εν τέλει οι δύο αντίπαλοι μπήκαν στο κορτ μετά από 3,5 περίπου ώρες, με τον Έλληνα τενίστα να φτάνει στο 6-4, που του χάρισε το πρώτο σετ στη μεγάλη μάχη του με τον Σέρβο.

Έχοντας το μομέντουμ και κάνοντας κατάθεση ψυχής στο ματς ο Στέφανος κατάφερε με νέο break να πάρει το προβάδισμα 2-1, ωστόσο σε εκείνο το σημείο υπήρξε νέα διακοπή στο ματς.

Λόγω βροχής αποφασίστηκε οι δύο αντίπαλοι να εγκαταλείψουν και πάλι το κορτ, κι έτσι θα συνεχίσουν το παιχνίδι τους το Σάββατο.