Όρθιος ο Παναθηναϊκός με Μακέντα στο 90′!

Ο Παναθηναϊκός με πέναλτι του Μακέντα στο 91′ πήρε παλικαρίσια ισοπαλία στην Τρίπολη από τον Αστέρα

Πέρα από την απίστευτη εκστρατεία των 4.000 οπαδών του Παναθηναϊκού που έβαψαν καταπράσινη την Τρίπολη, ο Παναθηναϊκός κρατάει και το γεγονός ότι κατάφερε να βγάλει αντίδραση σε ένα ματς που «στράβωσε» για τα καλά και υπήρχε μεγάλη πίεση για τα παιδιά αυτά που σηκώνουν μεγάλο βάρος στις πλάτες τους. Οι «πράσινοι» είχαν προβλήματα, δεν ήταν καλοί, όμως και πάλι είχαν πάθος και… τρέλα για να καταφέρουν να μείνουν όρθιοι και να μην χάσουν σε μια πολύ δύσκολη έδρα, από την οποία δεν είχαν περάσει ούτε την περσινή σεζόν.

Ο Δώνης έκανε τις κινήσεις του από τον πάγκο, προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα στο ματς και να βοηθήσει την ομάδα κάτι που απέδωσε. Τελικά ο Έλληνας τεχνικός δικαιώθηκε, με τον Χατζηγιοβάνη στο 90’ να κερδίζει το πέναλτι και τον Μακέντα να το… καρφώνει στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το τελικό 1-1 στην Τρίπολη. Έτσι όπως φαινόταν το ματς, αν τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν δυο – τρια παραπάνω, με την ώθηση που πήρε ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πάρει και το ματς. Σε κάθε περίπτωση, η ομάδα του Δώνη κρατάει το γεγονός ότι έμεινε και πάλι αήττητη, έχει 10 βαθμούς μετά από έξι ματς με πέντε νίκες και μια ισοπαλία, λόγω και του -6 που χρεώθηκε από τους χειρισμούς του Γιάννη Αλαφούζου. Το φινάλε, για άλλη μια φορά βρήκε τους «πράσινους» οπαδούς να αποθεώνουν την ομάδα και τον Γιώργο Δώνη, την ομάδα να χειροκροτεί για να ευχαριστήσει για τη στήριξη και να κοιτάζει πλέον το ματς που έρχεται μετά τη διακοπή με αντίπαλο τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ.

Έτσι έπαιξαν…

Με 3-5-2 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Γιώργος Δώνης στην Τρίπολη.  Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Διούδης και οι Πούγγουρας, Κολοβέτσιος και Μαυρομμάτης στην τριάδα της άμυνας. Ο Κουλιμπαλί πήρε τη δεξιά πλευρά, ο Ινσούα την αριστερή και οι Κουρμπέλης, Στάικος και Δώνης τον άξονα. Στην επίθεση συνεργάστηκαν Χατζηγιοβάνης και Μακέντα.

Στον αντίποδα ο Αστέρας έπαιξε με 4-2-3-1 και τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια. Οι Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης και Κυριακόπουλος από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα και τους Ιγκλέσιας και Μουνάφο στον άξονα. Ο Τόνσο ήταν το δεκάρι, ο Καλτσάς δεξιά και ο Τσιλιανίδης αριστερά πίσω από τον Μανιά.

Μπήκε «μουδιασμένα»…

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καθόλου το ματς και στο πρώτο λεπτό από λάθος του Μαυρομμάτη απειλήθηκε σοβαρά, ενώ το ίδιο έγινε και στο δεύτερο λεπτό με τον Διούδη όμως και στις δυο περιπτώσεις να είναι εκεί και να κρατάει το «μηδέν». Μετά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα, η ομάδα του Δώνη άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, να περιορίζει τα λάθη και να προσπαθεί να φτιάξει φάσεις. Όσο ανέβαινε η ομάδα, συνέχιζε να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο κι ο κόσμος με τον Παναθηναϊκό να έχει και αναγκαστική αλλαγή, λόγω ενοχλήσεων του Στάικου στους προσαγωγούς, που έδωσε τη θέση του στον Μπουζούκη.  Κάτι αντίστοιχο έγινε και για τον Αστέρα με τον Ιγκλέσιας να φεύγει για να μπει ο Βαλιέντε. Η τεράστια φάση δεν έγινε και το πρώτο μέρος τελείωσε 0-0 στην Τρίπολη.

Ξανά «νεκρό» διάστημα και 1-0

Το κακό για τον Παναθηναϊκό ήταν πως επανέλαβε το ίδιο κακό ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να το πληρώσει. Ο Αστέρας απείλησε σε δυο περιπτώσεις με Τόνσο και Καλτσά, με τον Διούδη να είναι και πάλι… σωτήριος, όμως, στο 47’ ο Έλληνας τερματοφύλακας δεν είχε κι άλλη απάντηση. Αρχικά «έβγαλε» τη βολίδα του Κυριακόπουλου, αλλά ο Μανιάς ήταν εκεί μπροστά του για να πάρει το «ριμπάουντ» και να ανοίξει το σκορ. Το γκολ του Αστέρα ήταν λογικό να φέρει την προσπάθεια του Παναθηναϊκού για αντίδραση, που ανέβηκε πολύ ψηλά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν χώρους και να απειλήσουν με δεύτερο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε και πάλι ελέω του Διούδη.

Ο Δώνης αποφάσισε να μετατρέψει το σύστημα σε 4-2-3-1 βγάζοντας τον Πούγγουρα και βάζοντας στο ματς τον Τζανδάρη για να έχει περισσότερη δημιουργία, όμως, ούτε αυτό λειτούργησε ιδιαίτερα για το «τριφύλλι». Ο Αστέρας ήταν πολύ καλός στην «κόντρα», με τον Δώνη να ρισκάρει ακόμα περισσότερο και να ρίχνει στο ματς τον Καμπετσή αντί του Δώνη. Αυτό λειτούργησε για τον Παναθηναϊκό, που κράτησε πίσω τους πολλούς παίκτες που έβγαζε μπροστά ο Αστέρας και με τη «μαγική» ώθηση από την κερκίδα κατάφερε να γίνει ξανά κυρίαρχος. Οι «πράσινοι» πίεζαν, είχαν δοκάρι με τον Μακέντα σε τρομερή κεφαλιά του Ιταλού και εν τέλει δικαιώθηκε.

Μακένταρος και… Παναθηναϊκός σεισμός

Στο 90’ από βαθιά μπαλιά του Μαυρομμάτη ο Χατζηγιοβάνης μπήκε «σφήνα» στην άμυνα του Αστέρα, ο Κυριακόπουλος τον ανέτρεψε και ο Σκουλάς έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα και την κόκκινη κάρτα. Ο Φεντερίκο Μακέντα αποδείχθηκε… ψυχρός εκτελεστής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να βάλει… φωτιά στις κερκίδες που ήταν κατάμεστες από τον κόσμο του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» πίεσαν και στα λεπτά των καθυστερήσεων, που αν ήταν λίγο περισσότερα δεν αποκλείεται να ερχόταν και το δεύτερο για να… πέσει το γήπεδο. Κάτι που δεν έγινε, αλλά και πάλι ο κόσμος αποθέωσε την ομάδα όπως έπρεπε…

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας (40’ Βαλιέντε), Μουνάφο, Τσιλιανίδης (87’ Ορτέγκα), Τόνσο, Καλτσάς (78’ Μπελόκο), Μανιάς

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας (58’ Τζανδάρης), Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Στάικος (24’ Μπουζούκης), Κουρμπέλης, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Δώνης (77’ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα