Ουαλία-Ιράν 0-2: “Λύτρωση” στο 97′! (+videos)

Μουντιάλ 2022: Την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο πανηγύρισε το Ιράν, επικρατώντας 2-0 της Ουαλίας με τέρματα των Τσεσμί και Ρεζαεϊάν στο 8ο και 11ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς οι Βρετανοί λόγω αποβολής του Χένεσι.

Την πρώτη του νίκη στο Μουντιάλ 2022 πανηγύρισε το Ιράν, το οποίο επιβλήθηκε 2-0 της Ουαλίας, χάρις σε δύο γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Το ματς δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας στα… πρώτα 80 λεπτά, όμως, η αποβολή του Χένεσι στο 86’ για επικίνδυνο χτύπημα στον Ταρεμί άλλαξε τις ισορροπίες και οι Πέρσες κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη.

Η ομάδα του Κάρλος Κεϊρόζ άνοιξε το σκορ στο 98’ με μακρινό σουτ του Τσεσμί, ο οποίος είχε περάσει πριν από μερικά λεπτά ως αλλαγή στον αγώνα και στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, τη στιγμή που οι Ουαλοί αναζητούσαν την ισοφάριση, ο Ρεζαεϊάν σε υποδειγματική αντεπίθεση, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Έτσι, το Ιράν πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο και ανέβηκε στους 3 βαθμούς, τη στιγμή που οι Βρετανοί έμειναν στον 1 βαθμό και πλέον έχουν μπροστά τους έναν «τελικό» με την Αγγλία, η οποία αργότερα αντιμετωπίζει τις ΗΠΑ.

Η εξέλιξη του αγώνα
Στο πρώτο 20λεπτο οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή. Στο 7ο λεπτό, ο Αζμούν σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Χένεσι μπλόκαρε εύκολα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χοσεϊνί απέκρουσε ενστικτωδώς το εξ επαφής πλασέ του Μουρ μέσα από την μικρή περιοχή!

Μάλιστα, οι δύο ομάδες δεν έδειξαν διάθεση να «ρισκάρουν», με αποτέλεσμα, το τέμπο να είναι ιδιαίτερα χαμηλό και ουσιαστικά το πρώτο μέρος να ολοκληρωθεί χωρίς κάποια άλλη καλή στιγμή και όπως είναι εύκολα αντιληπτό, αναμένεται να ξεχαστεί άμεσα.

«Επικίνδυνοι» οι Πέρσες
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ιρανοί μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να πάρουν το μέγιστο δυνατό. Διατήρησαν την κατοχή της μπάλας κι έφθασαν τρεις φορές κοντά στο γκολ, σε διάστημα ενός λεπτού, με μία ιδιαίτερη φάση που είχαν τρία δοκάρια.

Αρχικά, στο 53ο λεπτό ο Αζμούν έφυγε τετ-α-τετ και σούταρε από κοντά στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Γκολιζαντέ σούταρε έξω από την περιοχή κι έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι, ενώ στην επαναφορά της μπάλας, ο Αζμούν έπιασε καρφωτή κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Χένεσι μπλόκαρε την μπάλα.

Οι παίκτες του Κεϊρόζ είχαν περισσότερη ένταση κι ενέργεια στο παιχνίδι τους, σε αντίθεση με τους Ουαλούς, οι οποίοι φάνηκαν κουρασμένοι και ανήμποροι να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Κυρίαρχο στοιχείο του αγώνα, ήταν η αδυναμία των 22 ποδοσφαιριστών να παράξουν ουσιαστική επιθετική λειτουργία, καθώς με ελάχιστες εξαιρέσεις, η μπάλα παίχθηκε στην μεσαία γραμμή κι εκτός των δύο περιοχών.

Στο 73’, ο Εζατολάχι σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή, υποχρεώνοντας τον Χένεσι να απομακρύνει με υπερένταση σε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 83ο λεπτό, οι Ουαλοί «απάντησαν» με δυνατό σουτ του Ντέιβις που έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ.

Όλα άλλαξαν στο 84ο λεπτό, όταν , ο Ταρεμί επιχείρησε να βγει μόνος με τον Χένεσι, ο οποίος τον ανέτρεψε με σφοδρό χτύπημα μακριά από την περιοχή του, με αποτέλεσμα -μετά από σύσταση του VAR- ο Εσκομπάρ Τόκα, να αποβάλει τον Ουαλό τερματοφύλακα.

Τα τελευταία λεπτά είχαν τον χαρακτήρα «θρίλερ». Οι Ιρανοί αναζητούσαν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή, ενώ οι Ουαλοί προσπαθούσαν κυρίως να κρατήσουν την μπάλα και να πάρουν μία σημαντική ισοπαλία, όπως τουλάχιστον είχαν διαμορφωθεί τα δεδομένα μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Όμως, οι Πέρσες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσεσμί βρέθηκε σε θέση βολής, έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Γουόρντ που είχε περάσει ως αλλαγή και άνοιξε το σκορ.

Ωστόσο, οι συγκινήσεις δεν είχαν σταματήσει εκεί. Τρία λεπτά αργότερα, τη στιγμή που οι Ουαλοί αναζητούσαν την ισοφάριση, οι Ιρανοί βγήκαν στην αντεπίθεση με πολλούς ποδοσφαιριστές, ο Ρεζαεϊάν βρέθηκε απέναντι στον Γουόρντ και με όμορφο πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ουαλία (Ρόμπερτ Πέιτζ): Χένεσι, Ν. Γουίλιαμς, Ντέιβις, Μέφαμ, Ρόντον, Γουίλσον (58’ Τζέιμς), Ράμσεϊ (88’ Γουόρντ), Μπέιλ, Ρόμπερτς (58’ Τζόνσον), Αμπάντου (77’ Αλεν), Μουρ.

Ιράν (Κάρλος Κεϊρόζ): Χ. Χοσεϊνί, Χατζισαφί (77’ Τοραμπί), Μοχαμαντί, Εζατολάχι, Πουραλιγκαντζί, Ταρεμί, Γκολιζαντέχ (77’ Γιαχανμπάκς), Μ. Χοσεϊνί, Αζμούν (68’ Ανσαριφάρντ), Νουρολαχί (78’ Τσεσμί), Ρεζαεϊάν.