Ούτε τώρα νίκησε η… Κηφισιά! 1-1 και με Προοδευτική

Ούτε τώρα νίκησε η… Κηφισιά! 1-1 και  με Προοδευτική

Στο 1-1 έμειναν σε φιλικό αγώνα οι Κηφισιά και Προοδευτική, με τον πρώην παίκτη της ομάδας των Βορείων Προαστείων Νίκο Γιαννιτσάνη να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους και τον Μπαρμπόσα να ισοφαρίζει για το συγκρότημα του Γιώργου Πετράκη.

Η ενημέρωση της Κηφισιάς:

Η Κηφισιά αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Προοδευτική σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Μιχάλης Κρητικόπουλος” της Καισαριανής, το απόγευμα του Σαββάτου 17 Σεπτεμβρίου. Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 29ο λεπτό μετά από γκολ του Νίκου Γιαννιτσάνη, αλλά ισοφάρισε στο 57ο λεπτό με πλασέ του Ματέους Μπαρμπόσα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Παναγιώτου. Παρά την πίεση που άσκησε στο τελευταίο μισάωρο, η Κηφισιά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Στο 14′ του αγώνα, ο Μανώλης Καλλέργης έγινε αναγκαστική αλλαγή μετά από ενοχλήσεις που αισθάνθηκε στο πόδι, με τον Νίκο Πέιο να παίρνει τη θέση του.

Ο αγώνας

Η Κηφισιά ξεκίνησε, έχοντας αυτή την μπάλα στην κατοχή της, δίχως όμως να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Αντίθετα, η Προοδευτική ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ, εκμεταλλευόμενη το λάθος στην άμυνα της Κηφισιάς. Συγκεκριμένα, στο 29′ ο Νίκος Γιαννιτσάνης εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη συνεννόηση των παικτών του Γιώργου Πετράκη και νίκησε τον Αλέξανδρο Αναγνωστόπουλο, ανοίγοντας το σκορ.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν υπήρξε κάποια άλλη μεγάλη στιγμή για τις δύο ομάδες, με τον Μάκη Παυλάκη να σημειώνει τη μοναδική τελική φάση, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 44ο λεπτό, το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος, η ιστορία ήταν πολύ διαφορετική αφού η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 56ο λεπτό, όταν ο Πάνος Πρίτσας έκανε το δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να καταλήγει σε κόρνερ. Από αυτή την στατική φάση ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για την Κηφισιά ένα λεπτό αργότερα. Στο 57′ του αγώνα, ο Κώστας Παναγιώτου ανέλαβε την εκτέλεση του κόρνερ, με τον Ματέους Μπαρμπόσα να πετάγεται στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ να σκοράρει για το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 62′ του φιλικού, η Κηφισιά έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ. Ξανά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Παναγιώτου, με τον Γιάννη Σωτηράκο να κάνει τη δυνατή κεφαλιά, αλλά τον τερματοφύλακα της Προοδευτικής να διώχνει ενστικτωδώς ξανά σε κόρνερ.

Στο 73ο λεπτό, ο Ματέους Μπαρμπόσα άγγιξε το δεύτερο προσωπικό τέρμα στο φιλικό, αλλά είδε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει με εντυπωσιακό τρόπο την κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού της Κηφισιάς. Ενώ ένα λεπτό αργότερα, η Προοδευτική απείλησε για πρώτη φορά την εστία της Κηφισιάς, πλην όμως ο Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι επί της ουσίας, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο με 1-1.

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος (77′ Δασκαλάκης), Μαζουλουξής, Μπαρμπόσα (83′ Σπίνος), Παυλάκης (46′ Σωτηράκος), Νοικοκυράκης (53′ Παναγιώτου), Να, Παπασάββας (87′ Κωνσταντακόπουλος), Πρίτσας (72′ Δημοσθενιάδης), Καλλέργης (14′ Πέιος – λ.τ., 87′ Τόλιος), Ιατρούδης (46′ Κουιρουκίδης), Τεττέι (83′ Φλώκος).

Προοδευτική (Μάγγος): Αστράς, Αλεξίου, Παυλάς, Καρρίκι, Φαζός, Ποτουρίδης, Μαρκοπουλιώτης, Μεγαρίτης, Παυλίδης, Γιαννιτσάνης, Ευθυμίου. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Καραργύρης, Τζανουλίνος, Σινγκ, Γιόβιτς, Νομικός, Αμπιλέ, Φλένσμποργκ, Τσακίρης, Πίσσας.