Ούτε τώρα ο Ιωνικός, «όρθιος» στη Νίκαια ο Παναιτωλικός – Δηλώσεις (+vids)

Ο Ιωνικός είχε την υπεροχή όμως ο Παναιτωλικός κατάφερε να μείνει «όρθιος» στη Νίκαια και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρέλη.

Ούτε την 10η αγωνιστική κατάφερε να χαμογελάσει ο Ιωνικός καθώς «κόλλησε» στο 1-1 με τον Παναιτωλικό στη Νίκαια και παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας της Super League 1 με αγώνα περισσότερο. Ο Μάντζης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Καρέλης ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για τους φιλοξενούμενους.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα ευνοεί περισσότερο την ομάδα του Αγρινίου που ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας μετά από 10 αγωνιστικές έχοντας 12 βαθμούς, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ιωνικός του Δημήτρη Σπανού θα πρέπει να… τρέξει καθώς βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς έχοντας έναν αγώνα περισσότερο από τον Λεβαδειακό, με το πρόγραμμα στη συνέχεια να είναι ιδιαίτερα δύσκολο.

Στο μυαλό των κόουτς:

O Δημήτρης Σπανός παρέταξε τον Ιωνικό με σύστημα 4-2-3-1 στον αγωνιστικό χώρο με τον Χουτεσιώτη κάτω από τα δοκάρια και τους Μύγα, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα, Σάκιτς στην άμυνα. Στον άξονα τα δύο χαφ ήταν ο Ρομαό με τον Φαντιγκά, ενώ στα άκρα έπαιξαν ο Ελευθεριάδης από τα αριστερά ο Λοβέρα δεξιά και πίσω από τον Μάντζη κινούνταν ο Αίας Άοσμαν.

Στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε την ομάδα του με 4-3-3. Ο Στεργιάκης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, ενώ η τετράδα της άμυνας απάρτισαν οι Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους και Χουχούμης. Ο Μλάντεν ήταν το αμυντικό χαφ, με τον Μάρτερσον λίγο πιο δίπλα του και τον Κολοβό στον άξονα. Στα εξτρέμ ο Μόρσεϊ και ο Ντουάρτε ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Νίκος Καρέλης.

Το ματς:

Ο Ιωνικός έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του στην αναμέτρηση και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Σάκιτς γέμισε, με τον Μάντζη να φεύγει μόνος του στην πλάτη της άμυνας και να πλασάρει, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού.

Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός, αφυπνίστηκε και έψαξε την ισοφάριση. Στο 16′ ο Μόρσεϊ μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα στον Κολοβό που με το σώμα κάλυψε την μπάλα, έκανε ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ ωστόσο η προσπάθεια του έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Χουτεσιώτη.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μόρσεϊ επιχείρησε με μακρινό σουτ να αιφνιδιάσει τον Χουτεσιώτη όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, που είχε ανεβάσει στροφές από το 15′ και μετά απείλησε ξανά με σουτ του Κολοβού που μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης στο 22′.

Στο 29′ η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καθώς ο Μόρσεϊ στην προσπάθεια του να τροφοδοτήσει τον Καρέλη, είδε τον Μύγα να χρησιμοποιεί το χέρι για να κόψει και τον κύριο Παπαπέτρου να δείχνει την άσπρη βούλα υποδεικνύοντας πέναλτι. Ο Καρέλης στο 30ο λεπτό ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1 για τον Παναιτωλικό.

Ο Ιωνικός προσπάθησε από εκείνο το σημείο και μετά να φθάσει κοντά στην περιοχή του Στεργιάκη, με τον Ελευθεριάδη να σεντράρει από τα αριστερά με το δεξί πόδι και τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει. Στο 34′ ο Άοσμαν έπιασε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μύγα με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού δεν σταμάτησε να πιέζει και με κύριο εκφραστή τον Άοσμαν συνέχισε να βρίσκεται κοντά στα καρέ των φιλοξενούμενων και στο 41′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σύρου μεσοεπιθετικού ο Μύγας έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε τίποτα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο, επεφύλασσε μια δυσάρεστη έκπληξη για τον Δημήτρη Σπανό με τον Σόουζα να νιώθει ενοχλήσεις τις τελευταίας στιγμής και τον Κάνιας να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο επιστρέφοντας στα γήπεδα για πρώτη φορά μετά από τις 16 Οκτωβρίου του 2021.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και πίεσαν αρκετά τον Παναιτωλικό με τον Φαντιγκά να οργανώνει το παιχνίδι. Στο 49′ ο Άοσμαν εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και μετά από κόντρες η μπάλα έφθασε στον Ελευθεριάδη που σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων να παραδέχεται την αντικανονική του θέση.

Στο 55′ ο Δημήτρης Σπανός προχώρησε σε δύο αλλαγές με τον Άοσμαν και τον Ελευθεριάδη να αντικαθίστανται από τον Μεντόσα και τον Σεμπά. Δύο λεπτά αργότερα ο Μεντόσα έκανε το πρώτο σουτ του στο ματς με τον Στεργιάκη να μπλοκάρει χωρίς να συναντήσει δυσκολία.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα αλλά και του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 59′ για τον Παναιτωλικό. Ο Αποστολάκης αναπτύχθηκε από δεξιά έκανε τη βαθιά μπαλιά στον Ντουάρτε, ο οποίος με άψογο κοντρόλ κατέβασε τη μπάλα σούταρε με φάλτσο και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Στο 62΄ο Παναιτωλικός έχασε ακόμη μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να γυρίσει το ματς με τον Χουχούμη να βρίσκει στην περιοχή τον Καρέλη, που σούταρε όμως ο Χουτεσιώτης έδειξε τα αντανακλαστικά του.

Η συνέχεια βρήκε τον Ιωνικό να επαναφέρει την πίεση στη περιοχή του Παναιτωλικού με τον Σεμπά που πέρασε ως αλλαγή στο γήπεδο νωρίτερα να κάνει χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 79′ να κάνει το 2-1 έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μεντόσα, όμως το πλασέ του ήταν κακό και έφυγε ψηλά άουτ.

Το παιχνίδι από το 80′ και μετά έγινε αρκετά σκληρό με τις ομάδες να προσπαθούν να διαφυλάξουν το αποτέλεσμα. Στο 90′ ο Ντουάρτε, πήρε τη μπάλα έπειτα από αντεπίθεση σούταρε και η μπάλα έφυγε άουτ. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων λίγο έλειψε ο Παναιτωλικός να κάνει το «ριφιφί» με τον Σενγκέλια να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει χωρίς ψυχραιμία στέλνοντας άουτ τη μπάλα και την καρδιά των φίλων του Ιωνικού στη θέση τους με το 1-1 να μένει ως το τέλος.

O MVP: Ο Μπαντιουνγκού Φαντιγκά ήταν παντού! Ο Γάλλο χαφ, αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό της ομάδα του Δημήτρη Σπανού, μοιράζοντας πάσες, πιέζοντας ψηλά τους αντιπάλους του και προσθέτοντας ηρεμία στο παιχνίδι της ομάδας της Νίκαιας.

Η σφυρίχτρα: H παρουσία του κυρίου Παπαπέτρου ήταν πολύ καλή. Ο Έλληνας ρέφερι δεν έχασε οποιαδήποτε στιγμή τον έλεγχο του αγώνα και δεν επέτρεψε το αντιαθλητικό παιχνίδι, ενώ όποτε χρειάστηκε η συμβουλή από το VAR οι αποφάσεις ήταν σωστές και άμεσες.

Οι συνθέσεις:

Iωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Σάκιτς, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα (46′ Kάνιας), Μύγας (86′ Αντούνες), Φαντιγκά, Ρομαό, Λοβέρα, Άοσμαν (55′ Μεντόσα), Ελευθεριάδης (56′ Ελευθεριάδης), Μάντζης (86′ Ιωαννίδης)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Αποστολάκης, Κορνέλιους, Μλάντεν, Χουχούμης, Λάρσον, Μάρτενσον (76′ Φλόρες), Κολόβος (83′ Νταγκό), Μόρσεϊ (89′ Σενγκέλια), Ντουάρτε, Καρέλης (89′ Ζοάο Πέδρο)

Διαιτητής: Aναστάσιος Παπαπέτρου
Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου, Τρύφων Πετρόπουλος
4ος Διαιτητής: Xρήστος Βεργέτης
VAR: Κωνσταντίνος Περράκης