Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Ρωσία-Κροατία 3-4 πεν. (1-1 κ.δ., 2-2 παρ.)

«Έσπασαν» καρδιές στον τελευταίο προημιτελικό του Μουντιάλ της Ρωσίας, καθώς χρειάστηκε η… ρωσική ρουλέτα για να μάθουμε την τελευταία ομάδα που συμπληρώνει το καρέ της ημιτελικής φάσης της διοργάνωσης.

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της η Κροατία φτάνει στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και για δεύτερη φορά στο τουρνουά, πήρε την πρόκριση στα πέναλτι, αυτή τη φορά στο Σότσι κόντρα στην Ρωσία.

Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1, η παράταση 2-2 και στα πέναλτι οι Κροάτες επικράτησαν με 4-3. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν στο 31′ με τον Τσερίσεφ, αλλά οι Κροάτες ισοφάρισαν στο 39′ με τον Κράμαριτς και είχαν δοκάρι με τον Πέρισιτς στο 60′. Στην παράταση οι Κροάτες ήταν αυτοί που προηγήθηκαν, με τον Βίντα στο 101′, αλλά οι Ρώσοι ισοφάρισαν με τον Φερνάντες στο 115′. Η Κροατία θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό της 11ης Ιουλίου στην Μόσχα, την Αγγλία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ επιφυλακτικά και για τις δύο ομάδες, με τους παίκτες διστακτικούς στο να πάρουν πρωτοβουλίες, με αποτέλεσμα το πρώτο μισάωρο η μπάλα να κινείται εκτός των δύο περιοχών, χωρίς κάτι σημαντικό και ευκαιρίες. Απλώς οι Ρώσοι με τον κόσμο στο πλευρό τους έδειχναν πιο ενθουσιώδεις.

Και ξαφνικά στο 31′ οι Τσερίσεφ και Τζιούμπα άλλαξαν με εξαιρετικό τρόπο την μπάλα και ο πρώτος με σουτ έξω από την περιοχή άφησε «άγαλμα» τον Σούμπασιτς και έκανε το 1-0. Πλέον το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό, οι Κροάτες ανέβασαν ταχύτητα και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν πριν μπουν στ΄ αποδυτήρια. Στο 39′ ο Μάντζουκιτς ξέφυγε και μπήκε στην περιοχή, γύρισε προς τον «ξεχασμένο» από τους αμυντικούς Κράμαριτς, ο οποίος από κοντά με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο β’ ημίχρονο η Κροατία μπήκε πιο επιθετικά, άρχισε να εμφανίζει κάποιες από τις αρετές που είχε δείξει στην φάση των ομίλων και να πιέζει την ρωσική άμυνα, που σε ορισμένες στιγμές δεν έδειχνε τόσο σταθερή όσο σε άλλα ματς. Στάθηκε όμως τυχερή, καθώς στο 60′ ο Πέριστιτς βρέθηκε αφύλαχτος στην καρδιά της περιοχής και σούταρε στη ρίζα του δοκαριού.

Η Ρωσία απάντησε στο 72′, όταν ο νεοεισελθών Ερόκιν με κεφαλιά από κοντά, έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι. Πλέον το ματς είχε πάει στο… όποιος βάλει το γκολ νίκησε, αλλά η κατοχή της μπάλας που διατήρησαν οι Κροάτες δεν απέφερε «καρπούς» και η κανονική διάρκεια έμεινε στο 1-1.

Αρκετά κουρασμένες οι δύο ομάδες στην παράταση, ωστόσο βρήκαν και οι δύο τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 101′ και σε κόρνερ, ο Βίντα πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και κατέληξε στα δίχτυα.

Η συνέχεια έδειχνε πως η Κροατία κρατούσε τον ρυθμό του αγώνα εκεί που ήθελε, όμως στο 115′ ο Τζαγκόεφ εκτέλεσε φάουλ και ο Φερνάντες με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2. Όπως και στην φάση των «16», όπου στα πέναλτι η Ρωσία νίκησε την Ισπανία και η Κροατία την Δανία, οι δύο ομάδες κλήθηκαν να διεκδικήσουν την πρόκριση με την ίδια διαδικασία.

Εκεί οι Ρώσοι αστόχησαν σε δύο πέναλτι, οι Κροάτες μόνο σε ένα και με τον Ράκιτιτς να πετυχαίνει το τελευταίο, επικράτησαν με 4-3. Έτσι, 20 χρόνια μετά από την «παρέα» του Μπόμπαν, του Σούκερ, του Προσινέτσκι, του Ασάνοβιτς, του Γιάρνι, του Βλάοβιτς και του Μπίλιτς, η «παρέα» του Μόντριτς θα αγωνιστεί στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

3-4 Ράκιτιτς

ΡΩΣΙΑ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Κουντριάσοφ, Κουζιάεφ, Τσερίσεφ (67′ Σμολόφ), Ζόμπνιν, Γκολόβιν (102′ Τζαγκόεφ), Σαμέντοφ (54′ Ερόκιν), Τζιούμπα (79′ Γκαζίνσκι).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο (97′ Κορλούκα), Στρίνιτς (74′ Πίβαριτς), Λόβρεν, Ράκιτιτς, Βίντα, Πέρισιτς (63′ Μπροζόβιτς), Μόντριτς, Ρέμπιτς, Κράμαριτς (88′ Κόβασιτς), Μάντζουκιτς.