Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Η Ρεάλ «βασίλισσα» του πλανήτη!

Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς της δεν άφησε η Ρεάλ Μαδρίτης που κατέκτησε το τρόπαιο επικρατώντας 5-3 της Αλ Χιλάλ.

Για 5η φορά στην ιστορία της η Ρεάλ Μαδρίτης κατακτά το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων. Η «βασίλισσα» στο θρόνο της σε παγκόσμιο επίπεδο πλέον, μετά το 5-3 στον τελικό με την Αλ Χιλάλ η οποία βοήθησε το θέαμα, αλλά δε γινόταν να σταματήσει την ομάδα του Αντσελότι.

Οι «μερένχες» άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό, με τον Βινίσιους να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ. Πέντε λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Βαλβέρδε να κάνει το 2-0 για τους Ισπανούς.

Η Αλ Χιλάλ αντέδρασε και μείωσε στο 26’ με τον Μαρέγκα. Το 2-1 έστειλε το ματς στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε τρίτο γκολ στο 54’ με τον Καρίμ Μπενζεμά να κάνει το 3-1, ενώ στο 58’ ο Βαλβέρδε και πάλι ήταν αυτός που ανέβασε τη διαφορά στο 4-1.

Οι Σαουδάραβες μείωσαν σε 4-2 με τον Βιέτο στο 63΄, αλλά ο Βινίσιους έκανε το 5-2 στο 69’ μην αφήνοντας περιθώρια για σκέψεις επιστροφής στην Αλ Χιλάλ. Το τελικό 5-3 ήρθε στο 79’, με τους Σαουδάραβες να έχουν την τιμή να σκοράρουν τρεις φορές κόντρα στην Ρεάλ. Κι αυτή τη φορά ο Βιέτο ήταν ο «δράστης».