Πάλεψε σαν λιοντάρι ο Πανγυθεατικός μέσα στην Τρίπολη!

Με ακόμα μια νίκη συνέχισε την προετοιμασία της ΑΕΚ Τρίπολης, κερδίζοντας με 1-0 την ομάδα του Πανγυθεατικού σε φιλική αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο ΔΑΚ Τρίπολης το απόγευμα του Σαββάτου.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μειδάνη παρουσιάστηκαν αρκετά βελτιωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά και πέτυχαν μια νίκη ψυχολογίας απέναντι σε μια ομάδα που αγωνίζεται στην ίδια κατηγορία.

Τα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά για τις δυο ομάδες που αντιμετώπισαν και την υψηλή θερμοκρασία που επικρατούσε στο ΔΑΚ Τρίπολης.

Στο 21′ ήρθε η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Ανδριανό, ο οποίος μετά από επιτυχημένο πρέσινγκ ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε λάθος αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει στην κενή εστία.

Η επόμενη σημαντική στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους όταν μετά από κόντρες, ο Βασιλούδης εκτέλεσε από τα δυο μέτρα, με το Γεωργακόπουλο να απαντά και να διώχνει σε κόρνερ.

Το 0-0 ήταν και το σκόρ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι κέντρου συνεχίστηκε, οι σκληρές μονομαχίες δεν ευνόησαν στο να δωθεί ρυθμός.

Στο 70′ λεπτό ο συνήθης ύποπτος στα φιλικά της ΑΕΚ Τκεσελασβίλι άνοιξε το σκόρ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του καθώς στα υπόλοιπα είκοσι λεπτά δεν άλλαξε κάτι.

ΑΕΚ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Γεωργακόπουλος, Καψής, Καιάφας, Καττής, Αντωνιάδης, Αρδάμης, Μπαλάσης, Πετρόπουλος, Τκεσελασβίλι, Μάγγος, Ανδριανός. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Καπατσώρης,Τσαλγιτζόπουλος Γρ,Τσαλγιτζόπουλος Θ., Λαφογιάννης, Ζιούλης, Σελεμίδης, Μειδάνης.

ΠΑΝΓΥΘΕΙΑΤΙΚΟΣ: Μίρτα, Χρυσικάκος, Μπουρελάκος, Καρντάτης, Δούτζι, Παναγόπουλος, Σιβάροβιτς, Μιχαλάκος, Αμαραντίδης, Βασιλούδης, Μάργαρης.