Παναχαϊκή – Απόλλων Λάρισας 4-0: Εμφατική επιστροφή στις νίκες

Ονειρεμένη εμφάνιση από την Παναχαϊκή που παρά τα διοικητικά προβλήματα έστειλε μήνυμα “ελπίδας” για την 6άδα των play-offs καθότι συνέτριψε τον Απόλλωνα Λάρισας στην Αγυιά με 4-0 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Superleague 2.

Οι “κοκκινόμαυροι” μετά την ήττα στην Άρτα, μπήκαν σήμερα στην Αγυιά με το “μαχαίρι στα δόντια” και με εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα “καθάρισαν” εύκολα τους φορμασιμένους Λαρισαίους που μάλλον υποτίμησαν τους γηπεδούχους λόγω της περίεργης κατάστασης που επικρατεί τις τελευταίες μέρες.

Show του Νέστορα Μυτίδη με δυο γκολ και μια ασίστ, πάντα ουσιαστικός ο Σιατραβάνης, “κατάπιε” άπειρα χιλιόμετρα οι Πατάπης και Σταμόπουλος, ενώ και το κεντρικό αμυντικό δίδυμο λειτούργησε υποδειγματικά. Έβαλε… το “κερασάκι” ο Μασούρας.

Αξίζει να σημειωθεί, πως παρά το γεγονός πως το αγωνιστικό κομμάτι περνάει σε δεύτερη μοίρα με τις διοικητικές εξελίξεις να είναι κρίσιμες, εντούτοις ο κόσμος της ομάδας πήρε αρκετή χαρά βλέποντας την να δίνει “απαντήσεις” μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο αγώνας

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Αγυιά, η Παναχαϊκή έδειξε αμέσως τις προθέσεις της για τη σημερινή αναμέτρηση. Δυνατά στις μονομαχίες, έντονο pressing και… αποτελεσματικότητα. Ο Μυτίδης μόλις στο 4′ βγήκε όμορφα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνα και πάσαρε ιδανικά και στο σωστό χρόνο στον επερχόμενο Δημήτρη Ανάκογλου ο οποίος με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Οι “κοκκινόμαυροι” ποδοσφαιριστές, ωστόσο, δεν έμειναν μόνο εκεί και “ζέσταναν” τους φίλους τους που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου. Στο 15′ ο Νέστωρας Μυτίδης ξέφυγε για ακόμη μια φορά από τους Λαρισαίους και “εκτέλεσε” υποδειγματικά τον Γκέκα για το 2-0, ενώ 17 λεπτά αργότερα με νέο καταπληκτικό τελείωμα τριπλασίασε τα τέρματα τις ομάδας του.

Με εξαίρεση δυο κεφαλιές του Σιφναίου και ένα αρκετά επικίνδυνο πλασέ του ίδιου στο 30′, οι φιλοξενούμενοι ήταν σε κακή ημέρα και ότι άλλη προσπάθεια επιχείρησαν ήταν μέσω στυμμένων φάσεων. Το 3-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου με την Παναχαϊκή να πραγματοποιεί ίσως το καλύτερο φετινό της πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη, η Παναχαϊκή συνέχισε να έχει την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, με τον Ντίνο Σπυρόπουλο να εμψυχώνει συνεχώς τους ποδοσφαιριστές. Σιατραβάνης και Μαυριάς στο 52′ και 57′ αντίστοιχα επιχείρησαν τα σουτ, χωρίς, όμως, αποτέλεσμα.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο παίκτης τους Γκουστάβο Σάντος μέσα σε 12 λεπτά τους άφησε με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε με δυο κίτρινες κάρτες. Ο Γκουντρουμπής δεν κατάφερε από κοντά σε σχεδόν άδειο τέρμα να μειώσει στο σκορ στο 71′.

Και ενώ όλα έδειχναν να έχουν πάρει το δρόμο τους, ήρθε και το “κερασάκι στην τούρτα”. Ο Μασούρας που είχε μπει στη θέση του Ανάκογλου στο 72′, κατάφερε στην εξέλιξη του κόρνερ στο 84ο λεπτό να γράψει από κοντά το τελικό 4-0 δίνοντας έτσι διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των “κοκκινόμαυρων”.

Παναχαϊκή (Ν.Σπυρόπουλος): Ατανάσκοβιτς, Σταμόπουλος, Κοτσώνης, Τσελεπίδης, Πατάπης, Παπατόλιος (84′ Κόκας), Ιντζόγλου, Μαυριάς(65′ Φροξυλιάς), Ανάκογλου (72′ Μασούρας), Μυτίδης, Σιατραβάνης.

Απόλλων Λάρισας (A.Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Σουλιώτης(46′ Καρατάσιος), Λιταίνας, Καρίκι, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Γκουστάβο Σάντος, Μπαστακός(65′ Γκουντρουμπής), Σιφναίος, Ναζίμ(46′ Μπρέμπος).