Παναιτωλικός-ΑΕΚ 1-1: Σκόραρε στο Αγρίνιο και έχει τον πρώτο λόγο

Το εκτός έδρας γκολ κρατά η ΑΕΚ από το πρώτο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, που έληξε 1-1, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η Ένωση παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές και παρουσίασε προβλήματα στην απόδοσή της, ενώ οι Αγρινιώτες επιβεβαίωσαν ότι διανύουν περίοδο φόρμας και δεν αξίζουν να παλεύουν για την παραμονή τους στο πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Σβάρνα στο 32’, ενώ ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με ωραίο σουτ του Ντάουντα στο 59’. Στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα θα έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο Αγρίνιο, με την ΑΕΚ να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Οι Λιβάγια και Αλμπάνης δεν μπορούσαν να συνδυαστούν και η Ένωση δεν γινόταν επικίνδυνη. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ισορροπήσει, αλλά οι προσπάθειες των παικτών του κόβονταν από τους αμυντικούς των «κιτρινόμαυρων». Στο 23’ ο Αλμπάνης τραυματίστηκε και πέρασε στη θέση του ο Αραούχο. Στο 32’ από σέντρα του Μάνταλου, ο Λιβάγια έδωσε κεφαλιά-πάσα στον Σβάρνα κι εκείνος με νέα κεφαλιά πέτυχε το 0-1.

Δείτε τα γκολ και τις φάσεις του αγώνα

Οι Αγρινιώτες ανέβασαν στροφές στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 36’ ο Κέβιν αστόχησε από καλή θέση μέσα από την περιοχή, ενώ στο 39’ ο Ντάλσιο έκανε ένα επικίνδυνο σουτ, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Στο 44’ ο Μουνιέ επιχείρησε να κάνει το τακουνάκι, αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός ήταν πιο πιεστικός, με την ΑΕΚ να μην πλησιάζει εύκολα την περιοχή του Φερνάντεθ. Στο πρώτο 15λεπτο του δευτέρου μέρους κυριάρχησαν τα σκληρά φάουλ, με τον διαιτητή να μοιράζει κίτρινες κάρτες. Στο 59’ ο Ντάουντα δέχτηκε την ωραία μπαλιά από τον Ρόσα και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για τους Αγρινιώτες, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι κινούνταν καλύτερα στο γήπεδο, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να βγάλει οργανωμένες και επικίνδυνες επιθέσεις. Στα τελευταία λεπτά, η Ένωση αύξησε την πίεσή της και έψαξε το γκολ με τον Σιμάνσκι στο 85’ που έστειλε τη μπάλα άουτ. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο, με την πρόκριση να κρίνεται στον επαναληπτικό αγώνα του ΟΑΚΑ.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Ρόσα, Ντάλσιο, Ντίας (81’ Ταχάρ), Μουνιέ (63’ Άλβαρες), Κέβιν, Ντάουντα, Τζανακάκης (77’ Τσιγγάρας), Μαλής, Μαρσιάλ, Σίεστεντ.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Σβάρνας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Χουλτ, Βασιλαντωνόπουλος, Σαμπανάτζοβιτς (66’ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Αλμπάνης (23’ Αραούχο), Λιβάγια (86’ Χριστόπουλος).