Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης 1-1: Τον κράτησε… χαμηλά (videos)

Ο Παναιτωλικός έχασε την ευκαιρία να πάρει… βαθμολογική ανάσα κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

Σε δύσκολη θέση παραμένει ο Παναιτωλικός, ο οποίος δεν κατάφερε να κερδίσει τον Αστέρα Τρίπολης, μένοντας στο 1-1. Οι Αγρινιώτες ισοβαθμούν με την Ξάνθη, έχοντας έναν βαθμό περισσότερο από τον Πανιώνιο, με τη μάχη της παραμονής να παίρνει φωτιά. Ο Αστέρας ήταν καλύτερος στο παιχνίδι του Αγρινίου, καθώς προηγήθηκε με τον Μουνάφο και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με τον Ντάουντα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη.
Δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι με τον Αστέρα ο Παναιτωλικός, καθώς χρειαζόταν τη νίκη, για να απομακρυνθεί από τις δύο τελευταίες θέσεις. Ωστόσο, στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Φερνάντες, οι Αρκάδες ήταν αυτοί πέτυχαν το γκολ, στο 11’ με όμορφο σουτ του Μουνάφο.

Το τέρμα αυτό μούδιασε τους γηπεδούχους για ένα δεκάλεπτο, όπου δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί. Στο 33’ όμως ο Ρόσα έβγαλε εξαιρετική σέντρα για τον Ντάουντα, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο και ισοφάρισε σε 1-1.

Ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν υπήρξε κάποια μεγάλη ευκαιρία, με το παιχνίδι να είναι αρκετά ισορροπημένο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας φάνηκε να μπήκε πιο ορεξάτα, με τον Ράσταβατς να φρεσκάρει την ενδεκάδα του με δύο αλλαγές. Στο 50’ μάλιστα στο κοντινό πλασέ του Κρέσπι, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Φερνάντες.

Οι Αρκάδες συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν διπλή ευκαιρία στο 71’, με τους Ριέρα και Κρέσπι να μην μπορούν να νικήσουν τον Φερνάντες, ενώ στο 79’ το σουτ του Κρέσπι πέρασε άουτ. Ο Παναιτωλικός ανέβασε στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο και έψαξε το γκολ, χωρίς όμως να χάσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 90+2’ η εκτέλεση φάουλ του Μπαΐροβιτς πέρασε δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα που δεν άρεσε στον Παναιτωλικό, ωστόσο δεν του άξιζε κάτι καλύτερο.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντες, Τσιγγάρας (65’ Τζανακάκης), Λιάβας, Ντάλσιο, Ντίας, Ντάουντα (73’ Μπαΐροβιτς), Μουνιέ (73’ Λουσέρο), Κέβιν, Μαλής, Ρόσα (85’ Μιμίτο), Ντουάρτε.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Αντζουλάς, Μπελόκ (46’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μουνάφο, Ντέλετιτς (88’ Αλάγκμπε), Σίτο (65’ Σίτο), Λουίς Φερνάντεθ (46’ Ριέρα), Κρέσπι (81’ Αλί Μπάμπα).