Παναιτωλικός-Ατρόμητος 0-1: Buzzer-beater… εξάδας με Γιακουμάκη! (+video)

Ο Ατρόμητος με γκολ του Γιακουμάκη στο 94′ πέρασε από το Αγρίνιο και μπήκε σε τροχιά Play Off.
Μια εξαιρετική κεφαλιά του Πέτρου Γιακουμάκη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισε τη νίκη (0-1) στον Ατρόμητο στο παιχνίδι απέναντι στον Παναιτωλικό που έγινε στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League. Με μόλις μια νίκη και στην προτελευταία θέση παρέμειναν οι γηπεδούχοι, εντός της ζώνης των Play Off βρέθηκαν οι Περιστεριώτες, σε ένα παιχνίδι με δύο όψεις.

Ο Κρίστοφεν Κνετ υποχρεώθηκε στην πρώτη σπουδαία επέμβαση στο ματς, καθώς απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Γιώργου Μανούσου στο 7′. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ιγκόρ Γιοβάνοβιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή την μπάλα σε νέα προσπάθεια του Μανούσου, με τον Έλληνα επιθετικό – πρώτο σκόρερ του Ατρόμητου με 9 γκολ – να χάνει και νέα μεγάλη ευκαιρία στο 10′, όταν βρέθηκε απέναντι στον Κνετ, προσπάθησε όμως αδύναμα να περάσει την μπάλα από πάνω του. Η… απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 16′, με τον Χόρχε Ντίας να βλέπει την μπάλα να περνάει ξυστά από το δοκάρι του Μπάλαζ Μέγερι, μετά την πάσα του Μανώλη Τζανακάκη. Ο Ούγγρος τερματοφύλακας του Ατρόμητου στάθηκε στο ύψος του στο σουτ του Ντάλσιο στο 31′, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους ενώ άουτ πέρασε και το φάουλ του Χαβιέ Ούμπιδες στο 39′.

Απογοητευτικό το δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να είναι εμφανώς κουρασμένοι και τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ικανοποιημένοι με το βαθμό της ισοπαλίας. Μια κεφαλιά του Ραούλ Μπαένα βρήκε σε ετοιμότητα τον Κνετ ενώ, στην αντίπαλη εστία, το σουτ του Μιμίτο απο πλεονεκτική θέση ήταν άστοχο. Τα πάντα, ωστόσο, κρίθηκαν στο 94′, με τον Γιακουμάκη να νικάει με κεφαλιά τον Κνετ μετά το κόρνερ του Ροντρίγκο Γκάλο για το 0-1, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του Σάββα Παντελίδη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σανιά (61′ Ντουάρτε), Σιένστεντ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Τσιγγάρας, Ντάλσιο (86′ Φυτόπουλος), Τζανακάκης (78′ Ρομάν), Μιμίτο, Ντίας, Μπαΐροβιτς.

AΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Mέγερι, Γκάλο, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Χαρίσης, Μάντσον (62′ Μπαένα), Ούμπιδες (78′ Ανδρούτσος), Γιακουμάκης, Βέλλιος (46′ Νταβιώτης), Μανούσος.