Superleague

Παναιτωλικός-Λαμία 1-1: Βαθμό στις καθυστερήσεις (+video)

Ιδανικό ντεμπούτο έκανε ο Ντάουντα στον Παναιτωλικό, καθώς ήταν ο παίκτης που έδωσε στο φινάλε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) με τη Λαμία. Ο Μπεχαράνο έκανε το 0-1 στο 43’, με τους Αγρινιώτες να παλεύουν για το γκολ και στις καθυστερήσεις ο Ντάουντα κέρδισε το πέναλτι, με τον ίδιο να το μετατρέπει σε γκολ, για το τελικό 1-1.

Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναιτωλικός ψάχνοντας το γκολ και μόλις στο 2’ παραλίγο να ανοίξει το σκορ. Ο Άλβαρες έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

Στο 15’ ο Σκόνδρας παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, όταν η κεφαλιά γύρισμα προς τον τερματοφύλακα της Λαμίας πέρασε δίπλα από την εστία. Οι φιλοξενούμενοι δεχόντουσαν πίεση και δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Στο 43’ όμως ο Μπεχαράνο, μετά από σέντρα του Ρόμανιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 υπέρ της Λαμίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να βρει τους διαδρόμους για να γίνει απειλητικός και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Η Λαμία είχε μια καλή στιγμή στο 71’, όταν το πλασέ του Βασιλόγιαννη πέρασε άουτ.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου άντεχε στην πίεση των γηπεδούχων, που δεν μπορούσαν να βρεθούν σε θέση βολής. Στις καθυστερήσεις όμως, ο Ντάουντα κέρδισε το πέναλτι από τον Θεοδωρόπουλο και ο ίδιος το εκτέλεσε εύστοχα, δίνοντας τον βαθμό στον Παναιτωλικό.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Τζανακάκης (56’ Ταχάρ), Σιέστεντ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Άλβαρες, Τσιγγάρας, Ντάλσιο (59’ Ντουάρτε), Ρόσα, Χόρχε Ντίας, Μπαΐροβιτς (73’ Ντάουντα).

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Αντέτζο, Σάλιακας (69’ Βασιλόγιαννης), Βάντερσον, Δημούτσος (90+4’ Σασί), Ασίγκμπα, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (90+2’ Βύντρα), Καραμάνος.