Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 1-2: Απόδραση από το Αγρίνιο

Παναιτωλικός-Ολυμπιακός: Τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους στο 2021 πανηγύρισαν οι «ερυθρόλευκοι» επικρατώντας 2-1 των «καναρινιών» στο Αγρίνιο.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς συνέχισε την αήττητη πορεία της στον φετινό… μαραθώνιο, ωστόσο, αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες κόντρα στο «συγκρότημα» του Τραϊανού Δέλλα. Τα «καναρίνια» προκάλεσαν πολλά προβλήματα στους πρωτοπόρους και πάλεψαν για ένα θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο, η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο και ο Ολυμπιακός πήρε το «τρίποντο», το οποίο του δίνει την ευκαιρία να ανοίξει και πάλι την ψαλίδα από τους διώκτες του.

Οι Πειραιώτες πανηγύρισαν τη νίκη 2-1 χάρις στα τέρματα των Φορτούνη (4’) και Ελ Αραμπί (65’), την στιγμή που ο Ταχάρ (48’) είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους γηπεδούχους. Έτσι, οι Νταμπλούχοι Ελλάδας έφτασαν στην 13η νίκη τους σε 15 ματς, έχοντας 41 βαθμούς και είναι στο +9 από τον δεύτερο Άρη, που έχει παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, ο Παναιτωλικός έμεινε στους 11 πόντους, τρεις περισσότερους από την 13η ΑΕΛ που έχει δύο ματς λιγότερα.

Δείτε ακόμη:

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2: Γκολ και highlights (video)

Τρομερή εκκίνηση
Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς οι δύο ομάδες αναζήτησαν το γρήγορο τέρμα, με τον Ολυμπιακό να το πετυχαίνει. Μόλις στο 2’ ο Μάζουρεκ μπήκε στην περιοχή αλλά το γύρισμά του δεν ήταν καλό και ο Τζολάκης μπλόκαρε, ενώ δύο λεπτά αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» χτύπησαν την άμυνα των γηπεδούχων και πήραν το προβάδισμα.

Συγκεκριμένα, ο Σισέ έκανε τη βαθιά μπαλιά από την άμυνα των Πειραιωτών, βρήκε στα δεξιά τον Ντρέγκερ που είχε κάνει την κίνηση, αυτός κατέβασε, έκοψε στον Φορτούνη, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Κνετ και «έγραψε» το 1-0 για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς.

«Φωνές» για πέναλτι στον Παναιτωλικό
Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ομάδα του Αγρινίου έφτασε με αξιώσεις στα καρέ του Τζολάκη, όταν ο Ντίας πήρε τη μπάλα στα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, ο Ρέαμπτσιουκ βρέθηκε πίσω του για να τον ενοχλήσει, ο άσος του Παναιτωλικού βρέθηκε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς με τα «καναρίνια» να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφασή του.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει και δεύτερο τέρμα πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, αλλά στο 16’ η κεφαλιά του Σισέ, από φάουλ του Φορτούνη πέρασε άουτ, ενώ στο 22’ το σουτ του Καμαρά από το ύψος της περιοχής δεν βρήκε στόχο. Έξι λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να χτυπήσουν από τα άκρα, όταν ο Ρέαμπτσιουκ έκανε τη σέντρα, αλλά ο Κνετ μάζεψε προ του Μπρούμα και στο 32’ η νέα απειλή του Καμαρά πέρασε άουτ.

Σέντρα και γκολάρα
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το παιχνίδι, ήτοι με γρήγορο γκολ, με την διαφορά πως αυτή τη φορά το σημείωσε ο Παναιτωλικός. Ήταν το 48ο λεπτό όταν ο Αριγίμπι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ταχάρ από το ύψος της περιοχής, πέφτοντας έπιασε το γυριστό σουτ και νίκησε τον Τζολάκη για το 1-1.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, αλλά στο 52’ ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να σκοράρει, μια και το σουτ που έκανε κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Εμβιλά έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, όταν βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Κνετ αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Πάντως, παρά τις «ερυθρόλευκες» ευκαιρίες, ο Παναιτωλικός προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει άμεσα την εστία του Τζολάκη. Έτσι, στο 65’ ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο προβάδισμά του στον αγώνα. Ήταν η ωραία κίνηση του Βρουσάι, ο οποίος βρήκε τον Βαλμπουενά, αυτός πέφτοντας στο έδαφος βρήκε τον τρόπο να κάνει την κάθετη στον Ελ Αραμπί, ο οποίος απέναντι από τον Κνετ δεν δυσκολεύτηκε και έγραψε το 2-1.

Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν και δεύτερη… αντίδραση. Αύξησαν την πίεσή τους προς τα καρέ του Ολυμπιακού, υποχρέωσαν τους «ερυθρόλευκους» σε πολλά λάθη, όμως, δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν τις προσπάθειές τους σε πολλές τελικές, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να φεύγουν από το Αγρίνιο με μία σημαντική αλλά και δύσκολη νίκη.

Το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς κατάφερε να αυξήσει και πάλι τη διαφορά του από τους διώκτες του, μια και είναι στο +9 από τον Άρη και στο +13 από τον ΠΑΟΚ, με τους δύο Θεσσαλονικείς να έχουν ένα ματς λιγότερο.