Παναιτωλικός-Ξάνθη 1-2: Ακριτική επέλαση στο Αγρίνιο

Δεύτερη νίκη με… ανατροπή για την Ξάνθη, «σκότωσε» τον Παναιτωλικό.
Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε η Ξάνθη το πρωτάθλημα, καθώς πανηγύρισε και δεύτερη εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας 2-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο. Αν και οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, η ομάδα του Κίκε Ραμίρεθ χτύπησε και πάλι με αντεπιθέσεις και απάντησε το γκολ-πέναλτι του Μπαΐροβιτς, με δύο τέρματα των Εντουάρντο και Στάρτζεον.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του Παναιτωλικός – Ξάνθη

Πιο ορεξάτα μπήκε ο Παναιτωλικός στο παιχνίδι με την Ξάνθη, έχοντας την κατοχή της μπάλας. Οι Αγρινιώτες πίεζαν για ένα γκολ, αλλά οι προσπάθειες του Ντουάρτε δεν ανησύχησαν τους φιλοξενούμενους. Στο 2’ μάλιστα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπαξεβανίδη στον Φρεντ, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε πέναλτι.

Η ομάδα του Ραμίρεθ προσπάθησε να απειλήσει σε αντεπιθέσεις με τον Ρενέλα. Στο 26’ ο Ντουρίτσκοβιτς έπιασε το σουτ, αλλά ο Κνετ απέκρουσε. Ως το τέλος του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια μεγάλη φάση, με τις δύο ομάδες να είναι κινητικές.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά η υπεροχή του ήταν φλύαρη, μιας και δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ. Κι ενώ η Ξάνθη έβγαινε επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις, οι γηπεδούχοι στο 69’ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ντάλσιο από τον Ντίρεσταμ. Ο Μπαΐροβιτς ευστόχησε στο 70’ από την άσπρη βούλα και πέτυχε το 1-0.

Η απάντηση της Ξάνθης ήρθε άμεσα και στο 72’ ο Εντουάρντο με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 77’ οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το Αγρίνιο καθώς ο Στάρτζεον, μετά από μπαλιά του Τερκί πέτυχε το 1-2. Στα τελευταία λεπτά ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με την Ξάνθη να διαχειρίζεται σωστά το αποτέλεσμα.

Παναιτωλικός (Λουίς Κάστρο): Κνετ, Σανιά, Γιοβάνοβιτς (46’ Μαρσιάλ), Μαλής, Λιάβας, Ντάλσιο, Φυτόπουλος (46’ Μιμίτο), Ντίας, Λουσέρο (73’ Μοράρ), Ντουάρτε, Μπαΐροβιτς.

Ξάνθη (Κίκο Ραμίρεθ): Μπέντο, Μπαξεβανίδης (38’ Ντίρεσταμ), Καρασαλίδης, Λισγάρας, Σόσα, Κοβάτσεβιτς, Τερκί, Ντουρίτσκοβιτς, Μπαριέντος (57’ Φοσέ), Στάρτζεον, Ρενέλα (68’ Εντουάρντο).