Παναρκαδικός – Κορωνίδα Κοιλάδας 1-0: Που είναι (πάλι) ο… Μπλάνκο, οέο;;;!!! (pic+video)

Ο παίκτες του Παναρκαδικού, χθες, πανηγυρίζουν για πρώτη φορά φέτος, χωρίς όμως τον Ισμαέλ Μπλανκο, και πάλι μαζί τους...

Την Κυριακή 25/10 διεξήχθη η 3η αγωνιστική στην Γ’ Εθνική κατηγορία και στον 7ο όμιλο ο Παναρκαδικός που ξεκινούσε τις δύο πρώτες αγωνιστικές με δύο ήττες, έχοντας μάλιστα και ρεπό την επόμενη αγωνιστική, έπαιζε στο γήπεδό του απέναντι στην Κορωνίδα Κοιλάδας με μοναδικό αποτέλεσμα τη νίκη που θα επέτρεπε στην ομάδα να μην χάσει επαφή από το ξεκίνημα με τις θέσεις της παραμονής.

Το απόγευμα της Κυριακής στο Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού οι «πράσινοι» είχαν ένα δύσκολο απόγευμα απέναντι σε μια ομάδα που απείλησε με αρκετές κλασικές ευκαιρίες να προηγηθεί πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο στην επανάληψη ανεβάζοντας ρυθμούς κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και προς το φινάλε να ψάξει καλές στιγμές για ένα γκολ. Η επιμονή του Παναρκαδικού απέδωσε καρπούς στις καθυστερήσεις όταν ο Νίκος Λυμπερόπουλος «έκλεψε» τη νίκη από τους «φιλοξενούμενους» και χάρισε τους πρώτους τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Υπεροχή από την ομάδα της Αργολίδας…

Η αλήθεια είναι ότι η ομάδα της Κορωνίδας μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο που έδινε το δικαίωμα στους «φιλοξενούμενους» να είναι πιο επικίνδυνοι προς την αντίπαλη εστία. Παράλληλα τα λάθη των παικτών τόσο στην άμυνα όσο και στη μεσαία γραμμή του Παναρκαδικού θα μπορούσαν να έχουν στοιχίσει.

Σε μια από τις επικίνδυνες στιγμές της ομάδας της Αργολίδας στο 16’ η μπάλα έφτασε στον Μπιτζή που με επικίνδυνο σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 28’ ένα σουτ του Παπαιωάννου από πολύ καλή θέση κόντραρε σε αμυντικό και στη συνέχεια εξουδετερώθηκε. Μετά το 30’-35’ η ομάδα της Τρίπολης ισορρόπησε κάπως την αναμέτρηση χωρίς αυτό το γεγονός να βελτιώνει ιδιαίτερα την εικόνα του Παναρκαδικού. Σε μια από τις λίγες στιγμές των «πρασίνων» ο Γεωργόπουλος στο 43’ επιχείρησε ένα πλασέ από πλάγια θέση καταλήγοντας λίγο άουτ. Στους «γηπεδούχους» δεν έλλειψε και η νευρικότητα που όπως φάνηκε από το πρώτο 45λεπτο δεν λειτούργησε ευεργετικά. Σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνω ο Βαγγέλης Ντίσιος αναγκάστηκε στα πρώτα 33 λεπτά να προχωρήσει σε δύο αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών.

Κλασικές φάσεις η Κορωνίδα, το γκολ ο Παναρκαδικός…

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε και οι φάσεις ήταν περισσότερες από το α’ μέρος. Οι «πράσινοι» αποτελεί γεγονός ότι μπήκαν πιο δυνατά και προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί. Κάτι τα πιο μοιρασμένα ποσοστά ως προς την κατοχή και κάτι η μεγαλύτερη διάθεση να απειλήσει ο Παναρκαδικός, άνοιξε το ρυθμό στο ματς. Στο 53’ ένα σουτ του Παπαιωάννου από καλή θέση έφυγε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 55’ το μακρινό σουτ του Τσιώλη δεν ανησύχησε στον Αλευρά. Ακολούθησε ένα σουτ του Νίκου Λυμπεροπούλου στο 56’ που απέκρουσε ο Αλευράς και μια επικίνδυνη επίθεση των «φιλοξενούμενων» που κατέληξε σε κόρνερ.

Από εκείνο το χρονικό σημείο η φιλοξενούμενη ομάδα άγγιξε σε τρεις περιπτώσεις στο γκολ. Στο 64’ το πλασέ του Παπαιωάννου από εξαιρετική θέση, ανάγκασε σε σπουδαία επέμβαση τον Μπλατσιώτη! Στο 77’ ακολουθεί ένα σουτ του Γεωργόπουλου που κατέληξε άουτ. Στο 80’ το πλασέ του Καλά Ιλσί από το ύψος της μικρής περιοχής, αποκρούεται επίσης σωτήρια από τον τερματοφύλακα του Παναρκαδικού. Σειρά στο 89’ του Αργύρη Οψιμούλη να απειλήσει με επικίνδυνο ευθύβολο σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ.

Κι ενώ και οι δύο ομάδες συμβιβάζονταν στα τελευταία λεπτά με τη «λευκή» ισοπαλία μια από τις λίγες επιθέσεις στις οποίες οι «πράσινοι» συνδυάστηκαν αποτελεσματικά, ο Τσιώλης στο 90’+2’ από δεξιά έβγαλε μια σέντρα που σε δεύτερο χρόνο στο δεύτερο δοκάρι ο Νίκος Λυμπερόπουλος έστειλε στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-0.

Η Κορωνίδα αν και σύμφωνα με πολλούς είχε την αγωνιστική εικόνα και τις φάσεις για να φτάσει στη νίκη, τελικά ηττήθηκε στις καθυστερήσεις από την ομάδα της Τρίπολης! Μεγάλο μερίδιο συνεισφοράς στη νίκη είχε ο Μπλατσιώτης που πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις, αλλά και το γεγονός ότι παρά την όχι καλή εικόνα σε μεγάλο μέρος του ματς, οι παίκτες του Βαγγέλη Ντίσιου δεν παράτησαν το ματς, πιστεύοντας ότι μπορούν να αντιδράσουν κάτι που έγινε πράξη στο φινάλε.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού | 25/10/2020 (15:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτριος Βαρτσάκης (Λακωνίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Ηλίας Μπεκιάρης (Λακωνίας), Αναστάσιος Αντωνόπουλος (Λακωνίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Βλάσιος Θεοδωρόπουλος (Κορινθίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 90’+2’ Λυμπερόπουλος Ν.