Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 0-0: Λευκή ισοπαλία, παραμένει στα χέρια του τριφυλλιού το πρωτάθλημα (+vids)

Δύο δοκάρια είχε ο Τσούμπερ στο πρώτο μέρος, πιο σημαντική η φάση του Σπόραρ στο 45′ για το τριφύλλι.”>
SPORT24

Έτσι στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές οι πράσινοι έχουν ένα ισχνό προβάδισμα για τον τίτλο, καθώς σε περίπτωση ισοβαθμίας ο Παναθηναϊκός είναι αυτός που θα κατακτήσει το πρωτάθλημα, λόγω του ότι τερμάτισε πρώτος στην κανονική διάρκεια.

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη του Παναθηναϊκού, κυρίως στο πρώτο μέρος και αυτή που είχε τις περισσότερες τελικές προσπάθειες στο ματς για να σκοράρει (μεταξύ άλλων δύο δοκάρια με τον Τσούμπερ), όμως ο Μπρινιόλι επενέβη όταν χρειάστηκε.

Ο Παναθηναϊκός με τη σειρά του έχασε μια πολύ καλή στιγμή με τον Σπόραρ στο 45ο λεπτό, όμως σε αυτή τη φάση ο Αθανασιάδης έδειξε τα αντανακλαστικά του.

Ο Τσούμπερ είχε δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος

Η Ένωση ήταν εκείνη που έφτασε πρώτη κοντά στο να σκοράρει. Σε φάση διαρκείας στα καρέ Μπρινιόλι ο Ελίασον έβαλε την κόντρα στον Χουάνκαρ που προσπάθησε να απομακρύνει και ο Τσούμπερ με το κεφάλι του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε ξανά δοκάρι στο 35ο λεπτό. Έπειτα από ωραία ανάπτυξη των φιλοξενούμενων ο Τσούμπερ έκανε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, αλλά σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι.

Ο Ελίασον πήρε το ριμπάουντ και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ήταν αδύναμο και ο Μπρινιόλι έπεσε και γράπωσε την μπάλα πριν αυτή περάσει τα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να κάνουν το παιχνίδι τους στο πρώτο μέρος

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο έχοντας διάθεση να πάρουν την μπάλα στα πόδια τους και να απειλήσουν, με την Ένωση να φτάνει κοντά στο γκολ πρώτη, όμως η κεφαλιά του Τσούμπερ σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο ένατο λεπτό η Ένωση απείλησε ξανά. Ο Γαλανόπουλος έκανε το σουτ στο όριο της περιοχής, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να γίνει απειλητικός στα καρέ της Ένωσης στα πρώτα λεπτά, ωστόσο είχε πρόβλημα στην τελική πάσα και εκεί “χαλούσε” όποια επιθετική προσπάθειά του.

Ο Ρότα έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 21′ και πήγε νοσοκομείο

Στο 21ο λεπτό ο Ρότα έγινε αναγκαστική αλλαγή γιατί ζαλιζόταν, μετά από χτύπημα του Μπερνάρ στο κεφάλι. Ο Έλληνας μπακ μάτωσε λόγω του χτυπήματος και του έγιναν ράμματα, ενώ λίγα λεπτά μετά διακομίστηκε στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.
Να σημειωθεί ότι ο κιτρινόμαυρος πάγκος διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή, Αρτούρ Σοάρες Ντίας, γιατί δεν είδε τη φάση στο VAR.

Ο Σπόραρ είχε την πρώτη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού

Η πρώτη σημαντική απειλή του Παναθηναϊκού έγινε στο 45ο λεπτό. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ από τα δεξιά και ο Σπόραρ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά ο Αθανασιάδης έκανε μια σωτήρια επέμβαση και αποσόβησε το γκολ.

Αυτή ήταν η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0. Στο 45+5′ ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε για αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μουκουντί πάνω σε μαρκάρισμα στον Σπόραρ στο χώρο του κέντρου.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση μπήκε πιο δυνατά και απείλησε πρώτη τον Παναθηναϊκό στο 56ο λεπτό. Ξανά σε φάση διαρκείας στα καρέ του Μπρινιόλι μετά από κακή αντίδραση του τριφυλλιού σε πρώτο χρόνο, ο Γαλανόπουλος έκανε το σουτ, αλλά ο Σένκεφελντ του έβαλε το “στοπ” με ωραία επέμβαση.

Επτά λεπτά (στο 63ο λεπτό), η Ένωση απείλησε και με τον Αρόλντ Μουκουντί που βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Οι τρεις τελικές του τριφυλλιού σε έξι λεπτά δεν είχαν αντίκρυσμα

Οι γηπεδούχοι είχαν τρεις τελικές προσπάθειες σε έξι λεπτά. Αρχικά στο 72′ ο Ντανιέλ Μαντσίνι δεν μπόρεσε να βρει στόχο σε μια σέντρα – σουτ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Τσόκαϊ, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο τέσσερα λεπτά νωρίτερα δοκίμασε ένα σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά δεν είχε στόχο. Το ίδιο έγινε και με την τελική προσπάθεια του Κουρμπέλη στο 78′, η οποία δεν ανησύχησε καθόλου τον Γιώργο Αθανασιάδη.

Στα τελευταία μετά ο ρυθμός του αγώνα ήταν ιδιαίτερα αργός και δεν άλλαξε τίποτα στο παιχνίδι, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος στη Λεωφόρο. Πιο αξιοσημείωτη στιγμή ήταν η σύγκρουση Βίντα και Τσόκαϊ στο 83ο λεπτό, εκτός περιοχής, με τον μέσο του Παναθηναϊκού να τσιμπά πρώτος την μπάλα και τον διαιτητή να αφήνει το ματς να εξελιχθεί.

SPORT24

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης (89′ Βέρμπιτς), Τσέριν (46′ Μαντσίνι), Μπερνάρ (60′ Κλεϊνχέισλερ), Παλάσιος (72′ Τσόκαϊ), Σπόραρ (59′ Ιωαννίδης).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (21′ λ. τρ. Πινέδα), Χατζισαφί, Βίντα, Μουκουντί, Γαλανόπουλος (74′ Μάνταλος), Γιόνσον (69′ Σιμάνσκι), Γκατσίνοβιτς (74′ Άμραμπατ), Ελίασον (74′ Ελίασον), Τσούμπερ, Γκαρσία.