Superleague

Παναθηναϊκός – Άρης 0-0: Με… βρεγμένα φυσίγγια!

Παναθηναϊκός και Άρης πάλεψαν για τη νίκη που θα τους εδραίωνε σε θέση playoffs αλλά το ρεσιτάλ «αφλογιστίας» στο ΟΑΚΑ έφερε το 0-0 που τους κρατά ισόβαθμους στους 22.
Ισόβαθμοι και με… συγκάτοικο την ΑΕΛ στους 22 θα κάνουν γιορτές Παναθηναϊκός και Άρης, αφού έμειναν στο 0-0 στο ΟΑΚΑ στο τελευταίο ματς της Super League για το 2019. «Πράσινοι» και «κίτρινοι» είχαν τις ευκαιρίες για να βάλουν το γκολ που, όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, θα έδινε και τη νίκη όμως από τη στιγμή που η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα, μοιραία θα αρκεστούν στον ένα βαθμό αμφότεροι. Ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με τον Κουρμπέλη ενώ νωρίτερα ο Άρης είχε σκοράρει με τον Φετφατζίδη που όμως σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τη χρήση του VAR.

Πλέον, οι δυο ομάδες θα συνεχίσουν με τη νέα χρονιά την προσπάθειά τους για είσοδο στα playoffs, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στη δράση με ντέρμπι στο «Γ. Καραϊσκάκης» κόντρα στον Ολυμπιακό και τον Άρη να υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Έτσι έπαιξαν…
Ο Γιώργος Δώνης έχοντας να αντιμετωπίσει και συγκεκριμένες απουσίες, επέλεξε το 4-4-2 για τον Παναθηναϊκό. Κάτω από τα δοκάρια ο Διούδης με τους Αποστολάκη, Νούνες, Πούγγουρα και Ινσού από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Αμυντικά χαφ οι Κουρμπέλης και Δώνης, στο δεξί άκρο ο Μπουζούκης, στο αριστερό ο Χατζηγιοβάνης και στην επίθεση συνεργάστηκαν οι Μακέντα και Περέα.

Στον αντίποδα, ο Μίχαελ Ένινγκ προτίμησε το 4-2-3-1 για τον Άρη. Τερματοφύλακας ο Κουέστα με τους Ρόουζ, Βέλεθ, Δεληζήση και Κόρχουτ από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή οι Ματίγια και Σάσα, με τον Φετφατζίδη δεξιά, τον Γκάμα αριστερά και τον Λάρσον σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ιντέγε.

Κακό θέαμα στο πρώτο
Με καλές προϋποθέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, αφού κι οι δυο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και να επιτεθούν. Κυρίως ο Παναθηναϊκός, που όμως δεν είχε ξανά την σωστή τελική ενέργεια έξω από την αντίπαλη περιοχή. Ο Άρης ανέβηκε αρκετά μετά το καλό σουτ του Λάρσον στο 12’ που μπλόκαρε ο Διούδης, έφτανε πιο εύκολα στην αντίπαλη εστία αλλά δεν κατάφερε κι αυτός να βγάλει την «καθαρή» ευκαιρία.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του, παρά το γεγονός  ότι έπαιξε με δυο φορ δεν έβαλε προβλήματα στην άμυνα του Άρη. Με εξαίρεση μια κάθετη του Μακέντα που έβγαλε τον Περέα στο 22’ τετ-α-τετ αλλά πολύ πλάγια, ήταν η πιο επικίνδυνη στιγμή με το 0-0 να είναι φυσική συνέπεια της εικόνας του αγώνα στα πρώτα 45 λεπτά στο ΟΑΚΑ.

VAR και δοκάρι, στέρησαν τα γκολ
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο προπονητής του Άρη ήταν αυτός που πρώτος έκανε παρέμβαση βάζοντας στο ματς τον Μαντσίνι  με τη συμπλήρωση μιας ώρας αντί του κουρασμένου Γκάμα. Η απάντηση του Δώνη μερικά λεπτά αργότερα ήταν η είσοδος του Ζαχίντ αντί του Χατζηγιοβάνη, με τη βροχή να έχει  δυναμώσει τρομερά στο ΟΑΚΑ και να κάνει πιο δύσκολο το έργο των παικτών των δυο ομάδων. Ο Άρης έδειξε  να έχει ένα καλό δεκάλεπτο στο οποίο απείλησε με τον Λάρσον και σκόραρε με τον Φετφατζίδη, όμως, σωστά με το VAR το γκολ ακυρώθηκε.

Δείτε τις αμφισβητούμενες φάσεις του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο  εικοσάλεπτο ήταν ιδιαίτερα πιεστικές ο Δώνης πέρασε στο ματς και τους Χατζηθεοδωρίδη και Καμπετσή και πίεσε, έχασε ευκαιρίες με τον Μακέντα και άγγιξε το γκολ στο δοκάρι του αρχηγού  του, σε κεφαλιά από κόρνερ αλλά το μηδέν… δεν άλλαξε στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν την κυριαρχία  τους σε τέρμα, με τον Άρη να αρκείται σε αντεπιθέσεις που όμως τον είχαν κάνει πλέον ακίνδυνο. Έτσι, η αλληλοεξουδετέρωση του ΟΑΚΑ «σφράγισε» το 2019 για τη Super League…

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Νούνες, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (74’ Χατζηθεοδωρίδης), Χατζηγιοβάνης (66’ Ζαχίντ), Περέα (83’ Καμπετσής), Μακέντα

Άρης (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Ρόουζ, Ματίγια, Σάσα, Γκάμα (58’ Μαντσίνι), Φετφατζίδης (92’ Ντιγκινί), Λάρσον (71’ Τόνσο), Ιντέγε