Superleague

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Κρατάει την ουσία!

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να έχει καλή απόδοση κατάφερε να νικήσει 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ και να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στη «ζώνη» των playoffs.

Μπορεί να μην έπαιξε εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, μπορεί να κινδύνευσε και με την εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο να εκνεύρισε τον κόσμο  που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς επικρατώντας 1-0 του Αστέρα Τρίπολης. Οι «πράσινοι» με τη νίκη αυτή πήγαν στους 16 βαθμούς και την 6η θέση με την αγωνιστική σε εξέλιξη, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε στους 11 βαθμούς. Η ομάδα του Δώνη, πάντως, δεν ικανοποίησε με την εικόνα της και σίγουρα ο Έλληνας τεχνικός θα έχει να πει αρκετά στους παίκτες του τις επόμενες ημέρες στο Κορωπί.

Στα σημαντικά του αγώνα, η παρουσία 100 παιδιών από οικογένειες μεταναστών στις κερκίδες του ΟΑΚΑ, σε μια συνεργασία της ΠΑΕ Παναθηναϊκός με τον Δήμο Αθηναίων. Ο Δήμαρχος Κώστας Μπακογιάννης βρέθηκε στο ΟΑΚΑ μάλιστα και σε δηλώσεις του αναφέρθηκε τόσο στη φιλοξενία των παιδιών όσο και στο θέμα του Βοτανικού…

Δείτε το γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

Έτσι έπαιξαν
Ο Γιώργος Δώνης έχοντας να αντιμετωπίσει αρκετές απουσίες, παρέταξε τους «πράσινους» με 4-4-2 και τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια. Οι Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας και Χατζηθεοδωρίδης ήταν από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα με τους Κουρμπέλη και Δώνη στα χαφ. Στο δεξί άκρο ο Μπουζούκης, στο αριστερό ο Χατζηγιοβάνης και στην επίθεση ο Περέα με τον Μακέντα.

Στον αντίποδα, ο Μπόρχα Χιμένεθ επέλεξε ένα 4-5-1 για την ομάδα του Αστέρα Τρίπολης. Κάτω από τα δοκάρια ο Παπαδόπουλος, με τους Κώτσιρα, Σουάρεθ, Ματρικάρντι και Βαλέντε από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή ο Μαρτίνες ήταν καθαρό εξάρι, με τους Μπόρχα Φερνάντεθ και Καπίγια μπροστά του. Στα άκρα οι Αουρέγκι και Λουίς Φερνάντεθ με τον Μπαράλες μοναδικλό προωθημένο.

Γρήγορο προVARδισμα!
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Παναθηναϊκό ξεκίνησε το ματς στο ΟΑΚΑ, παρότι οι «πράσινοι» δεν ήταν τόσο… ορμητικοί. Μόλις στο 6’ σε επίθεση που έγινε από αριστερά, ο Σουάρεθ τράβηξε τον Περέα  μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Σέζο μετά από τη συμβολή του VAR να καταλογίζει σωστά το πέναλτι και να δίνει κάρτα στον παίκτη των Αρκάδων. Στο 8’, λοιπόν, ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους».

Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή, προσπάθησε να φτιάξει κάποιες φάσες  χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο Αστέρας από την άλλη, ήταν τελείως ακίνδυνος και  έδειξε να… φοβάται πολύ περισσότερο από ό,τι έπρεπε το ματς. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική για τους Αρκάδες με τους γηπεδούχους να έχουν επτά.

«Έπεσε» ο ρυθμός και… ο Παναθηναϊκός
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η εικόνα δεν είχε αλλάξει και πολύ. Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία, ήταν πιο κινητικός στην επίθεση, με τον Δώνη γρήγορα να αποσύρει τον Περέα που είχε αρχίσει να κάνει λάθη στην τελική του απόφαση κοντά στην αντίπαλη περιοχή και να βάζει τον Καμπετσή. Το «τριφύλλι» ήταν πιο απειλητικό, ωστόσο, ανέβηκε αρκετά και ο Αστέρας Τρίπολης μετά τις αλλαγές του Μπόρχα Χιμένεθ που έβαλε στο ματς Σαντόγια και Κρέσπι. Ο τελευταίος είχε και τις δυο καλύτερες  προσπάθειες του Αστέρα, που όμως σταμάτησαν πάνω στον Διούδη. Την ίδια ώρα κάποιες καλές κάθετες  των «πράσινων» δεν είχαν ευτυχή κατάληξη,  με τον γκολκίπερ Παπαδόπουλο να… καθαρίζει σαν λίμπερο.

Ο Δώνης βλέποντας και τον Μπουζούκη να έχει «πέσει» αισθητά, τον απέσυρε κι έβαλε στο ματς και τον Κολοβό «γυρίζοντας» το σύστημα στο κλασικό 4-2-3-1 με την τριάδα πίσω από τον Μακέντα να είναι αυτή των Καμπετσή, Κολοβού και Χατζηγιοβάνη. Παρόλα αυτά, ο Αστέρας πίεζε  με τον προπονητή του να βάζει στο ματς και τον Ιγκλέσιας λόγω εμπειρίας και ύψους. Ο Δώνης περίμενε αρκετά για την τελευταία του κίνηση, απαντώντας με την παρουσία του Κολοβέτσιου στην άμυνα και την αλλαγή εκ νέου της διάταξης του «τριφυλλιού» από το 88’ ως και το τελευταίο σφύριγμα. Σφυρίγματα… ακούστηκαν κι από την κερκίδα, αφού ο Μπαράλες λίγο έλειψε να… φέρει «έμφραγμα» στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού σκόραρε, ήτα όμως σε εμφανή θέση οφσάιντ. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός πήρε τη δύσκολη νίκη κι αυτοί οι τρεις βαθμοί είναι το μοναδικό που μπορεί να κρατήσει από το παιχνίδι…

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδς, Δώνης, Κουρμπέλης, Μπουζούκης (79’ Κολοβός), Χατζηγιοβάνης (88’ Κολοβέτσιος), Περέα (61’ Καμπετσής), Μακέντα

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Σουάρεθ (60’ Σαντόγια), Μαρτίνες (80’ Ιγκλέσιας), Βαλέντε, Μ. Φερνάντεθ, Καπίγια, Χαουρέγκι (67’ Κρέσπι), Λ. Φερνάντεθ, Μπαράλες