Παναθηναϊκός-Λαμία 2-4 πέν.: Ψυχάρες από τη Φθιώτιδα!

Φοβερή, ιστορική πρόκριση σήμερα για την Λαμία επί του Παναθηναϊκού. μέσα στο ΟΑΚΑ!

O Παναθηναϊκός ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά η Λαμία επικράτησε 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι και πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε τους «πράσινους» σε διάταξη 4-3-3 με τους Ηλία Χατζηθεοδωρίδη και Γιάννη Μπουζούκη μπροστά από τον Εργκους Κάτσε, τους Τάσο Χατζηγιοβάνη (αριστερά), Αργύρη Καμπετσή (δεξιά) στα άκρα και φορ τον Φεντερίκο Μακέντα.

Ο Μάκης Χάβος, από την πλευρά του, επεφύλασσε πολλές διαφοροποιήσεις σε σχέση με το πρόσφατο ματς πρωταθλήματος μεταξύ των δύο ομάδων, αφού οι Νίκος Μελίσσας, Χρήστος Καρυπίδης, Θανάσης Καραγκούνης, Κώστας Μπουλούλης, Γιάννης Σκόνδρας και Λάζαρ Ρόμανιτς πήραν φανέλα βασικού.

Οι «πράσινοι» πίεσαν ψηλά στο ξεκίνημα και απείλησαν σε δύο περιπτώσεις μετά από γύρισμα του Καμπετσή στο 8’ και σουτ του Χατζηθεοδωρίδη στο 13’, προτού η Λαμία απαντήσει στο 15’ με τη χαμένη ευκαιρία του Τάσου Καραμάνου.

Εν συνεχεία, ο Δώνης άλλαξε πλευρές τους Χατζηγιοβάνη και Καμπετσή, πειραματίστηκε με το 4-4-2, ο Κάτσε γύρισε να πάρει μπάλες, αλλά το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου.

Με τη σέντρα του β’ ημιχρόνου, ο Δώνης έριξε στη μάχη τον Δημήτρη Κουρμπέλη, ο οποίος έχασε κλασική ευκαιρία στο 55′ για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, έπειτα από γύρισμα του Μακέντα.

Στο 67′ ο τεχνικός του «τριφυλλιού» έβαλε τον Δημήτρη Εμμανουηλίδη αντί του Καμπετσή, τη στιγμή που ο Χάβος απαντούσε με Βάντερσον, Ντένις Επστάιν και Βασίλη Πλιάτσικα, πριν από τη συμπλήρωση των 75 λεπτών.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε, απείλησε με τον Εμμανουηλίδη στο 70′, έπαιξε με όλα του τα επιθετικά όπλα και δικαιώθηκε στο 83′ με εν κινήσει πλασέ του Εμμανουηλίδη, έπειτα από σέντρα του Χατζηγιοβάνη.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου στο α’ ημίχρονο οι δύο ομάδες έχασαν από δύο καλές ευκαιρίες, με σημαντικότερη το δοκάρι του Λάζαρ Ρόμανιτς στο 95′.

Ο Βέργος άγγιξε το 2-0 στο β’ μέρος της επιπλέον διάρκειας, αλλά με σωτήριο τάκλιν ο Μαρκ Ασίγκμπα τον σταμάτησε και, ουσιαστικά, επέτρεψε στη Λαμία να το παλέψει στη διαδικασία των πέναλτι.

MVP: Ο Νίκος Μελίσσας. Απέκρουσε το πέναλτι του Εργκους Κάτσε, ενώ νωρίτερα την προβολή του Δημήτρη Κουρμπέλη (β’ μέρος κανονικής διάρκειας) και το τετ-α-τετ του Νίκου Βέργου (α’ ημίχρονο παράτασης).

UP: O Δημήτρης Εμμανουηλίδης. Πέρασε στο 67ο λεπτό αντί του Αργύρη Καμπετσή και ήταν αρκετά δραστήριος. Φυσικά, το σημαντικότερο απ’ όλα ήταν ότι διέφυγε της προσοχής των αντιπάλων του, σκόραρε στο 83ο λεπτό και έστειλε το ματς στην παράταση.

DOWN: Ο Νίκος Βέργος. Μπήκε στο 79ο λεπτό αντί του Φάνη Μαυρομμάτη, αλλά απογοήτευσε. Κοντρόλαρε ιδανικά στο 95′ της παράτασης, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Μελίσσα, ενώ στο 120′ άργησε να σουτάρει, με αποτέλεσμα να τον σταματήσει ο Μαρκ Ασίγκμπα.

ΓΚΟΛ: 83′ Εμμανουηλίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 91′ Σκόνδρας, 120+1′ Καρυπίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:-

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (79′ Βέργος), Κάτσε, Χατζηθεοδωρίδης (46′ Κουρμπέλης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής (67′ Εμμανουηλίδης), Μακέντα.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος (53′ Βάντερσον), Αντέτζο, Καρυπίδης, Καραγκούνης (71′ Επστάιν), Καραμάνος, Ρόμανιτς, Τομάς (72′ Πλιάτσικας), Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Μπουλούλης.