Παναθηναϊκός – Μακάμπι 81-63: Την πήρε παραμάζωμα (+video)

Με άμυνα από γρανίτη σε πρώτη και τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κέρδισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ (81-63) και δεδομένου ότι κάλυψε το -8 της ήττας στον α’ γύρο, μπορεί πλέον να πιστεύει -για λόγους γοήτρου- ότι θα την βάλει από κάτω στο φινάλε της regular season.

Χάρη στο εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο που είχε και την σπουδαία άμυνα που έπαιξε στο τέταρτο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εντός έδρας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (81-63), κερδίζοντας στην EuroLeague μετά από τρεις σερί ήττες (όλες μετά το κύμα κορονοϊού που έπληξε το τριφύλλι). Παρεμπιπτόντως, το τριφύλλι κατάφερε να καλύψει και το -8 (89-81) της ήττας στο παιχνίδι του α’ γύρου στη Menora Mivtachim Arena.

Ο MVP

Ήταν μείζονος σημασίας για την εξέλιξη του αγώνα ο τρόπος με τον οποίο βγήκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου στο παρκέ, μετά την ανάπαυλα, δεδομένου ότι στο ημίχρονο είχε μόλις 2 πόντους από 1/5 δίποντα. Ήταν πολύ πιο επιθετικός, εκμεταλλεύτηκε τα σουτ που του έδωσε η ισραηλινή άμυνα και έκανε ανεπανόρθωτη ζημιά στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ειδικά στην τέταρτη περίοδο. Ο αρχηγός των πρασίνων τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους (από 4/11 δίποντα και 4/6 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 33’07” συμμετοχής (έπαιξε περισσότερο από κάθε άλλον).

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε αρκετούς βασικούς παίκτες να είναι μακριά από τον καλό τους εαυτό και να έχουν απόδοση πολύ κάτω από τα δικά τους δεδομένα. Είναι ενδεικτικό πως ο Οθέλο Χάντερ έβαλε μόλις 1 πόντους, την ώρα που ο Ντράγκαν Μπέντερ ήταν ακόμη πιο απογοητευτικός (0/3 σουτ).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ
Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασαν μέχρι το -3 (58-55) στο τέλος της τρίτης περιόδου, ήλπιζαν σε ολική ανατροπή, πλην όμως στην τέταρτη ήταν απογοητευτικοί στην επίθεση. Η Μακάμπι είχε 2/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ασίστ και 4 λάθη στο δεκάλεπτο για να δει τη διαφορά να ανοίγει απότομα και τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει μέχρι το +18.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Το ψηλό σχήμα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με τον Μάριο Χεζόνια στο “2” και τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο “3” προβλημάτισε σε μείζονα βαθμό τη Μακάμπι, για αρκετή ώρα στο πρώτο μέρος. Οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, οδήγησαν τους φιλοξενούμενους σε αμφιλεγόμενες επιλογές στην επίθεση και χάρη σε αυτό κατάφεραν να χτίσουν ένα πολύ καλό προβάδισμα. Το +16 (25-9) της πρώτης περιόδου ήταν απόρροια των 4/17 σουτ και των 5 λαθών της Μακάμπι, σε συνδυασμό με τη δυναμική εκκίνηση του Μάριο Χεζόνια και του Άαρον Γουάιτ, οι οποίοι έκαναν τη διαφορά στην επίθεση.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος φώναζε (ούρλιαζε για την ακρίβεια) στους παίκτες του, σε μια προσπάθεια να τους αφυπνίσει, οι πράσινοι όμως είχαν ρυθμό και δεν κοίταξαν πίσω. Από τη στιγμή δε, που κι ο Ντίνος Μήτογλου τελείωσε φάσεις κοντά στο καλάθι όλα παρέμεναν αρκετά απλά για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος έκλεισε το πρώτο μέρος στο +13 (43-30) -η διαφορά θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερη, αν ο Σκότι Γουίλμπεκιν δεν έβαζε δύο τρίποντα στο κλείσιμο της περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν πολύ διαφορετική. Ναι μεν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε μαζεμένους πόντους από τον Ιωάννη Παπαπέτρου (από τους 2 πόντους με 1/5 δίποντα του πρώτου μέρους, πήγε στους 8 πόντους με 1/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο), την ίδια ώρα όμως οι υπόλοιποι είχαν πολλά προβλήματα.

Η απόφαση του Γιάννη Σφαιρόπουλου να πάει σε πολύ πιο επιθετικές άμυνες στο πικ εν ρολ (hedge out στα όρια της παγίδας) υποχρέωσε το τριφύλλι να πασάρει πολύ την μπάλα και τους παίκτες του να εκτελέσουν κατά βάση από τα 6μ75. Κάτι που δεν είχε επί της ουσίας αποτέλεσε, δεδομένου ότι οι πράσινοι είχαν 3/10 τρίποντα στην περίοδο. Κάπως έτσι, κι αφού ο Άντε Ζίζιτς σκόραρε στην εκπνοή του δεκαλέπτου, η Μακάμπι πλησίασε σε απόσταση βολής (58-55).

Πάνω που οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πατάνε το γκάζι και να δείχνουν έτοιμοι για την ολική ανατροπή, η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έδωσε πάλι τη λύση. Το τριφύλλι κράτησε τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δίχως πόντο για πέντε λεπτά (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 3 λάθη σε αυτό το διάστημα), με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει ξανά στο +12 (67-55 στο 35′).

Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις, είδαν τον Ιωάννη Παπαπέτρου να τους δίνει τη χαριστική βολή και τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να παίρνει με άνεση τη νίκη (81-63).

Διαιτητές: Ράντοβιτς – Γιαβόρ – Σίλβα.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 20 (4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 12 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 15 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 12 (4/6 δίποντα, 4/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέντιλ 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Σαντ Ρος 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Γουίλμπεκιν 14 (4/9 τρίποντα), Τζόουνς 6 (3/10 σουτ), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές), Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσει 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9 (8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 23/40 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 11/17 βολές, 44 ριμπάουντ (33+11), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 17 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μακάμπι Τελ Αβίβ: 12/36 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 12/15 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ φιλοξενεί τον Ερυθρό Αστέρα (19/3, 21:00). Από την πλευρά της, η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα δώσει τον εξ αναβολής αγώνα της 23ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Αναντολού Εφές στη Menora Mivtachim Arena (16/3, 21:05), όχι όμως κι αυτόν με τη Βιλερμπάν για την 30η αγωνιστική, αφού μετατέθηκε για τις 4 Απριλίου.

Photo Credits: Eurokinissi