Superleague

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-4: Τον διέλυσε μέσα στην Λεωφόρο

Ο Ολυμπιακός έκανε πλάκα στον Παναθηναϊκό! Οι Ερυθρόλευκοι διέλυσαν τους Πράσινους στη Λεωφόρο με 4-1, με τους Μασούρα και Ελ Αραμπί να πετυχαίνουν από δύο γκολ!

Τον… ισοπέδωσε!  Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Παναθηναϊκό στην Λεωφόρο με 4-1 για την 10η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Superleague και ολοκλήρωσε με εντυπωσιακό τρόπο το φετινό πρωτάθλημα. Οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στο παιχνίδι και με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλο ένα στο δεύτερο πέτυχαν μια μεγάλη νίκη απέναντι στον αιώνιο αντίπαλό τους.

Πρωταγωνιστές για τους Ερυθρόλευκους ήταν οι Γιώργος Μασούρας και Γιουσέφ Ελ Αραμπί, που πέτυχαν από δύο γκολ. Ο Παναθηναϊκός, που περιορίστηκε στον ρόλο του κουμπάρσου, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Μαουρίσιο. Οι Πράσινοι έχασαν πέναλτι με τον Βιγιαφάνιες, ενώ ο Ολυμπιακός είδε να ακυρώνεται γκολ του Αχμέντ Χασάν μετά τη χρήση του VAR.

Με αυτό το τρίποντο οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα με 90 πόντους σε 36 παιχνίδια και  στο +26 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, ενώ ο Παναθηναϊκός τερμάτισε στην 5η θέση με 53 πόντους.

Δείτε ακόμη:

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-4: Γκολ και highlights (video)

Super League (Play Off): Τρίτος ο Άρης, τα αποτελέσματα και η τελική βαθμολογία

Ο Πέδρο Μαρτίνς και οι παίκτες του πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στον τελικό του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί το επόμενο Σάββατο (22/5) στο ΟΑΚΑ.

Ο Συλαϊδόπουλος ξεκίνησε τον Παναθηναϊκό με 4-2-3-1, έχοντας τον νεαρό Χριστογεώργο μπροστά από την εστία και τους Μολο, Βέλεθ, Καραγιάννη και Σάντσες στην τετράδα της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Αλεξανδρόπουλος και Μαουρίσιο. Οι Ιωαννίδης, Βιγιαφάνιες και Μπουζούκης ήταν πίσω από τον Μακέντα, που βρισκόταν στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη, ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 3-4-3, με τον Σα κάτω από τα δοκάρια και τους Εμβιλά, Σεμέδο και Καλογερόπουλο στην τριάδα της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Καμαρά και Μπουχαλάκης με τους Ανδρούτσο και Ρέαμπτσιουκ δεξιά και αριστερά ως μπακ-χαφ. Στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Αχμέντ Χασάν, με τους Μασούρα και Ελ Αραμπί να πλαισιώνουν τον Αιγύπτιο στράικερ.

Διπλό «χτύπημα» από τον Μασούρα

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ανδρέα Μπουχαλάκη. Ο διεθνής μέσος κατέβασε με το στήθος, σούταρε με το δεξί, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χριστογεώργου.

Ο,τι δεν κατάφερε ο Μπουχαλάκης, το έκανε στο 7’ ο Μασούρας. Ο Ελ Αραμπί είδε την κίνηση του συμπαίκτη του, του πέρασε την κάθετη πάσα, ο 27χρονος μεσοεπιθετικός σούταρε με τη μία με το αριστερό και έστειλε την μπάλα… συστημένη στα δίχτυα του Χριστογεώργου για το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μασούρας σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς. Σε μια πανομοιότυπη φάση, ο Αχμέντ Χασάν έκανε την κάθετη πάσα στον διεθνή μεσοεπιθετικό, αυτός βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, πρόλαβε τον Χριστογεώργο και με ωραίο πλασέ με αριστερό έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

Αντί για 0-3, πέναλτι για τον Παναθηναϊκό

Στο 15’ ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Χασάν, μετά από την κάθετη πάσα του Ελ Αραμπί, αλλά το γκολ του Αιγύπτιου επιθετικού ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR. Ο διαιτητής πήγε στην οθόνη και έδωσε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, στην αμέσως προηγούμενη φάση, σε μαρκάρισμα του Ζοσέ Σα στον Ιωαννίδη, ακυρώνοντας το γκολ του Αφρικανού στράικερ της πειραϊκής ομάδας.

Ο Βιγιαφάνιες ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, αλλά ο Πορτογάλος τερματοφύλακας του Ολυμπιακού αντέδρασε σωστά και απέκρουσε το πέναλτι του Αργεντινού μεσοεπιθετικού. Στο 18’ ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με τον Ιωαννίδη. Ο νεαρός επιθετικός του Τριφυλλιού απέφυγε τον Καλογερόπουλο, βρέθηκε απέναντι από τον Σα, που είχε κλείσει τη δεξιά του γωνία, σούταρε στην απέναντι γωνία, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Πορτογάλου και απομακρύνθηκε.

Σκόραρε ο Ελ Αραμπί

Οι Βιγιαφάνιες και Ιωαννίδης έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσουν σε 2-1 και τελικά στο 38’ ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί έκανε το 3-0 για τον Ολυμπιακό. Οι Ερυθρόλευκοι βγήκαν ταχύτατα στην κόντρα, ο Μασούρας έκανε την κάθετη πάσα στον Μαροκινό, αυτός με πλασέ από πλάγια θέση πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Χριστογεώργου και την έστειλε στα δίχτυα του νεαρού.

Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρος άνηκε στον Παναθηναϊκό και συγκεκριμένα στον Ιωαννίδη. Ο Μακέντα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο νεαρός επιθετικός πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζοσέ Σα. Ετσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα στη Λεωφόρο να δείχνει 0-3.

Μείωσε σε 1-3 ο Μαουρίσιο

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε στην πρώτη του αλλαγή στο ματς βάζοντας τον Λαλά στη θέση του Ρέαμπτσιουκ. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι Ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή και πίεσαν για το 4-0, αλλά εκείνος που σκόραρε τελικά ήταν ο Παναθηναϊκός.

Στο 50’ ο Εμβιλά σούταρε με το δεξί μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Χριστογεώργος έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός μείωσε με γκολ του Μαουρίσιο. Ο Βραζιλιάνος μέσος κοντρόλαρε με το στήθος, γύρισε μέτωπο προς την εστία του ΖοσΣα και με δυνατό σουτ με το αριστερό νίκησε τον Πορτογάλο τερματοφύλακα για το 3-1.

Στο 57’ ο Μπουζούκης βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε με το δεξί από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 62’ ο Συλαϊδόπουλος έκανε αλλαγή, ρίχνοντας στην αναμέτρηση τον Καρλίτος αντί του Μπουζούκη. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αχμέντ Χασάν. Ο Αιγύπτιος σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Χριστογεώργος έπεσε και απέκρουσε.

Στο 67’ ο προπονητής του Παναθηναϊκού έκανε διπλή αλλαγή, με τους Ενγκμπακοτό και Σανκαρέ στις θέσεις των Μακέντα και Αλεξανδρόπουλου. Τρία λεπτά αργότερα, ο Πέδρο Μαρτίνς απάντησε επίσης με δύο αλλαγές, βάζοντας τους Φορτούνη και Τιάγκο Σίλβα αντί των Μασούρα και Καμαρά.

1-4 με τον Ελ Αραμπί!

Ο Παναθηναϊκός στο 72’ έχασε διπλή ευκαιρία με τους Ιωαννίδη και Βιγιαφάνιες για να μειώσει σε 2-3 και ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός έκανε το 4-1 με τον Ελ Αραμπί. Ο Ανδρούτσος σέντραρε από αριστερά και ο Μαροκινός επιθετικός με τρομερή κεφαλιά έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα του Χριστογεώργου, σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο αποψινό παιχνίδι.

Ο Αφρικανός επιθετικός έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού. Στο 78’ οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, με τον Μαρτίνς να βάζει τον Μπρούμα αντί του Εμβιλά και τον Συλαϊδόπουλο τους Τζαβίδα και Αϊτόρ στις θέσεις των Ιωαννίδη και Μαουρίσιο. Δέκα λεπτά αργότερα, οι Πράσινοι απείλησαν με τον Ενγκμπακοτό, αλλά ο Ζοσέ Σα ήταν είχε κλείσει τη γωνία του και απέκρουσε το σουτ του επιθετικού του Παναθηναϊκού. Στο 89’ ο Μαρτίνς ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Βαλπουενά στη θέση του Χασάν. Στις καθυστερήσεις ο Βιγιαφάνιες είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες.

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Μολό, Βέλεθ, Σάντσες, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (67’ Σανκαρέ), Μαουρίσιο (78’ Τζαβίδας), Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης (78’ Αιτόρ), Μπουζούκης (62’ Καρλίτος), Μακέντα (67’ Ενγκμπακοτό).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Εμβιλά (78’ Μπρούμα), Σεμέδο, Καλογερόπουλος, Ρέαμπτσιουκ (46’ Λαλά), Μπουχαλάκης, Καμαρά (70’ Τιάγκο Σίλβα), Μασούρας (70’ Φορτούνης), Χασάν (89′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.