Superleague

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-0: Τον «τελείωσε» με άνεση – Δηλώσεις (+Videos)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-0: Εξαιρετικός Παναθηναϊκός έκανε… περίπατο με τον αιώνιο αντίπαλο – Σπόραρ και αυτογκόλ Ελ Αραμπί έκριναν το σκορ, με το ζόρι μια φάση οι φιλοξενούμενοι που δεν μπορούσαν και βρίσκονται στο -6.

Ντέρμπι για έναν ρόλο! Ο Παναθηναϊκός είχε το… μάτι που γυαλίζει, την αποφασιστικότητα, την άψογη τακτική συμπεριφορά και την σταθερότητα σε όλη τη διάρκεια του μεγάλου και κρίσιμου αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν ποτέ να αντιδράσουν στην έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης που έφερε τραγικά λάθη γι’ αυτούς κι έτσι το 2-0 είναι απόλυτη καταγραφή των όσων έγιναν στο χορτάρι της Λεωφόρου.

Ο Σπόραρ από λάθος του Παπασταθόπουλου και ο Ελ Αραμπί με αυτογκόλ, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ απ’ το πρώτο μέρος. Οι «πράσινοι» με απίστευτη άνεση ήλεγξαν το ματς, δεν απειλήθηκαν παρά μόνο σε μια περίπτωση στο τέλος του πρώτου μέρους κι έτσι με χαρακτηριστική άνεση για τα δεδομένα της αναμέτρησης, πανηγύρισαν τρεις σπουδαίους βαθμούς στη «μάχη» του τίτλου. Θέτοντας εκτός αυτής ουσιαστικά τον αιώνιο αντίπαλό τους!

Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να θέλει να πιέσει ψηλά για να μην επιτρέψει το γνωστό παιχνίδι κυκλοφορίας του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» είχαν τη λογική του άμεσου ποδοσφαίρου με πάσες προς την επίθεση, κάτι που όπως φάνηκε τους βγήκε.

Στο 6’ ο Μπερνάρ είχε την πρώτη ευκαιρία στο ματς, όταν του στρώθηκε η μπάλα σε καλή θέση, με το σουτ που επιχείρησε να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Τρία λεπτά μετά, ο Σπόραρ απείλησε αλλά το πλασέ που δοκίμασε ήταν αδύναμο και εύκολη υπόθεση για τον Πασχαλάκη.

Πριν το πρώτο τέταρτο του ματς, οι «πράσινοι» έκαναν αναγκαστική αλλαγή με τον Μάγκνουσον να παίρνει τη θέση του τραυματία Σάρλια. Στο 18’ το σουτ του Χάμες δεν απείλησε ουσιαστικά τον Μπρινιόλι.

Ο τρόπος παιχνιδιού του Παναθηναϊκού επιβραβεύτηκε στο 28’. Ο Σπόραρ κυνήγησε τον Παπασταθόπουλο που είχε την μπάλα, ο τελευταίος έκανε λάθος στην προσπάθεια να γυρίσει προς τον Πασχαλάκη. Ο Σλοβένος το εκμεταλλεύτηκε και με άνετο πλασέ έκανε το 1-0 στο 28’!

Επτά λεπτά μετά το γκολ του «τριφυλλιού», ο Σπόραρ σούταρε με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ. Φάση απ’ την οποία ήρθε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε, ο Ελ Αραμπί προσπαθώντας να αμυνθεί πάνω στον Κουρμπέλη μπερδεύτηκε και άθελά του με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε στο 40’. Και ήταν σημαντική και διπλή. Ο Χουάνγκ αρχικά βρέθηκε σε θέση για σουτ, το έκανε με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει στα πλάγια. Στη συνέχεια ο Ελ Αραμπί γύρισε ωραία, αλλά ο Μασούρας δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους στο ντέρμπι.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε διατεθειμένος να πάρει περισσότερα ρίσκα, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ. Η πίεση των «ερυθρόλευκων» δεν έφερε σημαντικές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά. Ο Μπιέλ στο 49’ έκανε τακουνάκι, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει.

Οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Παλάσιος λίγο πριν τη μία ώρα αγώνα, με τον διαιτητή και το VAR να μην θεωρούν πως υπάρχει κάτι και το ματς να συνεχίζεται. Η αναμέτρηση δίχως ευκαιρίες έφτασε στο τελευταίο 20λεπτο, με τον Ολυμπιακό να θέλει αλλά να μην μπορεί στο συγκεκριμένο διάστημα και τον Παναθηναϊκό να έχει σιγουριά στα πατήματά του.

Ο Φορτούνης στο 77’ έπιασε την κεφαλιά, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει άνετα την μπάλα. Ο Μπακαμπού τέσσερα λεπτά μετά προσπάθησε να απειλήσει με σουτ, βλέποντας την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Ιωαννίδης στο 82’ είδε το σουτ που επιχείρησε να κοντράρει, ενώ η υπέροχη έμπνευση του Μαντσίνι ένα λεπτό μετά, δεν είχε συνέχεια καθώς η προσπάθεια του Παλάσιος για σέντρα δεν είχε αποτέλεσμα. Τελική είχε ο Αργεντινός στο 86’, με την κεφαλιά του να φεύγει άουτ.

Η τελευταία φάση ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπακαμπού μετά από κόρνερ να πιάνει κεφαλιά άουτ. Το ματς ολοκληρώθηκε με άνετο νικητή τον Παναθηναϊκό, κόντρα στον Ολυμπιακό που δεν είχε αντίδραση μετά το σκορ που διαμορφώθηκε απ’ το πρώτο μέρος.

Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στους 69 βαθμούς και είναι στην κορυφή μαζί με την ΑΕΚ. Ο Ολυμπιακός έμεινε στους 63 και ψαλιδίζονται οι ελπίδες του για τον τίτλο.

Διαιτητής: Κάρλος ντελ Θέρο Γκράντε

Κίτρινες: Σπόραρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Σάρλια (15΄λ.τρ. Μάγκνουσον), Χουάνκαρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης (70΄ Μαντσίνι), Τσέριν (85΄ Κλεϊνχέισλερ), Μπερνάρ (84΄ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Σπόραρ (69΄ Ιωαννίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Πασχαλάκης, Μπα, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης (81΄ Βρουσαϊ), Μασούρας (69΄ Βαλμπουενά), Χάμες Ροντρίγκες (46΄ Μπιελ), Ελ Αραμπί (46΄ Μπακαμπού).