Βόλεϊ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1: Πράσινο προβάδισμα στους τελικούς (+videos)

Σ’ ενα παιχνίδι το οποίο διακόπηκε για περίπου μία ώρα και ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Volley League γυναικών.

Οι πράσινες με εξαίρεση το δεύτερο σετ, ήταν καλύτερες στις λεπτομέρειες από τις ερυθρόλευκες και έφτασαν στη νίκη. Η επόμενη αναμέτρηση είναι την ερχόμενη Τετάρτη (03/05).

Το ματς: Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 στο ξεκίνημα του σετ, τα σερβίς της Παπαφωτίου επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να τρέξει επί μέρους 6-0 για να προηγηθεί με 6-3.

Από εκεί και μετά οι πράσινες μεγάλωναν ολοένα και περισσότερο τη διαφορά με την υποδοχή του Ολυμπιακού να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα και το 1-0 με 25-10 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Όσα γράψαμε παραπάνω αντιστρέψτε τις ομάδες και θα δείτε πως πήγε το δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πίεσε από τη θέση του σερβίς, η Ανάε δεν μπορούσε να βγάλει υποδοχή και έτσι οι ερυθρόλευκες άρχισαν να χτίζουν διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός παρά τις αλλαγές του Καλμαζίδη δεν μπορούσε να αντιδράσει με αποτέλεσμα η απόσταση των δύο ομάδων ολοένα και να μεγαλώνει. Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 1-1 σετ με 25-10.

Στο τρίτο σετ είχαμε περισσότερο σασπένς. Ο Παναθηναϊκός μπήκε μεν πιο δυνατά και προηγήθηκε με 7-1, αλλά ο Ολυμπιακός άρχισε να μαζεύει τη διαφορά. Μάλιστα, με άσο της Κούμπουρα μείωσε στον πόντο (12-11).

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε εκ νέου με τρεις πόντους με τον Ολυμπιακό να μην τον αφήνει να ξεφύγει και με άσο της Λαμπρούση οι ερυθρόλευκες μείωσαν σε 19-18. Σε εκείνο το σημείο τα σερβίς της Ανάε ανέτρεψαν το σκηνικό με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με τέσσερις (23-19).

Ένα καπνογόνο που άναψε ήταν η αιτία να διακοπεί το παιχνίδι προσωρινά με τις πράσινες να κλείνουν τελικά το σετ με 25-21. Αμέσως μετά ο διαιτητής ζήτησε την εκκένωση του κλειστού και ο αγώνας άρχισε μετά από σχεδόν μία ώρα.

Στο τέταρτο σετ είχαμε μάχη σχεδόν πόντο πόντο. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που είχε προβάδισμα δύο πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε να έχει σετ μπολ με 24-23.

Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός και είχε εκείνος μετά τη δική του ευκαιρία να κλείσει το σετ άλλες δύο φορές αλλά δεν το κατάφερε κάτι που έπραξε τελικά ο Παναθηναϊκός στην τρίτη του ευκαιρία.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1

Τα σετ: 25-10, 10-25, 25-21, 29-27

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 10 (8/25 επ., 2 άσσοι, 45% υπ.-24% άριστες), Γκρότους 6 (6/19 επ., 64% υπ.-32% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Ανθούλη 26 (24/47 επ., 2 μπλοκ), Κρος 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 54% υπ.-15% άριστες), Βασιλαντωνάκη, Μεταξά, Μέντιτς 4(0/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 12 (8/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γουίντερς 19 (13/26 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 47% υπ.-13% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάλας 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 61% υπ.-16% άριστες), Κούμπουρα 18 (16/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (2/4 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 46% υπ.-19%), Τσιτσιγιάννη 1 (1/1 επ.), Χριστοδούλου, Γενιτσαρίδη, Ζαφειρίου.

Το πρόγραμμα των τελικών της Volley League γυναικών.