Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 67-65: Ο Πονίτκα υπέγραψε την πρώτη πράσινη νίκη σε ντέρμπι μετά από ενάμιση χρόνο με τρίποντο στα 17.4” (+videos)

Ό,τι κι αν έγινε όμως, μικρή σημασία έχει. Πλέον, το μείζον είναι αυτό που έρχεται. Στο ΣΕΦ, το βράδυ της Κυριακής 11 Ιουνίου στις 21:15.

Ο MVP

Δεν μπορεί να είναι άλλος, από αυτόν που έβαλε το σουτ της νίκης. Ο Ματέους Πονίτκα έκανε σπουδαία δουλειά στις δύο πλευρές του παρκέ, προσφέροντας τόσο στο μαρκάρισμα του Σάσα Βεζένκοβ, όσο και στο κομμάτι της εκτέλεσης. Στα 28’21” που έμεινε στο παρκέ, έδωσε 12 πόντους (με 3/8 σουτ και 4/4 βολές), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 λάθος. Πάνω απ όλα όμως, έβαλε το σουτ της βραδιάς στα 17.4” για το φινάλε.

Ο αδύναμος κρίκος

Δεν είναι ένας, αλλά δύο. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Σακίλ ΜακΚίσικ δεν προσέφεραν αυτά που συνηθίζουν όταν παίζουν στο ΟΑΚΑ, αδυνατώντας να δώσουν το “κάτι παραπάνω” στην ομάδα τους, ειδικά από την στιγμή που τέθηκε νοκ άουτ ο Τόμας Γουόκαπ νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο. Με 2/15 σουτ και 2 ασίστ για 4 λάθη, αποδείχθηκαν μοιραίοι συνολικά για τους ερυθρόλευκους.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Ολυμπιακός έκλεισε τον αγώνα με τον ίδιο αριθμό σε ασίστ (15) και λάθη (15), κάτι που δεν συνηθίζει φέτος. Λογικό βέβαια αν σκεφτούμε πως έπαιξε δίχως τον Κώστα Σλούκα για σαράντα λεπτά και χωρίς τον Τόμας Γουόκαπ στο δεύτερο μέρος. Όσο για τον Παναθηναϊκό; Το 17/12 σε ασίστ/λάθη είναι ένα σπουδαίο νούμερο -για τα φετινά δεδομένα του- αν σε αυτό προσθέσουμε κιόλας τα 10 κλεψίματα.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε σπουδαία τον δεύτερο τελικό, με ένταση στην άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα) που του έδωσαν το δικαίωμα να ξεφύγει πολύ νωρίς με διψήφια διαφορά (15-4 στο 4′). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε βέβαια (δεν γινόταν αλλιώς), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει πολλά από τον Τζόελ Μπολομπόι και τον Κώστα Παπανικολάου να λειτουργεί υποδειγματικά ως δεύτερος δημιουργός.

Παρά το γεγονός πως οι ερυθρόλευκοι μάζεψαν όμως τη διαφορά (17-13 στο 8′), ένα μίνι ξέσπασμα των πρασίνων εκτόξευσε τη διαφορά εκ νέου σε διψήφια επίπεδα (25-13) με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, που βρήκε τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να έχουν 6/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 8 ασίστ για 2 λάθη, την ώρα που εκείνοι του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν διπλάσια λάθη (6) από ασίστ (3).

Τρία λεπτά καλής απόδοσης βέβαια αρκούσαν στους φιλοξενούμενους ώστε να φέρουν τα πάνω κάτω. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, το σερί του Ολυμπιακού έφερε αρχικά το παιχνίδι στο “Χ” (25-25 στο 13′), ενώ λίγο αργότερα καταγράφηκε το πρώτο ερυθρόλευκο προβάδισμα (27-29 στο 16′).

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, ούτε θέαμα, πλην όμως ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο. Παρά την χαμηλή παραγωγικότητά τους, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα (33-35) απέναντι στον Παναθηναϊκό, που έμοιαζε να μένει από καθαρό μυαλό και σωστό διάβασμα στην επίθεση. Όλα αυτά, την ώρα που ο Τόμας Γουόκαπ ήταν πληθωρικός (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), αλλά κι ο Κώστας Παπανικολάου έδειχνε ακούραστος (5 πόντοι, 5 ασίστ σε 20’00”).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Ολυμπιακό δεδομένου πως στα 40” μετά από την επανεκκίνηση του αγώνα, ο Τόμας Γουόκαπ αποβλήθηκε από τον αγώνα. Αυτό το γεγονός δεν πτόησε πάντως τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, οι οποίοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και να δείχνουν πιο έτοιμοι από τους αντιπάλους τους. Ειδικά από την στιγμή που ο Παναθηναϊκός άρχισε να χαλάει λεπτό με το λεπτό τις συνεργασίες του.

Σα να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, ήρθε κι ο τραυματισμός του Σάσα Βεζένκοβ στο 28ο λεπτό. Ο MVP της EuroLeague έπεσε άσχημα στο παρκέ μετά από διεκδίκηση ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να τεθεί (κι αυτός) νοκ άουτ για το υπόλοιπο του ντέρμπι. Ακόμη κι έτσι όμως, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε τίποτα καλύτερο από το +1 (51-50) στο τέλος τρίτης περιόδου.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγε κατοχή με κατοχή. Πότε από τη μία, πότε από την άλλη. Χωρίς ξεκάθαρο προβάδισμα για κάποια από τις δύο ομάδες, ακόμη κι όταν ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +4 (64-60) με δυόμιση λεπτά για το τέλος. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν τα παράτησαν, παρά τις απουσίες και τα προβλήματα, πίεσαν στην άμυνα και είδαν τον Κώστα Παπανικολάου να βάζει πέντε σερί πόντους για να φέρει τούμπα τον τελικό (64-65) με 1’15” για το τέλος.

Πάνω που όλα έδειχναν να χάνονται για τον Παναθηναϊκό όμως, ο Ματέους Πονίτκα έκανε ένα βήμα μπροστά. Όσο χρειαζόταν. Έβαλε το μεγαλύτερο σουτ (τρίποντο) της βραδιάς με 17.4” και χάρισε τη νίκη στους πράσινους, αφού ο Σακίλ ΜακΚίσικ πήρε ακολούθως μια προσπάθεια εκτός λογικής (τρίποντο μετά από ντρίμπλα, εκτός ισορροπίας), καταδικάζοντας τον Ολυμπιακό σε ήττα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Τσολάκος – Τηγάνης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/35 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/32 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/8 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.