Βόλεϊ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Η μεγάλη ώρα για την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό στον β’ ημιτελικό του Challenge Cup (15/2, 19:00, Cosmote Sport 7HD). Τι χρειάζονται οι δύο μονομάχοι για να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Μία βδομάδα μετά από το πρώτο ραντεβού, ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός κοντράρονται εκ νέου, με φόντο την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup (15/2, 19:00, Cosmote Sport 7HD, Match Center στο SPORT24).

Οι πράσινοι έχουν αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης έναντι των ερυθρολεύκων, μετά από τη νίκη που πανηγύρισαν στο “Μελίνα Μερκούρη” πριν από αυτές μέρες. Ένα προβάδισμα που θέλουν να εκμεταλλευτούν μπροστά στο κοινό τους, το οποίο εξάντλησε πολύ γρήγορα τα διαθέσιμα εισιτήρια.

Τι χρειάζονται όμως οι δύο αντίπαλοι για να βρεθούν στον τελικό του Challenge Cup;

Ο Παναθηναϊκός θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να τα καταφέρει, ενώ προκρίνεται ακόμη κι αν ηττηθεί με 3-2 σετ.
Ο Ολυμπιακός θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 προκειμένου να οδηγήσει τον β’ ημιτελικό στο “χρυσό σετ” και να διεκδικήσει εκεί τις τελευταίες ελπίδες του. Κοινώς, οι ερυθρόλευκοι είναι υποχρεωμένοι να κερδίσουν τέσσερα σετ στον Άγιο Θωμά για να χαμογελάσουν τελευταίοι.