Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Φενέρμπαχτσε 82-68: Με…μανία Νέντοβιτς

Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει… ματσάρα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε της Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ με 82-68

Ένας εκπληκτικός Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση στο ΟΑΚΑ και με “όπλα” του την εντυπωσιακή αμυντική του προσπάθεια, αλλά και την απίθανη εμφάνιση του Νεμάνια Νέντοβιτς στην επίθεση πήρε την νίκη επί της Φενέρμπαχτσε με 82-68. Οι “πράσινοι” ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι σε όλη την διάρκεια του ματς με τον Σέρβο σούπερ σταρ να πετυχαίνει 28 πόντους με 7/12 τρίποντα και να κάνει ότι θέλει την άμυνα των Τούρκων.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση με απίστευτη ενέργεια θέλοντας να πιέσει στην άμυνα. Ο Κασελάκης έπαιζε πολύ καλά πάνω στον Ουλανόβας, ο Φόστερ στον Μπράουν και ο Σαντ-Ρος στον Ντε Κολό, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να έχουν… βραχυκυκλώσει τους Τούρκους.

Δείτε τα highlights του αγώνα

Η πολύ καλή αμυντική δουλειά, τόσο η προσωπική όσο και η ομαδική έδωσε την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό με τρίποντο του Φόστερ να πάρει το προβάδισμα εμ 7-3 στο τρίτο λεπτό, αλλά οι παίκτες του Βόβορα με δύο άστοχα τρίποντα του Μήτογλου και δύο βεβιασμένες προσπάθειες έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν την διαφορά και στο 5′ το σκορ ήταν 7-5.

Ο Βόβορας απέσυρε τον Φόστερ και πέρασαν Νέντοβιτς και Σάικς και ο Παναθηναϊκός… ρόλαρε. Με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Σέρβο, αλλά και υποδειγματική κυκλοφορία της μπάλας που κατέληξε σε εύστοχο τρίποντο του Σάικς, οι “πράσινοι” ξέφυγαν με 15-7 και ο Κοκόσκοφ κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ ενώ απέμεναν 3:24 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Βόβορας δύο λεπτά πριν από το τέλος είχε αλλάξει όλη την πρώτη πεντάδα, οι ψηλοί της Φενέρμπαχτσε “πλήγωναν” τον Παναθηναϊκό με 6 συνεχόμενους πόντους, αλλά ο Νέντοβιτς είχε… κέφια και με τρίποντο(που λίγοι μπορούν να βάλουν) στην εκπνοή της πρώτης περιόδου “έγραψε” το 22-13.

Στα αποδυτήρια ο Κοκόσκοφ
Με τον Νέντοβιτς να οδηγεί τους “πράσινους” ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγείται και με 11 πόντους, 26-15, αλλά στην συνέχεια τα πράγματα ζόρισαν. Τα κενά στην ρακέτα… μεγάλωσαν, οι κακές επιθέσεις έκαναν την εμφάνισή τους και με δύο τρίποντα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 27-23, τρία λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Τα νεύρα των Τούρκων ήταν ιδιαιτέρως έντονα με τον Ιγκόρ Κοκόσκοφ να αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με το σκορ στο 30-23 για τους “πράσινους” (και τον Βόβορα να παίζει με 4 κοντούς και τον Παπαγιάννη) η διαφορά πήγε και πάλι στους 10 πόντους, 33-23. Με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι και να “διαβάζει” τα πάντα σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και με 12 πόντους, 37-25, αλλά η Φενέρ με τον Μπράουν κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους, 37-30.

Κακή άμυνα, καλή δημιουργία για τους “πράσινους”
Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε έκανε την προσπάθειά της να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, εκμεταλλευόμενη κυρίως τα κενά στην ρακέτα του Παναθηναϊκού. Με τον Ντουβερίογλου να μην αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα από το μαρκάρισμα του Παπαγιάννη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο, 41-40, με τον Ουλάνοβας, αλλά ο Παναθηναϊκός επιθετικά είχε λύσεις με τον Νέντοβιτς να τον κρατάει από το.. χέρι για το 48-43, πέντε λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Εκεί πήρε την μπάλα στα χέρια του ο Νέντοβιτς και την… μοίρασε. Οι Τούρκοι από αλλού το περίμεναν και από αλλού τους ήρθε. Ο Νέντοβιτς έβρισκε τον Σάικς με.. κλειστά τα μάτια και ο Αμερικανός με δύο τρίποντα έκανε το 54-45. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι την λύδη, δια χειρός Πιέρ (54-50) αλλά ο Λευτέρης Μποχωρίδης με γκολ-φάουλ έκανε το 57-50, 90 δεύτερα πριν την λήξη. Ο Μαχμούτογλου με δύο μεγάλα τρίποντα κράτησε ζωντανή την ομάδα του, αλλά ο Όγκαστ με εντυπωσιακό κάρφωμα “έγραψε” το 62-56 που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Ασταμάτητος μέχρι το τέλος
Ο Νέντοβις φαίνεται πως το είχε πάρει προσωπικά καθώς με νέο τρίποντο (4/8) έφτασε τους 17 πόντους έκανε το 65-56 και “οδηγούσε” με ασφάλεια την ομάδα του στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης και τελευταίας περιόδου. Ο Σέρβος είχε πάρει..φωτιά και την έβαζε με όλους τους τρόπους. Με 5 ακόμα πόντους το σκορ έγινε 70-62 πέντε λεπτά ακριβώς πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Νέντοβιτς ήταν σεληνιασμένος και έκανε την Φενέρ ότι ήθελε. Ο Παπαγιάννης ξεκίνησε να “καθαρίζει” τον… αέρα και ο Σέρβος με τον πέμπτο του τρίποντο έφτασε τους 22 πόντους και έκανε το 77-66, 2:34 πριν το τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει στην νίκη, με τους Τούρκους να παίζουν για την… διαφορά και το τελικό σκορ να είναι 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (3 ασίστ), Όγκαστ 9 (4/4 διποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης, Φόστερ 6 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Νέντοβιτς 28 (2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάικς 11 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 7 (1/5 τρίποντα), Μήτογλου (0/3 σουτ), Μπεντίλ 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 17 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πιερ 5 (1), Μπαρτέλ 2, Βέελι 6, Έντι 6 (2/8 τρίποντα), Ντίξον, Ντουβερίογλου 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές), Ουλανόβας 6.