Μπάσκετ

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Περιστέρι 82-90: Έκανε την έκπληξη και πέρασε στον τελικό

Μετά την… έκπληξη του Προμηθέα επί της ΑΕΚ, ήρθε μία ακόμα, ακόμα πιο μεγάλη. Αυτή της νίκης του Περιστερίου επί του Παναθηναϊκού με 90-82. Μια νίκη που στέλνει την ομάδα του Καλαματιανού Νικόλα Παπανικολόπουλου στον τελικό του πρώτου Super Cup κόντρα στον Προμηθέα, ενώ στον μικρό τελικό θα αναμετρηθεί ο Παναθηναϊκός με την ΑΕΚ. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί σουτάροντας με 14/23 τρίποντα την στιγμή που οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα είχαν 7/32.

Το Περιστέρι ξεκίνησε αρκετά δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησε να περάσει την μπάλα στο “ζωγραφιστό” του Παναθηναϊκού, έχοντας ως κύριο εκφραστή των επιθέσεων του τον Μάρβιν Τζόουνς. Ο σέντερ της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου έδωσε το… στίγμα του με δύο γρήγορα καρφώματα, αλλά ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει ενέργεια και διάθεση. Με καλή άμυνα και συγκέντρωση στα ριμπάουντ, οι “πράσινοι” βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό και με τον Παπαγιάννη να σκοράρει το σκορ έφτασε στο 14-9, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Το δεύτερο μισό της περιόδου ανήκε ολοκληρωτικά στο Περιστέρι. Οι τυπικά… γηπεδούχοι βρήκαν πολλές λύσεις στην επίθεση με τους Πέτεγουει και Γκρέι να πυροβολούν από παντού και λίγο πριν το τέλος του δεκάλεπτου προηγήθηκαν με 16-22, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να ευστοχεί από τα 8 μέτρα για το 19-22.

Χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να… ανατρέψει την κατάσταση, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να το έχει πάρει προσωπικά και να σκοράρει από το… σπίτι του. Ο Τζόουνς έκανε ζημιά στην ρακέτα του “τριφυλλιού” αλλά ο Νέντοβιτς έφτανε τους 11 πόντους με τρία τρίποντα και το σκοτ ήταν στο 27-29 για το Περιστέρι, έξι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παπανικολόπουλος άλλαξε τον Άρλετζ και επανέφερε τον Βασιλόπουλο αλλά νικητής βγήκε και πάλι ο Μπέντιλ ο οποίος κέρδισε ένα ακόμα φάουλ και με δύο εύστοχες βολές έκανε το 32-31 για τον Παναθηναϊκό 3.30 πριν το τέλος. Το παιχνίδι συνεχίστηκε να είναι ντέρμπι μέχρι το τέλος με τον Σαντ-Ρος να βοηθάει σε μεγάλο βαθμό δημιουργικά την ομάδα του και το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 42-42.

Ασταμάτητο το Περιστέρι

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος ήταν πανομοιότυπο με το πρώτο. Με πολλή όρεξη για άμυνα οι “πράσινοι” έκλεψαν μπάλες, βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων, 52-47. Όμως το Περιστέρι συνέχισε να είναι “καυτό” από την γραμμή των 6.75 (8/14 τρίποντα) και με δύο εύστοχα από Σαλούστρο και Γκρέι το σκορ ήταν στο 54-54, πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση της τρίτης περιόδου. Και όμως η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι να είναι μπροστά με 61-67, “πυροβολώντας” από την γραμμή του τρίποντου. Η ομάδα του Παπανικολόπουλου μετά από 30 λεπτά αγώνα είχε 10/17 τρίποντα, ενώ οι “πράσινοι” 6/23.

Στον τελικό το Περιστέρι

Και στην τέταρτη περίοδο το Περιστέρι συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και στο πρώτο τρίλεπτο εκμεταλλεύτηκε το ότι ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε ούτε με… αίτηση και ήταν μπροστά με 72-65. Το Περιστέρι είχε… διαολεμένη ευστοχία και είχε φτάσει στο σημείο τρία λεπτά πριν να έχει 14/23, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν σε απόσταση… βολής, 78-81, χάρις στον Σαντ-Ρος που έπαιρνε πρωτοβουλίες και καθοδηγούσε την ομάδα του. Τα αμυντικά λάθη όμως του Παναθηναϊκού έδωσαν το δικαίωμα στο Περιστέρι να συνεχίσει να είναι σε θέση οδηγού και 47 δεύτερα πριν το τέλος η ομάδα της δυτικής όχθης ήταν μπροστά με 82-88.