Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ρεάλ Μαδρίτης 87-86: «Αντίο» στο ΟΑΚΑ με ψηλά το κεφάλι και ελπίδα

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε μετά από καιρό στο… ύψος του στο τελευταίο ευρωπαϊκό ματς της χρονιάς στο ΟΑΚΑ και αποχαιρέτησε με νίκη απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης τον κόσμο του και δείχνοντας πως με ανάλογες εμφανίσεις μπορεί να χτυπήσει τον τελευταίο του στόχο, το Πρωτάθλημα Ελλάδας.
Στο τελευταίο του παιχνίδι φέτος στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός ήθελε να αφήσει μια καλή εικόνα και να αποφύγει νέο αρνητικό ρεκόρ εντός έδρας συγκομιδής, μετά τις μόλις 8 νίκες πέρυσι στο σπίτι του. Και με την εξαιρετική εμφάνισή του στο πρώτο ημίχρονο έδειξε πως μπορεί να τα καταφέρει, όπως και τελικά έκανε, αποχαιρετώντας τον κόσμο του με σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ (87-86).

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ μπροστά σε περίπου 4.000 οπαδούς του με το μαχαίρι στα δόντια σε άμυνα και επίθεση. Ο Γιώργος Παπαγιάννης όχι μόνο κοίταξε στα μάτια τον Ουόλτερ Ταβάρες για πρώτη φορά στην καριέρα του, αλλά ήταν εμφανώς ανώτερός του σε άμυνα και επίθεση και τον τάπωσε «στα μούτρα» μια φορά. Ο Έλληνας σέντερ ήταν ισοπεδωτικός στο πρώτο 20λεπτο με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 τάπες, ενώ όλοι όσοι πάτησαν το παρκέ στο ΟΑΚΑ σε αυτό το διάστημα έδωσαν κάτι στην ομάδα (πλην του Ντάριλ Μέικον, ο μόνος με αρνητικό ranking στο πρώτο μέρος).

Μετά το 3-4 στο 2′ με τον Ντεκ, η Ρεάλ τα βρήκε σκούρα απέναντι στη γεμάτη ενέργεια άμυνα των πράσινων και χρειάστηκε να περάσουν 5 λεπτά για να σκοράρει εντός παιδιάς. Βρήκε πόντους μόνο από βολές, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 18-7, ενώ λίγο μετά έφτασε και στο +13 (22-9) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 22-11. Οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με Πουαριέ και Ταβάρες, ενώ ένα τυχερό καλάθι του Ερτέλ έφερε το 31-25 στο 15′. Οι πράσινοι ωστόσο στάθηκαν στο ύψος τους και με καλάθια των Παπαγιάννη, Παπαπέτρου, αλλά και ένα τρίποντο του Έβανς βρέθηκαν στο +9 στο ημίχρονο (41-32).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλάθι του Ντεκ, αλλά Νέντοβιτς και Παπαγιάννης επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, με τον Εβανς στην αρχή και τον Παπαπέτρου στη συνέχεια να την ανεβάζουν στο +12 (56-44). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Παναθηναϊκός έπαθε το πρώτο μικρό μπλακ άουτ σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα η Ρεάλ να κάνει σερί 0-10 και να μειώσει στο καλάθι (56-54), ωστόσο ένα buzzer beater τρίποντο του Παπαπέτρου από τα 10 μέτρα διαμόρφωσε το 59-54 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι πρώτοι πόντοι του Μέικον στο παιχνίδι ήρθαν από τη γραμμή των βολών σε προσπάθεια για τρίποντο και έδωσαν εκ νέου μια ανάσα στον Παναθηναϊκό (66-58), ενώ ακολούθησε μια ακόμα βολή από τεχνική ποινή και η καταπληκτική ασίστ του Αμερικανού στον Παπαγιάννη για το 69-60. Ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε τρίποντη απάντηση, αλλά ακολούθησε καθοριστικό φόλοου κάρφωμα του Παπαγιάννη (71-63) μετά από χαμένο σουτ του Μέικον. Ο Αμερικανός είχε πάρει πλέον φωτιά και με 5 ακόμα σερί πόντους ανέβασε τη διαφορά για δεύτερη φορά στο μέγιστο μέχρι τότε +13 (76-63). Η ζώνη απελπισίας του Λάσο βρήκε απροετοίμαστο τον Πρίφτη και μια ξαφνική τρίποντη καταιγίδα των Ερτέλ και Ντεκ έβαλε ξανά τη Ρεάλ στο ματς (80-75), με το πρώτο τρίποντο του Σαντ Ρος να δίνει ανάσα (83-75). Το μόνο που κατάφερε η ισπανική ομάδα ήταν να μειώσει 86-83, 3 δεύτερα πριν από το τέλος και εν συνεχεία στο τελικό 87-86 με σερί τρίποντα, αλλά δεν προλάβαινε για κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-32, 59-54, 87-86.