Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 73-74: Ο Ρούντι Φερνάντεθ του “έκλεψε” την πρόκριση

Δέκατα του δευτερολέπτου μακριά από την πρόκριση στα playoffs της EuroLeague 2018/19 βρισκόταν ο Παναθηναϊκός, μέχρι που ο Ρούντι Φερνάντεθ τον ξέρανε με το σουτ της ζωής του στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Αυτό που συνέβη στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Πέμπτης (28/3), είναι βγαλμένο από σενάριο ταινίας του Hollywood. Για 39:59 ο Παναθηναϊκός κρατούσε στα χέρια του τη νίκη, την έβδομη σερί νίκη που θα τον έστελνε στα playoffs της EuroLeague 2018/19 μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης.

Και ξαφνικά…

Ο Ρούντι Φερνάντεθ έβαλε το σουτ της ζωής του!

Στο απόλυτο μηδέν! Η μπάλα έφτασε στα χέρια του πολύπειρου Ισπανού, εκείνος την ξεφορτώθηκε για να προλάβει το χρονόμετρο και την είδε να καταλήγει στο διχτάκι για το τελικό 74-73 που χάρισε τη νίκη στην πρωταθλήτρια Ευρώπης. Μια πρωταθλήτρια Ευρώπης που έχανε σε όλο το ματς και στο φινάλε στάθηκε όχι απλά τυχερή, αλλά και κάτι περισσότερο για να συνεχίσει να διεκδικεί κάτι περισσότερο από την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

Οι πράσινοι έκαναν ακόμα μια “γεμάτη” εμφάνιση απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο, ο Νικ Καλάθης γέμισε ξανά τη στατιστική του με εντυπωσιακό τρόπο, ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο Σον Κιλπάτρικ κι ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν τα στηρίγματά του, στο τέλος όμως αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι εκπληκτικοί Σέρχιο Γιουλ, Ρούντι Φερνάντεθ, Έντι Ταβάρες που πέτυχαν ίσως τη νίκη της χρονιάς που θα τους βοηθήσει -ψυχολογικά- εν όψει των playoffs.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός χρειάζεται νίκη επί της αδιάφορης βαθμολογικά Μπουντούτσνοστ το βράδυ της επόμενης Πέμπτης, για να χωρέσει στην οκτάδα και να συνεχίσει στην ποστσίζον. Όλα βρίσκονται στο χέρι του…

Ο MVP

Απίθανο ματς από τον θηριώδη Έντι Ταβάρες που είχε 14 πόντους και 16 ριμπάουντ σε 28 λεπτά, αυτός όμως που καθάρισε στο τέλος ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ. Ο Ισπανός περιφερειακός σκόραρε 13 πόντους με 1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 2/2 βολές, μάζεψε πέντε ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ και έκανε μόλις ένα λάθος σε 27 λεπτά συμμετοχής. Το τρίποντο που έβαλε στο απόλυτο μηδέν, θα το βλέπει κάθε μέρα για το υπόλοιπο της ζωής του.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

17 φάουλ (επτά από τον Παναθηναϊκός – 11 από τη Ρεάλ Μαδρίτης) είδαμε στο πρώτο δεκάλεπτο, με 7/18 δίποντα και 5/18 τρίποντα έκλεισαν οι φιλοξενούμενοι το πρώτο μέρος. Ο άποντος έως το ημίχρονο Γιουλ έβαλε οκτώ σερί στην έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Ταβάρες πήρε 16 ριμπάουντ σε 28 λεπτά και ο Καλάθης έκλεισε τον αγώνα με 1/8 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Καλάθη, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννη στο αρχικό του σχήμα, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα φοβερό ξεκίνημα στο ματς. Με σερί 10-0 έδειξε τις διαθέσεις του στο πρώτο τρίλεπτο, έβαλε τον κόσμο στην εξίσωση και με γκολ-φάουλ του Παπαγιάννη έγραψε το επιβλητικό 18-6 στο 5′. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, πήγαν και στο +14 (22-8) χάρη στην ισορροπία τους στις δύο πλευρές του παρκέ, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 32-14 και έβαλαν τις βάσεις για έναν ακόμη θρίαμβο.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με επί μέρους 2-8 σε δύο λεπτά, πριν ακολουθήσει ένα ξέσπασμα στον Καλάθη που με πόντους, ριμπάουντ και άμυνες έστειλε τη διαφορά ξανά στους 14 (40-26) για να ανακόψει τον ρυθμό της ομάδας του Λάσο. Ο Ταβάρες ήταν για αρκετά λεπτά ο μοναδικός που τα έβαζε στα ίσα με την άμυνα του Παναθηναϊκού και το 45-33 του ημιχρόνου μάλλον κολάκευε τη Ρεάλ που μετρούσε 5/18 τρίποντα και έξι λάθη.

Ο αγνώριστος στο πρώτο μέρος Γιουλ μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με οκτώ γρήγορους πόντους για το 50-44 και κάπως έτσι, στο 23′, το ματς απέκτησε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Η Ρεάλ πίστεψε στην ανατροπή, έμεινε κοντά, έχασε όμως τον καλό ρυθμό της και ο Λάνγκφορντ με τρίποντο την κράτησε σε απόσταση (59-49) λίγο πριν βγει η περίοδος. O Πιτίνο επανέφερε τον Καλάθη στο παρκέ στις αρχές της τέταρτης και οι πράσινοι βρίσκονταν δέκα λεπτά μακριά από αυτό που πριν από δύο μήνες έμοιαζε απίθανο.

Ένα τρίποντο του Τόμας στο 33′ κι ένα δικό του γκολ-φάουλ στο 35′ έγραψαν το 71-60, σκορ που δεν έμοιαζε δύσκολο να ανατραπεί από αυτή τη Ρεάλ που είδαμε στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ο Λάσο προσπάθησε να γυρίσει το ματς με τους Γιουλ – Καμπάτσο – Φερνάντεθ στην περιφέρεια και η αλήθεια είναι πως το κατάφερε με ιδιαίτερη ευκολία χάρη στις κακές επιλογές των γηπεδούχων. Έτρεξε ένα σερί 0-10 για το 71-70 στο 39′, ο Λάνγκφορντ απάντησε για το 73-70, ο Ράντολφ μείωσε με βολή και στο φινάλε ο Ρούντι Φερνάντεθ πέτυχε ένα πολύ τυχερό τρίποντο στο απόλυτο μηδέν για να ρίξει τον Παναθηναϊκό στο καναβάτσο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 18003 θεατές βρέθηκαν, σύμφωνα με τη EuroLeague, στο ΟΑΚΑ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Γιαβόρ, Πάντερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-14, 45-33, 59-53, 73-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7, Γκιστ 1, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 8 (2), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 14 (1/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 5, Φερνάντεθ 13 (3), Καμπάσο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγιόν 4, Γιούστα 3 (1), Κάρολ 6 (1), Ταβάρες 14 (6/7 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Γιουλ 12 (3), Κούζμιτς, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/47 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 17/24 βολές, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 1/29 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 16/24 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 τάπα.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τη Μπουντούτσνοστ και με νίκη προκρίνεται στους “8” (4/4 στις 21:00), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης θα κλείσει την κανονική περίοδο στην έδρα της απέναντι στη Ζάλγκιρις Κάουνας (4/4 στις 22:00).