Παναθηναϊκός: Τα 6 σερί 0-0 το 1981!

Τα έξι διαδοχικά 0-0, που έφερε ο Παναθηναϊκός το 1981, από μια σειρά περίεργων και παράξενων γεγονότων, που παρουσιάζονται στην πλούσια θεματογραφία του λευκώματος «60 χρόνια Α’ Εθνική»!

Παναθηναϊκός: Το απίστευτο σερί των 0-0

Ο Παναθηναϊκός την περίοδο 1980-81 δεν ξεκίνησε και τόσο καλά, ο Άγγλος Ρόνι Άλεν απολύθηκε από τα μέσα Σεπτέμβρη, και ο Χέλμουτ Σενέκοβιτς έχει να διαχειριστεί ένα δύσκολο ρόστερ.
Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύεται πολύ στο γκολ και από τα τέλη Νοέμβρη μέχρι τις αρχές Φλεβάρη σκοράρει σε τρία από τα οκτώ παιχνίδια που έχει δώσει. Το τελευταίο από αυτά τα οκτώ ήταν η ήττα στη Δράμα από τη Δόξα με 1-0, από γκολ του Τάσου Στράντζαλη στο 39ο λεπτό. Και από εκεί αρχίζει ένα εντυπωσιακό σερί, που δεν έχει ξαναγίνει.

Ο Παναθηναϊκός κάνει έξι συνεχόμενα 0-0!
29.03.1981: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0

Το σερί σταμάτησε στις 5 Απριλίου στο Περιστέρι, όταν ο Λάκης Κατσιάκος με χτύπημα φάουλ σκοράρει για τον Παναθηναϊκό στο 41ο λεπτό.

Αν κάποιος παρακολουθούσε ανελλιπώς τους αγώνες του Παναθηναϊκού εκείνη την εποχή, βρέθηκε να παρακολουθεί επί δέκα και μισή ώρες ποδόσφαιρο χωρίς να μπαίνει γκολ!