Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ 66-97: Κατάρρευση (+video)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν απογοητευτικός στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κατέρρευσε και υπέστη ετός έδρας συντριβή (97-66), την πέμπτη σε έξι αγώνες για το τριφύλλι.
Τις πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια στην EuroLeague έφτασε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ο οποίος ηττήθηκε εντός έδρας από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (97-66). Το τριφύλλι δεν είχε επιθετικό ρυθμό μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα στο transition και είδε τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να σκοράρουν ξανά και ξανά πριν προλάβει να στηθεί η άμυνα. Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο (όπου βέβαια η άμυνά τους ήταν απογοητευτική), οι πράσινοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν με συνέπεια το ρωσικό καλάθι, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να κερδίζουν στο ΟΑΚΑ πολύ πιο εύκολα απ’ ότι περίμεναν.

Ο MVP
Η ομαδική δουλειά των φιλοξενούμενων έκανε τη διαφορά, τόσο στα ριμπάουντ όσο και στη δημιουργία. Αυτός που όμως έκοψε τα πόδια των παικτών του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και έβαλε τέλος σε οποιαδήποτε υποψία ανατροπής σκηνικού στην τρίτη περίοδο ήταν ο Νταρούν Χίλιαρντ. Με τα δύο δικά του συνεχόμενα τρίποντα, η ΤΣΣΚΑ πήγε από το +9 στο +15 σε ένα λεπτό και καθάρισε το παιχνίδι. Ο αριστερόχειρας γκαρντ/φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους με 0/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 25’12” συμμετοχής.

Δείτε πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία της Euroleague εδώ

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ
Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε δύο πολύ μεγάλα προβλήματα: το αμυντικό ριμπάουντ και το transition. Η κυριαρχία της ΤΣΣΚΑ στο πρώτο κομμάτι (48 έναντι 39, με 13 επιθετικά) ήταν ο βασικότερος λόγος που η ρωσική ομάδα κατάφερε σε πολλές περιπτώσεις να τρέξει το γήπεδο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πιο ουσιαστικές στην επίθεση, παρά στην άμυνα. Οι πράσινοι είχαν ρυθμό, βρήκαν ευκαιρίες να σκοράρουν (κατά βάση στο transition), αλλά σταδιακά άρχισαν να χάνουν τη μάχη των ριμπάουντ. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε πολύ γρήγορα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Με τον Κάιλ Χάινς και τον Γιοχάνες Φόγτκμαν να ξεχωρίζουν, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πάτησε το γκάζι μετά το πεντάλεπτο και κατάφερε να χτίσει προβάδισμα. Ο Νικ Καλάθης, από την άλλη, προσπαθούσε πότε να εκτελέσει και πότε να δημιουργήσει, αλλά οι πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν συνεχόμενες κατοχές. Κάπως έτσι, το “Χ” (19-19) του 6′ έγινε +10 (22-32) στο 10′ για την ΤΣΣΚΑ, η οποία είχε σχεδόν τα διπλάσια ριμπάουντ (15 έναντι 8), αλλά και 7/10 δίποντα.

Το επιθετικό πρόβλημα των γηπεδούχων συνεχίστηκε για αρκετή ώρα στη δεύτερη περίοδο. Σε τέτοιο βαθμό που ο Ίαν Βουγιούκας ήταν ο μοναδικός παίκτης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ που σκόραρε μέχρι το 16ο λεπτό, διάστημα στο οποίο η ρωσική ομάδα έβρισκε αρκετά σουτ στο transition. Αποτέλεσμα; Η διαφορά έφτασε μέχρι το +14 (26-40 στο 16′), με το προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ να παραμένει σε διψήφια επίπεδα μέχρι την ανάπαυλα (38-48). Όσο για το τριφύλλι; Το περιφερειακό σουτ ήταν ξανά πρόβλημα (όπως συνέβη πριν από δύο βράδια στο ΣΕΦ), με τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο να σουτάρουν με 4/14 από τα 6μ75 στο πρώτο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο μπροστινό μέρος του παρκέ ήταν ανάλογη. Οι πράσινοι έμειναν δίχως εντός παιδιάς καλάθι για σχεδόν πέντε λεπτά, με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να φτάνουν μέχρι το +18 (39-57 στο 25′). Τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και η συνέπεια από την γραμμή των βολών, έδωσαν προς στιγμήν τη λύση, αλλά δεν ήταν αρκετά. Η διαφορά έπεσε στους έντεκα (48-59 στο 27′) αλλά στο επόμενο λεπτό γράφτηκε επί της ουσίας ο επίλογος. Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ έκοψε τον Ταϊρίς Ράις στον αιφνιδιασμό, για να ακολουθήσουν δύο σερί τρίποντα του Νταρούν Χίλιαρντ στο transition και να οδηγήσουν τη διαφορά στο +17 (48-65 στο 28′).

Από εκεί και πέρα, όλα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε με το πόδι στο γκάζι απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ που ήταν κουρασμένος και απογοητευμένος. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να φτάνουν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη () και να συνεχίζουν απτόητοι την προσπάθεια για πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Όσο για το τριφύλλι; Οι πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια το φέρνουν σε δύσκολη θέση, δεδομένου του πολύ δύσκολου προγράμματος που ακολουθεί, με πρώτη στάση την Κωνσταντινούπολη και το παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε σε μία εβδομάδα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν 7.031 φίλοι του Παναθηναϊκού.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα – Περούγκα – Νέντοβιτς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-32, 38-48, 51-65, 66-97.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12, Ράις 3 (1), Παπαγιάννης, Ράουτινς 8 (2), Παπαπέτρου 9 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βουγιούκας 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζόνσον 2 (0/8 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Φρεντέτ 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Καλάθης 10 (1/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου 9, Μπεντίλ 2.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι, Τζέιμς 18 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς, Φόγτκμαν 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάκετ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 11 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Κουφός 10 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χίλιαρντ 21 (5/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χάινς 13 (5/6 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέικερ 1.

Πηγή: sport24