Παναθηναϊκός Β’: Νίκη με 1-2 στην Εύβοια την Νέα Αρτάκη του Νίκου Κουρμπανά…

Νίκη λοιπόν με 2-1 σε φιλικό αγώνα πήρε ο Παναθηναϊκός Β’ εκτός έδρας κόντρα στην Νέα Αρτάκη

Οι «πράσινοι» όπως αναφέρει το «eviansports», που μπήκαν λίγο πιο δυνατά στο ματς, είχαν μια καλή στιγμή στο 10′ με σουτ του Αθανασακόπουλου απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής που πέρασε λίγο άουτ και στο 25′ άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Βαγιαννίδη μέσα από την περιοχή. Ο ΑΟΝΑ ανέβασε σταδιακά την απόδοση του και ισορρόπησε, καταφέρνοντας στο 30′ να ισοφαρίσει με σουτ στην επαναφορά του Παπαδάκη προς την αριστερή γωνία του Οικονομάκη, ο οποίος προηγούμενα απέκρουσε παράλληλο γύρισμα-σουτ του Ζαχαρόπουλου.

Στο 38′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με διπλή προσπάθεια του Ερετριανού Σέχου, με τον Ντουμάνη να αποκρούει ισάριθμες φορές, παραχωρώντας τελικά κόρνερ, ενώ στο επόμενο λεπτό οι ‘πράσινοι’ απείλησαν και πάλι με συρτό σουτ του Ηλιάδη που πέρασε λίγο δίπλα απ’ τ’ αριστερό δοκάρι του Ντουμάνη κόρνερ (η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενο). Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ήταν για τους γηπεδούχους, στο 45′, με σουτ έξω απ’ την περιοχή του Ζαχαρόπουλου, έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων και ανυπεράσπιστη ουσιαστικά την εστία, με την μπάλα όμως να περνά ψηλά άουτ.

Το ‘τριφύλλι’ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 52′, με πλασέ μέσα στην περιοχή στην απέναντι γωνία του Ράνκα, με τον ΑΟΝΑ να φτάνει κοντά στην ισοφάριση δύο λεπτά μετά, όταν μετά από πάσα του Μεγάλου ο Παπαδάκης έφυγε στον κενό χώρο, φτάνοντας σε θέση τετ-α-τετ με τον Οικονομάκη, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια την προσπάθεια του παίκτη των γηπεδούχων και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Στο 65′ ‘χλιαρό’ πλασέ από καλή θέση του Αναστόπουλου, μπλόκαρε άνετα ο Οικονομάκης, όπως και πέντε λεπτά μετά τελική προσπάθεια του Κατσαρή, που βρέθηκε απέναντι του. Απ’ τη μεριά του ο Παναθηναϊκός είχε μια αξιόλογη εκτέλεση φάουλ με τον Ράνκα, που έστειλε την μπάλα άουτ και λίγο δίπλα από αριστερό κάθετο δοκάρι του Αραμπατζή, με το 1-2 να παραμένει ως το φινάλε.

ΑΡΤΑΚΗ (Νίκος Κουρμπανάς): Ντουμάνης, Χατζηστάμου, Τσατσαρώνης, Αρκούδας, Καραμπάς, Στασινόπουλος (17), Παπαδάκης, Ντελέκος Ζιγκερίδης, Σταματάκος (19), Ζαχαρόπουλος. (Λέκκας, Κατσαρής, Κουτρόπουλος, Αράμπατζης, Αργυρόπουλος (10), Λιάσκος (6), Μεγάλος, 19, Αναστόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β (Γιάννης Βονόρτας): Οικονομάκης, Βαγιαννίδης, Κούτσας, Ρόμπι, Νταμπίζας, Φρόκου, Ηλιάδης, Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος, Σέχου, Μπιλάλ. (Σουρδής, Τουρκοχωρίτης, Ζακίρης, Μαρτίνης, Αντωνίου, Θεοχάρης, Σταματάκης, Ράνκα, Καρβούνης, Μαραθωνίτης, Τσιριγώτης, Ματσάδες).