Superleague

Παναθηναϊκός-Βόλος 0-0: «Χαρακίρι» στη Λεωφόρο – Δηλώσεις! (+Videos)

Παναθηναϊκός-Βόλος 0-0: Ο Κλέιμαν έπιασε το πέναλτι του Σπόραρ, οι «πράσινοι» είχαν απίστευτο άγχος και έτσι «πέταξαν» δύο βαθμούς που δεδομένα θα τους κρατούσαν στην κορυφή της βαθμολογίας…

«Αυτοκτονία» για τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Οι «πράσινοι» στο θεωρητικά ευκολότερο ματς των Playoffs, αυτό που είχε το μεγαλύτερο «πρέπει» νίκης, τα έκαναν… θάλασσα. Ο πεισμωμένος Βόλος, με παθητικό ρόλο σε όλο το ματς και σκοπιμότητα για το αποτέλεσμα, κατάφερε να γεμίσει άγχος το «τριφύλλι». Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις για να σκοράρουν. Έτσι το 0-0 «σφράγισε» το ματς στη Λεωφόρο.

Μάλιστα στο 90+4’ κέρδισε και πέναλτι η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεση και ο Κλέιμαν τον νίκησε με το 0-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Φυσικά αυτή η ισοπαλία είναι ικανή να παίξει καθοριστικό ρόλο στις βλέψεις του Παναθηναϊκού για την διεκδίκηση του τίτλου. Θεωρητικά πάντα, οι «πράσινοι» άφησαν δύο βαθμούς σε ένα ματς που κανείς απ’ τους υπόλοιπους διεκδικητές δε θα αφήσει. Οπότε αυτόματα έκαναν δύσκολη τη ζωή τους. Όντας ανώτεροι ξεκάθαρα στο ματς, αλλά δύσκολοι στη δημιουργία. Σημαντικές ευκαιρίες που δεν έγιναν γκολ στο πρώτο μέρος και μπόλικο άγχος στο δεύτερο.

Το ματς άρχισε με τον Παναθηναϊκό να έχει ξεκάθαρο ρόλο πρωταγωνιστή και τον Βόλο να κλείνει χώρους, να γυρίζει πίσω, σα να μην ήθελε καθόλου να ασχοληθεί με τη δημιουργία ή την επίθεση. Οι «πράσινοι» στο 9’ είχαν την πρώτη σημαντική τους ευκαιρία, όταν ο Μαντσίνι βρήκε τον Ιωαννίδη κι αυτός από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Η πίεση των «πράσινων» συνεχιζόταν, ο Βόλος αμυνόταν μαζικά και είχε ξεκάθαρη διάθεση να «σπάει» τον όποιο ρυθμό του ματς. Στο 23’ χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία για το «τριφύλλι», με τον Τσέριν να μην κατορθώσει να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

Ένα λεπτό μετά, ο Παλάσιος έκανε το γύρισμα αλλά ο Χουάνκαρ δεν κατάφερε να πιάσει καλά το σουτ. Στο 26’ ο Τσέριν σούταρε, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει. Ενώ στο 28’ ο Ιωαννίδης επιχείρησε να απειλήσει με δικό του σουτ, που όμως έφυγε άουτ.

Ο Παλάσιος ήταν αυτός που έχασε σημαντική ευκαιρία στο 34’, όταν από κοντά δεν μπόρεσε να βρει σωστά την μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα. Με το 0-0 να παραμένει παρά το σερί ευκαιριών για το «τριφύλλι».

Ο Μαντσίνι στο 37’ δεν τελείωσε καλά τη φάση κι έτσι πέρασε κι αυτή η φάση για τους «πράσινους». Η πίεση των οποίων δεν έφερε αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Βόλος σε εντελώς παθητικό ρόλο, αλλά κατόρθωσε να κρατήσει το μηδέν και να μεταφέρει άγχος στους γηπεδούχους.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πλέον αγχωμένος. Είχε ξεκάθαρο πρόβλημα στη δημιουργία στο παιχνίδι, απέναντι στον Βόλο που πλέον είχε βάλει για τα καλά τη σκοπιμότητα στο παιχνίδι του, όπως και τον δυναμισμό όπου χρειάστηκε.

Η μία ώρα αγώνα συμπληρώθηκε δίχως κάποια αξιόλογη ευκαιρία κι έτσι το άγχος των γηπεδούχων γινόταν όλο και μεγαλύτερο. Ειδικά λόγω της αδυναμίας τους να διασπάσουν την άμυνα του Βόλου. Στο 65’ ο Ιωαννίδης σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Απ’ την εκτέλεση ο ίδιος έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ.

Ο Κλεϊνχέισλερ που πέρασε αλλαγή, είχε καλό σουτ στο 73’ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Ο Ούγγρος είχε την ίδια προσπάθεια και ίδια κατάληξη τρία λεπτά μετά. Στο 79’ ήταν η σειρά του Κουρμπέλη να σουτάρει εντός περιοχής, χάνοντας την ευκαιρία κι αυτός.

Ο Σπόραρ στο 83’ πήρε την κεφαλιά με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει. Ο Σλοβένος ένα λεπτό μετά είχε σουτ άουτ. Ο Παλάσιος στο 80’ βρέθηκε ολομόναχος, αλλά και πάλι αστόχησε κι έχασε την μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει.

Κι εκεί που όλα έδειχναν πως οδηγείται το ματς στο απόλυτο φιάσκο για το «τριφύλλι», ήρθε η φάση του 90+4’. Ο Παλάσιος έκανε το γύρισμα και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Λούνα. Ο Μανούχος αμέσως υπέδειξε την παράβαση και το πέναλτι για τον Παναθηναϊκό. Πέρασαν αρκετά λεπτά για την εκτέλεση, με τον Σπόραρ να αναλαμβάνει την ευθύνη. Ο Σλοβένος αυτή την φορά δεν ήταν ψύχραιμος, με τον Κλέιμαν να του «πιάνει» το πέναλτι.

Με αυτόν τον απίστευτο τρόπο το ματς οδηγήθηκε στο τέλος του. Αποτέλεσμα καθοριστικό στην πορεία των Playoffs που βάζει τον Παναθηναϊκό με την πλάτη στον τοίχο, ανεξάρτητα απ’ την θέση του αυτή τη στιγμή.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Τσέριν, Πέρεθ (76’ Κουρμπέλης), Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης (66’ Σπόραρ), Μαντσίνι (67’ Κλέινχεϊσλερ).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος / 4-3-3): Κλέιμαν, Αλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης, Κάτσε (74’ Μπαριέντος), Γκάγκι (84’ Μεταξάς), Ντέλετιτς, Οζέκοβιτς, Τάχατος (70’ Πιρές).