Superleague

Παναθηναϊκός-Βόλος 2-0: “Xορταστικός” μετά από καιρό! Δηλώσεις (+Videos)

Παναθηναϊκός-Βόλος 2-0: Πραγματοποιώντας την κορυφαία τους εμφάνιση στο 2023 οι «πράσινοι» επικράτησαν ευκολότερα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ – Κουρμπέλης και Σπόραρ με πέναλτι οι σκόρερ – Κορυφαίος ο εκπληκτικός Παλάσιος που είχε δύο δοκάρια, ασίστ και κέρδισε το πέναλτι!

Μία απ’ τις καλύτερες εμφανίσεις του μέσα στο 2023, πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός. Δίκαια οι «πράσινοι» επικράτησαν, που ήταν πειστικοί απέναντι στον παθητικό Βόλο. Το τελικό 2-0 ίσως και να μοιάζει «φτωχό» για την εικόνα της αναμέτρησης, όπου η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε μεγάλες ευκαιρίες, δύο δοκάρια, αλλά έφτασε στο σημείο να αγχώνεται καθώς για μία ώρα αγώνα το 0-0 παρέμενε.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καθαρά αμυντική λογική στο παιχνίδι τους, προσπαθώντας να κλείσουν χώρους απ’ την αρχή της αναμέτρησης. Δίχως όμως να δείχνουν ικανοί να το πετύχουν, καθώς η αστοχία και η ατυχία των γηπεδούχων κράτησε το σκορ σε αυτά τα επίπεδα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σεμπάστιαν Παλάσιος. Ο Αργεντινός που μπήκε στην ενδεκάδα λόγω των ενοχλήσεων του Κλεϊνχέισλερ στην προθέρμανση, είχε δύο δοκάρια, την ασίστ στον Κουρμπέλη για το 1-0, ενώ κέρδισε και το πέναλτι για το 2-0 του Σπόραρ. Δείχνοντας και μετά το ματς στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη, πως αφήνει πίσω του το κακό διάστημα με το ντεφορμάρισμα που είχε.

Το ματς άρχισε με τον Παναθηναϊκό αμέσως να γίνεται πιεστικός και να δείχνει ορμή στο παιχνίδι του. Παίρνοντας τα ηνία και πιέζοντας για το γκολ. Δημιουργώντας μεγάλες ευκαιρίες απ’ τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης.

Μόλις στο 1’ ο Μαντσίνι έκανε το γύρισμα, ο Εσκοβάλ βρήκε την μπάλα με το χέρι, όμως δεν καταλογίστηκε πέναλτι.

Ο Κουρμπέλης στο 8ο λεπτό έβγαλε τετ α τετ τον Ιωαννίδη, αλλά ο Έλληνας επιθετικός δεν κατάφερε να σκοράρει. Πέντε λεπτά μετά και πάλι ο φορ των «πράσινων» έγινε απειλητικός, όταν μετά από φάουλ πήρε κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Δέκα λεπτά μετά, ήρθε ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Μαντσίνι έκλεψε την μπάλα και βγήκε τετ α τετ, όμως ο Κέιμαν έσωσε την ομάδα του. Η πίεση του «τριφυλλιού» συνεχιζόταν, όπως και η αστοχία των παικτών του που ήθελαν ένα γρήγορο γκολ.

Το ρεσιτάλ ευκαιριών του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, με τους «πράσινους» να έχουν… πιάσει απ’ το λαιμό το Βόλο. Μετά από κόρνερ, η μπάλα απομακρύνθηκε, ο Παλάσιος σούταρε χωρίς καλή ισορροπία κι έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

Ο Μαντσίνι στο 23’ και στο 27’ απείλησε εκ νέου, με την πρώτη φορά να μπλοκάρει ο Κλέιμαν και τη δεύτερη το σουτ που δοκίμασε κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Ο Αργεντινός στο 28’ δοκίμασε και πάλι, η μπάλα άλλαξε πορεία αλλά ο Κλέιμαν ήταν σε ετοιμότητα.

Στο ημίωρο της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός είχε δύο χαμένα τετ α τετ, δοκάρι και πολλές ακόμη προσπάθειες για να απειλήσει. Έχοντας δώσει ρυθμό στο ματς, οι «πράσινοι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι, αλλά χωρίς την ουσία. Είναι χαρακτηριστικό πως σε εκείνο το σημείο του ματς, οι τελικές ήταν 13-0! Αλλά το αποτέλεσμα 0-0.

Στο 31’ ο Βόλος προσπάθησε να γίνει απειλητικός για πρώτη φορά. Ο Βαγιαννίδης έκανε λάθος, ο Σι σούταρε από μακριά χωρίς να ανησυχήσει ο Μπρινιόλι. Στη συνέχεια της φάσης, ο Ιωαννίδης δοκίμασε ένα ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα απ’ τη συμβολή των δοκαριών του Βόλου και πέρασε άουτ.

Στο 40ο λεπτό, ήρθε μια ακόμη φάση για τον Παναθηναϊκό, που όμως ήταν και πέναλτι το οποίο δε σφυρίχτηκε! Ο Παλάσιος έστειλε την μπάλα άουτ, αλλά φαίνεται ο Σι να τον ανατρέπει ενώ τον βρίσκει κι ο Κλέιμαν. Η φάση εξετάστηκε και δε δόθηκε το παραμικρό, με την απόφαση να είναι κόρνερ.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, το 0-0 παρέμεινε, σε ένα αποτέλεσμα άδικο για την παρουσία του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί, είχαν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, αλλά τις σπατάλησαν.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους γηπεδούχους να είναι ορμητικοί και πάλι, ψάχνοντας το γκολ. Τα σουτ των Παλάσιος και Μπερνάρ δεν έφεραν αποτέλεσμα στο πρώτο πεντάλεπτο. Στο 50’ οι ισορροπίες άλλαξαν, καθώς ο Σι ανέτρεψε από πίσω τον Παλάσιος λίγο πριν μπει στην περιοχή. Είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Δύο λεπτά μετά, οι «πράσινοι» στάθηκαν άτυχοι για ακόμη μια φορά έχοντας τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν. Ο Παλάσιος έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια, σούταρε με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Κλέιμαν για δεύτερη φορά!

Τα χαμένα τετ α τετ, τα δοκάρια, οι φάσεις που θα μπορούσαν να δοθούν πέναλτι, οδήγησαν τελικά στο 59ο λεπτό. Τότε ο Παναθηναϊκός κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Σε μια φάση διαρκείας, ο Μπερνάρ έκανε τη σέντρα, ο Παλάσιος κέρδισε την μπάλα και άλλαξε με τον Βαγιαννίδη, ο Αργεντινός έκανε το γύρισμα της μπάλας και ο Κουρμπέλης από κοντά έκανε το 1-0 για το «τριφύλλι». Λυτρώνοντας τους «πράσινους» που έπαιζαν πολύ καλό ποδόσφαιρο, αλλά δεν μπορούσαν να σκοράρουν.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς το άγχος πλέον, συνέχισε να έχει τα ηνία του ματς και να διατηρεί ψηλά την πίεσή του. Έτσι στο 67ο λεπτό κέρδισε πέναλτι. Ο Μαντσίνι έκανε υπέροχη μπαλιά για τον Κώτσιρα κι αυτός γύρισε με την μία στον Παλάσιος. Ο Σιέλης τον ανέτρεψε και ο Φωτιάς έδειξε το σημείο του πέναλτι. Στο 69’ ο Σπόραρ ανέβαλε την εκτέλεση και δεν έκανε λάθος, διαμορφώνοντας το 2-0.

Ο ρυθμός «έπεσε» απ’ τους «πράσινους» μετά και το 2-0, κρατώντας όμως τον έλεγχο της αναμέτρησης. Λίγο πριν το 85’ μάλιστα, ο Χουάνκαρ ανατράπηκε απ’ τον Κάτσε εντός περιοχής. Ο Φωτιάς πήγε να δει αν υπάρχει πέναλτι. Παράβαση υπήρχε, όμως διαπιστώθηκε πως ο Ισπανός ήταν οφσάιντ κι έτσι υποδείχθηκε η λάθος θέση.

Το ματς οδηγήθηκε «σβηστά» στην ολοκλήρωσή του, με κάποια κόρνερ που κέρδισε το «τριφύλλι», ένα σουτ του Τσέριν και μια κεφαλιά άουτ απ’ τον Σάρλια. Το 2-0 ήταν ένα απόλυτα δίκαιο αποτέλεσμα, αν και ο Παναθηναϊκός μπορούσε να σημειώσει μεγαλύτερο σκορ. Ο Βόλος σε όλο το ματς προσπαθούσε να αμυνθεί χωρίς να μπορεί ουσιαστικά. Επιθετικά δεν έκανε ούτε υποψία ευκαιρίας.

Ατομικά, μακράν καλύτερος ο Σεμπάστιαν Παλάσιος. Ο Αργεντινός ήταν εντυπωσιακός και συγχρόνως ουσιαστικός στο παιχνίδι του, θα μπορούσε να έχει σκοράρει κιόλας αλλά δύο φορές η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Η παρουσία του μόνο χαμόγελα μπορεί να φέρει στον Γιοβάνοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (64’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (86’ Πούχατς), Ρουμπέν, Κουρμπέλης (75’ Τσέριν), Μπερνάρ, Μαντσίνι (75’ Βέρμπιτς), Παλάσιος, Ιωαννίδης (64’ Σπόραρ).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Γκάγκι (87’ Μεσκίδα), Πιρές (62’ Κάτσε), Σι, Λούνα, Σιέλης, Κούτσιας (72’ Τσοκάνης), Εσκοβάλ, Τσιρίνος, Καρτάλης (46’ Οζέγκοβιτς).