Παναθηναϊκός – Ζάλγκιρις 96-94: Έκανε τη δουλειά στο ΟΑΚΑ (+video)

Όπως έγινε με την Μπάγερν, έτσι κι απέναντι στη Ζάλγκιρις, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ χρειάστηκε να βελτιώσει σημαντικά την άμυνά του στην τελευταία περίοδο για να πάρει τη νίκη (96-94).
Με την άμυνα να δίνει τη λύση στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβλήθηκε εντός έδρας της Ζάλγκιρις για να δημιουργήσει νικηφόρο σερί στην EuroLeague. Κακοί στο πρώτο μέρος οι πράσινοι, είδαν τον Νικ Καλάθη να κάνει ακόμη ένα νταμπλ νταμπλ και τον Ταϊρίς Ράις να αποδεικνύεται καθοριστικός πριν… αναλάβει δράση η άμυνα.

Κυνήγησε λυσσαλέα την ανατροπή στα τελευταία τρία λεπτά η Ζάλγκιρις, που έβαλε πολλά μεγάλα σουτ, έφτασαν σε απόσταση βολής με 7.5” για το τέλος, αλλά στο τέλος το τριφύλλι ήταν αυτό που χαμογέλασε -με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να έχει καθοριστική συμβολή, αφού έκοψε την πάσα που θα έδινε στη Ζάλγκιρις το σουτ της ισοφάρισης,

Σταθερά στην έκτη θέση το τριφύλλι, που -μετά τα αποτελέσματα του διημέρου- έχει αποκτήσει απόσταση δύο νικών από τη Βαλένθια και την Αρμάνι Μιλάνο, που ακολουθούν.
Ο MVP

Ο Ταϊρίς Ράις ήρθε από τον πάγκο κι έκανε ξανά τη διαφορά, ως το δυάρι του τριφυλλιού. Στα 24’20” που έπαιξε, είχε 2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, οι πράσινοι ήταν καλύτεροι στα ριμπάουντ από τον αντίπαλό τους. Όχι μόνο κέρδισαν τη συγκεκριμένη μάχη στο φινάλε (26 έναντι 24), αλλά κυρίως έδωσαν μόνο πέντε επιθετικά ριμπάουντ στη Ζάλγκιρις (όλα στο δεύτερο μέρος).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ζάλγκιρις ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι, ήταν απόλυτα εύστοχη στα δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Ζακ ΛεΝτέι να κάνει τη διαφορά, ερχόμενος από τον πάγκο βρέθηκε στο +9 (18-27). Η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο πικ εν ρολ ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι απογοητευτική, οι περιστροφές ήταν κάκιστες και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να βρίσκουν συνέχεια ελεύθερα σουτ. Κι από την στιγμή που τα έβαζαν, έλεγχαν απόλυτα την κατάσταση.

Ο Ρικ Πιτίνο έκανε συνέχεια αλλαγές για να βρει ρυθμό η ομάδα του, αλλά κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό όσο δεχόταν το ένα καλάθι μετά το άλλο. Ο Ταϊρίς Ράις ήταν εκείνος που έδωσε μια μικρή ώθηση στη δεύτερη περίοδο μέσα από προσωπικές φάσεις, την ίδια ώρα όμως η Ζάλγκιρις έβλεπε τον Λούκας Λεκαβίτσιους να δίνει συνέχεια στις σπουδαίες εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων. Όσο κι αν προσπαθούσαν οι πράσινοι, κάθε φορά που πλησίαζαν, έβλεπαν τη λιθουανική ομάδα να ξεφεύγει εκ νέου, φτάνοντας μέχρι το +8 (32-40) στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Το ημίχρονο βρήκε το τριφύλλι να παραμένει πίσω (46-49), πληρώνοντας κατά βάση την κακή απόδοσή του στο πίσω μέρος του παρκέ. Γιατί τα 18/26 σουτ που είχαν οι παίκτες της Ζάλγκιρις, ήταν σε μεγάλο βαθμό απόρροια του γεγονότος πως εκτελούσαν δίχως άμυνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα των πρασίνων στο πίσω μέρος του παρκέ βελτιώθηκε αρκετά. Τόσο στον τρόπο που αντιμετωπίστηκε η δράση του Λούκας Λεκαβίτσιους, όσο και στο πώς προστατεύτηκε η ρακέτα. Ο Ντίνος Μήτογλου με τον Μπεν Μπεντίλ έδεσαν ως δίδυμο στην γραμμή των ψηλών, ο Νικ Καλάθης ανέβασε την απόδοσή του κι ο Ταϊρίς Ράις συνέχισε να κάνει… τα δικά του. Σταδιακά, ο ρυθμός περνούσε σε ελληνικά χέρια, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει την περίοδο στο +5 (71-66) χάρη σε πέντε μαζεμένους πόντους.

Η εικόνα της άμυνας συνέχισε να βελτιώνεται για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, με τους παίκτες του τριφυλλιού να φτάνουν μέχρι το +10 (82-72) στο 35′ της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν προς στιγμήν, αλλά ο ΝτεΣον Τόμας έσπευσε να… τους κόψει τον αέρα, με δύο συνεχόμενα τρίποντα (89-78 στο 37′). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, έβαλαν μεγάλα σουτ με τον Τζοκ Λαντέιλ και τον Νάιτζελ Χέιζ, με τη διαφορά να πέφτει μέχρι τους δύο (96-94) στα 7.5” για το τέλος.

Δεν άλλαξε τίποτα στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει στη νίκη και να στρογγυλοκάθεται στην έκτη θέση της κατάταξης της EuroLeague, δύο νίκες μακριά από την έβδομη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν 9.513 φίλοι του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ για την αναμέτρηση με τη Ζάλγκιρις.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς – Κορτές – Παστούσιακ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 46-49, 71-66, 96-94.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 16 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Ράις 20 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (5 ριμπάουντ), Ράουτινς, Παπαπέτρου 10 (1), Τζόνσον 6 (2), Φρεντέτ 11 (1), Καλάθης 14 (6/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 11 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 2, Μπεντίλ 2.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ρίβερς 13 (3), Λεκαβίτσιους 16 (5/7 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Χέιζ 9 (2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 7 (1), Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 10 (1), Λαντέιλ 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουλανόβας 10.