Πανηλειακός-Αίας 1-0: Νίκη γοήτρου με υπογραφή Γιώργου Ντοματά (+pics)

Με ένα πανέμορφο σουτ εν στάσει από το ύψος του πέναλτι από τον 21χρονο πρώην παίκτη της κ17 του Παναθηναϊκού Γιώργο Ντοματά, ο Πανηλειακός πήρε τη νίκη απέναντι στον Αίαντα, μια νίκη γοήτρου. Ο νεαρός από την Πρέβεζα, έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ των ηλειακών ντέρμπι στις εθνικές κατηγορίες, σε ένα ευχάριστο βράδυ στο δημοτικό στάδιο Πύργου, που παρά το ανοιξιάτικο κρύο, οι λιγοστοί θεατές παρακολούθησαν ένα παιχνίδι με αρκετό ενδιαφέρον.

Του Σοφοκλή Φραγκογιαννόπουλου

Ο Πανηλειακός, ανέκοψε το αρνητικό σερί αποτελεσμάτων και εμφανίσεων. Δεν είναι απλά ότι νίκησε τον πιο έμπειρο Αίαντα, είναι και ότι κατάφερε να κερδίσει τις εντυπώσεις, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος, με το επιθετικό και πιεστικό παιχνίδι του στον αντίπαλο. Μια ελληνική ομάδα, χωρίς του ξένους οι οποίοι αποχώρησαν (οι Ντεμίρ Ζάχι και Άλμπερτ Αράπι έχουν γίνει πλέον Έλληνες), η ομάδα του Ανδρέα Τρυφωνόπουλου, διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε στο γκολ με τον Ντοματά, σε μια αντεπίθεση, την οποία δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει ο Λούσκος, σταμάτησε και γύρισε έξυπνα τη μπάλα μέχρι να φτάσει στον σέντερ φορ του Πανηλειακού, ο οποίος γύρισε και σημάδεψε τη γωνία του Κουτρουμπή.

Οι παίκτες του Πανηλειακού πανηγυρίζουν το γκολ, σε ένα ματς όπου οι Πυργιώτες εκτός από τη νίκη, συνδύασαν και την καλή εμφάνιση.

Ο Αίας ανέβασε στροφές στην επανάληψη, έγινε πιο επιθετικός, πήρε τα ηνία, ωστόσο ο Πανηλειακός κράτησε. Η ομάδα της Γαστούνης είχε μια ανούσια υπεροχή, ενώ στα τελευταία λεπτά όταν και έφτασε απειλητικά μπροστά από την εστία του Καρακίτσου, πότε το δοκάρι σε προσπάθεια του Σταθάτου και πότε ο πορτέρο του Πανηλειακού, σταμάτησαν τον Αίαντα, ο οποίος γνώρισε ακόμα μια ήττα, σε μια νέα άσχημη εμφάνιση, η οποία έρχεται να προστεθεί στα διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα των τελευταίων παιχνιδιών.

Οι καλύτερες στιγμές του ματς

• 15′: Σουτ του Μπάλλα σε κόρνερ ο Κουτρουμπής.
  • 22′: Διαγώνιο πλασέ του Σταθάτου στην αντεπίθεση άουτ.
  • 33′: Δεν μπόρεσε από κοντά ο Λούσκος την προβολή, η μπάλα έφυγε έξω.
  • 38′: Κόρνερ του Ντοματά, προβολή του Ζάχι από καλή θέση, μπλόκαρε ο Κουτρουμπής.
  • 43′: Δυνατό συρτό σουτ του Ντοματά στα δίχτυα.
  • 45′: Σουτ του Σταθάτου από το ύψος του πέναλτι άουτ.
  • 60′: Πλασέ του Βατσή μέσα από την περιοχή, στα χέρια του Καρακίτσου.
  • 70′: Ωραίο δυνατό σουτ του Ζάχι λίγο άουτ.
  • 85′: Σέντρα σουτ του Δ. Τσίγκρηλα λίγο άουτ.
  • 87′: Μακρινό σουτ του Σταθάτου στη ρίζα του δοκαριού.
  • 89′: Φάουλ του Σταθάτου, κεφαλιά του Κουλούρη άουτ.
  • 90′: Σουτ του Τσιρίκου μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Καρακίτσος.

Πανηλειακός: Καρακίτσος, Γαλανόπουλος, Διαμαντόπουλος, Ψύχας, Μάρκου, Δ. Τσίγκρηλας, Μπάλλας, Αράπι (78′ Δ. Τσίγκρηλας) Λούσκος (94′ Κανάνι), Ντοματάς (92′ ) , Ζάχι.

Αίας: Κουτρουμπής (46′ Βίλλιος), Βατσής, Κάρδαρης, Τριανταφυλλόπουλος, Ρίλντι, Τσακοπιάκος, Τσιρίκος, Καράγιωργας (68′ Παπαχριστόπουλος), Σταθάτος, Πυρρής (62′ λ.τ. Κουλούρης), Βράπι (46′ Χριστοφοράτος).