Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-2: Με… σπασμένα φρένα και «κυανέρυθρες» φωνές!

Η ΑΕΚ πέρασε κι από τη Νέα Σμύρνη, κερδίζοντας 2-0 τον Πανιώνιο, ο οποίος έχει πολλά παράπονα για το πρώτο γκολ του Μάνταλου.

Η «Ένωση» συνέχισε την ανοδική της πορεία κι έφτασε το αήττητο σερί της στα 6 ματς, μετρώντας 5 νίκες και μια ισοπαλία. Μάλιστα, οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη, ο οποίος έπαιξε με τρεις στο κέντρο της άμυνας, δεν έχουν δεχθεί γκολ στα συγκεκριμένα παιχνίδια. Παράλληλα μετρούν 14 τέρματα στους τελευταίους τέσσερις αγώνες στη Super League.

Ο Μάνταλος έβαλε νωρίς (14’) την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ, σε μια φάση που ο Πανιώνιος φωνάζει δικαιολογημένα καθώς ο αρχηγός της «Ένωσης» φαίνεται να παίρνει την μπάλα με το χέρι. Στη συνέχεια, οι «κιτρινόμαυροι» άντεξαν στην πίεση των «κυανέρυθρων» και τελικά σφράγισαν τη νίκη με το 11ο τέρμα του Πόνσε στο πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να μπει δυνατά και να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ. Μάλιστα, είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Ντουρμισάι αλλά ο Μπάρκας έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στην αριστερή του γωνία.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει τα πατήματα της και τελικά άνοιξε το σκορ με τον Μάνταλο στο 14’. Ο αρχηγός της «Ένωσης» έπαιξε εξαιρετικά το «ένα-δύο» με τον Πόνσε και με ωραίο πλασέ έστειλε στην μπάλα στη δεξιά γωνία του Μανοϊλοβιτς. Βέβαια, όπως φάνηκε στο ριπλέι οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται σωστά καθώς ο Μάνταλος κοντρόλαρε με το χέρι πριν πλασάρει.

Μετά το τέρμα οι «κιτρινόμαυροι» έλεγξαν το ματς και φτάνοντας την κατοχή ως το 71% «πάγωσαν» το ματς, με αποτέλεσμα να μην υπάρξει άλλη αξιόλογη φάση, μέχρι σταδιακά ο Πανιώνιος να ισορροπήσει το ματς. Οι «κυαέρυθροι», πάντως, είδαν τον Κέιτα να αποχωρεί τραυματίας στο πρώτο μέρος κι υπάρχουν φόβοι για μεγάλη ζημιά.

Ο Ντουρμισάι ήταν αυτός που αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα της ΑΕΚ και στο 61’ μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ είδε την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την δεξιά γωνία του Μπάρκα. Γενικότερα, η ομάδα της Νέας Σμύρνης προσπαθούσε στο δεύτερο ημίχρονο να πιέσει την ΑΕΚ, ώστε να βρει φάσεις για την ισοφάριση.

Οι «κιτρινόμαυροι», όμως, ανέκτησαν την κατοχή και διατηρούσαν τους γηπεδούχους μακριά από την εστία τους. Τελικά, η μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο ήρθε με τον… Γκάλο στο 80ο λεπτό. Ο Κούρντι έκανε το γέμισμα, ο παίκτης της ΑΕΚ πρόλαβε πριν η μπάλα πριν εκείνη φτάσει στον Τσιλούλη αλλά η κεφαλιά που την έστειλε λίγο έξω από την αριστερή γωνία του Μπάρκα.

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έκανε εντυπωσιακή απόκρουση και στο σουτ του Τσιλούλη έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 88ο λεπτό. Κι αφού η πίεση των «κυανέρυθρων» δεν απέδωσε καρπούς, ο Πόνσε, με το ενδέκατο τέρμα του στο πρωτάθλημα, σφράγισε τη νίκη της «Ένωσης» στις καθυστερήσεις. Ο Αργεντίνος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Μανοϊλοβιτς μετά το διώξιμο του Χουλτ και με πλασέ έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα, βρίσκοντας τον στόχο σε τρίτο διαδοχικό ματς.