Πανιώνιος-ΑΕΛ 1-0: Το υπέγραψε ο Μαξίμοβιτς! (+video)

To πρώτο τρίποντο της σεζόν πήρε ο Πανιώνιος που επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στη Νέα Σμύρνη.
Την πρώτη εφετινή νίκη του στη Super League σημείωσε ο Πανιώνιος, ο οποίος σε αγώνα της 3ης ημέρας νίκησε στη Νέα Σμύρνη 1-0 την ΑΕΛ, με τέρμα του Νόβιτας Μαξίμοβιτς στο 56΄ με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι και μετά από όμορφο 1-2 με τον Καμαρά. Στην αναμέτρηση, όπου κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για την επέτειο της Μικρασιατικής καταστροφής, ο Πανιώνιος με τον Νίκκι Παπαβασιλειου να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο του (ο πρώτος Κύπριος προπονητής που ανέλαβε ομάδα της super league) κατάφερε να αφήσει πίσω το -6 στη βαθμολογία με το οποίο ξεκίνησε τη σεζόν και τις δύο ήττες στο ξεκίνημα.

Η ομάδα της Λάρισας που ήταν καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο κι έχασε ευκαιρίες στο 5΄ με τον Ουάρντα (σουτ δίπλα από το δοκάρι) και στο 29΄ με τον Φατιόν (δυνατό σουτ πάνω στον Κότνικ), έπαιζε από το 79΄ με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε ο Ζίφκοβτς με 2η κίτρινη κάρτα. Παράλληλα παρέμεινε χωρίς νίκη στη διοργάνωση και με μόλις ένα βαθμό στη συλλογή της.

Πανιώνιος (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Ευαγγέλου, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Άρτσε (82΄ Οικονομίδης), Μαξίμοβιτς (90+3΄ Παπαγεωργίου), Κόρμπος, Αραμπούλι, Τσιλούλης, Καμαρά (76΄ Παπανικολάου).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μόρας (69΄ Νούνιτς), Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Μιχαήλ, Κάτσε, Καρανίκας, Φατιόν (69΄ Μιλοσάβλιεβιτς), Μπούστος (75′ Φιλίποβιτς), Ουάρντα, Ντάουντα.