Superleague

Πανιώνιος-ΟΦΗ 1-2: Πέρασε από τη Νέα Σμύρνη και μπήκε 6άδα

Πέρασε από τη Νέα Σμύρνη ο ΟΦΗ με την πρώτη του νίκη μέσα στο 2020, νέα απώλεια και ιστορικό αρνητικό ρεκόρ για τον Πανιώνιο με επτά διαδοχικές ήττες!

Ο ΟΦΗ έβαλε φρένο στο σερί των τριών διαδοχικών ηττών και με την πρώτη του νίκη μέσα στο 2020 στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου με 1-2 ξεκόλλησε και πάλι στη βαθμολογία, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που παραμένουν σε εξαιρετικά δυσχερή θέση με έξι μόλις βαθμούς στην τελευταία θέση της Superleague, κάνοντας αρνητικό ρεκόρ στην Ιστορία τους με επτά σερί ήττες!

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8′ όταν από κόρνερ του Τσιλιανίδη, ο Φιγκεϊρέδο στο δεύτερο δοκάρι έπιασε στον ύπνο τον Κότνικ. Ο Πανιώνιος αντέδρασε και στο 48′ ισοφάρισε με το παρθενικό γκολ του Μιλόγεβιτς, μπροστά μάλιστα στον πατέρα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, που παρακολουθούσε τον αγώνα από τις εξέδρες. Στο 56′ όμως ο ΟΦΗ σε μία εξαιρετική επίθεση πήρε και πάλι προβάδισμα με σκόρερ τον Τσιλιανίδη.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν πιο εύκολα για τους Κρητικούς, όταν στο 69′ ο Φιγκεϊρέδο κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κόρμπου, όμως ο Τσιλιανίδης έκανε την χειρότερη ίσως εκτέλεση που… πρέπει να έχει γίνει αλά Πανένκα και έστειλε την μπάλα άουτ! Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσιλούλης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά αντί να πλασάρει πάσαρε στον Αραμπούλι και τον πρόλαβε ο Μαρινάκης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (46′ Κιάκος), Κόρμπος, Οικονομίδης (46′ Παπανικολάου), Τσιλούλης, Εμμανουηλίδης, Μιλόγεβιτς (78′ Γρίβας), Αραμπούλι.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος, Βαζ (77′ Μάνος), Σεμέδο (88′ Μπράουν), Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο