Πανιώνιος-Παναιτωλικός 3-0: Τον «βύθισε» και βγήκε στην επιφάνεια

Ο Πανιώνιος νίκησε στο ντέρμπι ουραγών τον Παναιτωλικό και πήρε… ανάσα.

Σε εκπληκτική κατάσταση βρίσκεται ο Πανιώνιος, ο οποίος επικράτησε 3-0 του Παναιτωλικού και για πρώτη φορά «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Σε αυτή υποχώρησαν οι Αγρινιώτες, που παραμένουν μετά από 12 αγωνιστικές χωρίς νίκη. Ο Αραμπούλι άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη, ενώ ακολούθησαν τα γκολ των Άρσε και Εμμανουηλίδη.

Με όρεξη μπήκε στο παιχνίδι ο Πανιώνιος κόντρα στον Παναιτωλικό, με στόχο να πετύχει γρήγορα ένα γκολ. Στο 11’ ο Αραμπούλι με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κνετ, αλλά στο 16’ έκλεψε τη μπάλα από τον Μαρσιάλ και πλάσαρε σωστά για το 1-0. Ο Παναιτωλικός δεν έδειχνε ικανός να αντιδράσει και οι γηπεδούχοι έχασαν στο 38’ νέα ευκαιρία, αλλά ο Μαρσιάλ αυτή τη φορά έκοψε εγκαίρως τον Αραμπούλι, πριν γίνει επικίνδυνος. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Παναιτωλικός ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα στον Γιοβάνοβιτς, αλλά ο παίκτης των Αγρινιωτών είχε υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να γίνει απειλητικός. Ωστόσο δεν έφτανε με ευκολία στα καρέ του Πανιωνίου. Στο 62’ ένα σουτ του Αριγίμπι έξω από την μεγάλη περιοχή, κατέληξε στην αγκαλιά του Μαλέρμπ. Στο 65’ τραυματίστηκε ο Κνετ, καθώς γύρισε το πόδι του και μετά από λίγα λεπτά διακοπής, πέρασε στη θέση του ο Γιαννακόπουλος. Ο Πανιώνιος κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη στο 80’ με τον Άρσε να πλασάρει για το 2-0. Στο 90+2’ ο Εμμανουλίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Πανιώνιος (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Λυμπεράκης, Κόρμπος, Μασούρας (87’ Ρέντζας), Οικονομίδης, Άρτσε (89’ Τσιλούλης), Παπανικολάου (82’ Εμμανουηλίδης), Αραμπούλι.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ (70’ Γιαννακόπουλος), Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Μαρσιάλ, Λουσέρο, Ταχάρ, Τσιγγάρας (61’ Μπαΐροβιτς), Λιάβας, Ντίας, Αριγίμπι, Φυτόπουλος (46’ Ντάλσιο).