Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 0-1: Με «δράστη» Ζαχιντ άνοιξε λογαριασμό στις νίκες

Ο Γκαγιάς Ζαχίντ άνοιξε λογαριασμό με την φανέλα του Παναθηναϊκού και οι «πράσινοι» πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 1-0 κόντρα στον Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά στο ματς και μόλις στο 4ο λεπτό απείλησε την εστία του Πανιωνίου με τον Ζαχίντ μετά από όμορφη ενέργεια να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το σουτ αλλά αυτό ήταν αδύναμο με τον Κότνικ να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα. Βέβαια αυτό που δεν έκανε εκείνη τη στιγμή ο μέσος του «τριφυλλιού» το έκανε 16 λεπτά αργότερα όταν πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή στα αριστερά, έκανε όμορφη ντρίμπλα, γύρισε μέτωπο προς την εστία, έκανε το σουτ και νίκησε τον Κότνικ.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο ματς και θα μπορούσαν να έχουν και το αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά ο διαιτητής Ευαγγέλου αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR έδειξε κίτρινη κάρτα αντί για κόκκινη σε εκτός φάσης χτύπημα του Μανιάτη στον Περέα στο 37ο λεπτό. Ο Πανιώνιος απείλησε στο 43ο λεπτό με σουτ του Μακσίμοβιτς, για να φτάσουν οι «πράσινοι» κοντά στο 2-0 αλλά το σουτ του Ινσούα ένα λεπτό αργότερα βρήκε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Κότνικ.

Ο σκόρερ του πρώτου γκολ του Παναθηναϊκού Ζαχίντ θα μπορούσε να κάνει το 2-0 αλλά στο 51ο λεπτό μετά από σέντρα του Γιόχανσον ο μέσος έπιασε την κεφαλιά με τον Κότνικ να διώχνει σε κόρνερ. Ο Ζαχίντ στο 77ο λεπτό του ματς έχασε μια ακόμα ευκαιρία όταν και μετά από διπλή προσπάθεια δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πανιωνίου. Συγκεκριμένα ο Μπουζούκης έδωσε στον Ζαχίντ αυτός έκανε το πλασέ δέχτηκε το τάκλιν από τον Ευαγγέλου και σε δεύτερο χρόνο επιχείρησε το ανάποδο ψαλίδι με τον Κότνικ να μπλοκάρει τη μπάλα. Το σκορ έμεινε έτσι όπως ήταν και ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας (84΄Παπανικολάου), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Μανιάτης (57΄Καμαρά), Κόρμπος, Άρτσε (66΄Μιλόγεβιτς), Μακσίμοβιτς, Τσιλούλης, Αραμπούλι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης, Ζαχίντ, Μπουζούκης (88΄Χατζηθεοδωρίδης), Μολό (71΄Μπεκ), Περέα (67΄Κολοβός).