Γ΄ Εθνική

Πανναξιακός-ΑΕ Μυκόνου 0-1: Κέρδισε, έμεινε και τον υποβίβασε! (+video)

Τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που την διατήρησαν στη Γ’ Εθνική Κατηγορία πήρε η ΑΕ Μυκόνου μέσα στη Νάξο κερδίζοντας με 0-1 τον Πανναξιακό, για την τελευταία στροφή του έκτου ομίλου.  Η ομάδα της Νάξου μετά από την ήττα αυτή αποχαιρέτησε την κατηγορία.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν πολύ μέσα στον αγωνιστικό χώρο να πετύχουν τον στόχο τους, με τη Μύκονο τελικά να είναι αυτή που έφυγε με το πολυπόθητο τρίποντο, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο την ήττα του Μοσχάτου από τον Χαραυγιακό.

Το γκολ για τους για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Κωνσταντινίδης στο 72ο λεπτό τέρμα υπερπολύτιμο για το συγκρότημα του κ. Παχατουρίδη.

Όσον αφορά τον αγώνα και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες να προηγηθούν σε ένα παιχνίδι που έδειχνε πως όποιος έβαζε πρώτος το γκολ αυτός θα έπαιρνε και τη νίκη.

Το παιχνίδι από την αρχή είχε γρήγορο ρυθμό. O Πανναξιακός έψαξε στην αρχή το γκολ με τον Κύρτσο, ωστόσο το σουτ του βραχύσωμου μέσω κατέληξε άουτ.

Η Μύκονος απάντησε στις ευκαιρίες με τον Καλογερά να βρίσκεται σε θέση βολής και τον Παπαδόπουλο να διώχνουν τελευταία στιγμή.

Στο 4ο λεπτό η Μύκονος βρήκε δίχτυα με τον Κωνσταντινίδη ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον ρέφερι της αναμέτρησης, ενώ λίγο αργότερα ο Ζανελάρι με κεφαλιά λίγο έλειψε να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο 17ο λεπτό ο πολύ δραστήριος ποδοσφαιριστής της Μυκόνου Λεσάι, εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 32ο λεπτό ο αμυντικός του Πανναξιακού Αργυρός, έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στην επανάληψη και ενώ οι δύο ομάδες είχαν πληροφορηθεί ότι το Μοσχάτο βρίσκεται πίσω στο σκορ στο ημίχρονο από τον Χαραυγιακό, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, ψάχνοντας το τέρμα που θα τους έδινε σοβαρές πιθανότητες να πάρουν και τη νίκη.

Στο 49ο λεπτό Βαθρακοκοίλης σούταρε αλλά ο Παλιούρας απέκρουσε, ενώ στο 52ο λεπτό ο Λεσάι σούταρε από αριστερά, με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Πανναξιακού.

Στο 58′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά ο Τοπάλ έπιασε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας του Πανναξιακού ωστόσο απέκρουσε, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Η Μύκονος κατάφερε εν τέλει να ανοίξει το σκορ στο 72ο λεπτό, όταν ο Μπρούνο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κωνσταντινίδης με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Ο Πανναξιακός στη συνέχεια του αγώνα πίεσε την αντίπαλη άμυνα και στο 81ο λεπτό έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Ζανελάρι θέλησε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα της Μυκόνου, αλλά εκείνος αντιδρά σωστά και απέκρουσε.

Αμέσως μετά Μυκονιάτες βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Λεσάι βρέθηκε σε θέση βολής ωστόσο ο Παπαδόπουλος επιδίωξε την μπάλα σε κόρνερ και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να πάρουν αυτή την πολύ μεγάλη νίκη στο Κυκλαδίτικο ντέρμπι.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Πανναξιακός (Προμπονάς): Παπαδόπουλος, Αργυρός, Κωστόπουλος, Ζαχαριουδάκης, Κύρτσος, Σέμε, Βαθρακοκοίλης (75’ Ευριπιώτης), Μανδηλαράς, Ζανελάρι, Πρεβόλης (46’ Μαναριώτης), Πλαστουργός (84’ Κόντης)

ΑΕ Μυκόνου (Παχατουρίδης): Παλιούρας, Αχείμαστος, Κέμπε (95’ Κατσικαλάκης), Σούλτσε, Τοπάλ, Καλτσάς, Λεσάι, Κουγιό, Κωνσταντινίδης (89’ Σ. Παπαδόπουλος), Καλογεράς, Μπρούνο

Πηγή: cyclades24sports