Πανθηραϊκός – Πλατανιάς 1-2: Πρόκριση με ανατροπή (+video)

Ο Πλατανιάς δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1 του Πανθηραϊκού.

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν και μάλιστα προηγήθηκαν στο 25′ με κεφαλιά του Μαναριώτη και μάλιστα είχε ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα τέρματα όμως δεν τα κατάφερε.

Έτσι, το σκηνικό ανατράπηκε στη συνέχεια.

H ομάδα του Γιάννη Τάτση έβγαλε αντίδραση και αρχικά ισοφάρισε με πέναλτι του Λουκίνα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 75′ και πάλι ο 28χρονος φορ έγραψε με κοντινό πλασέ το 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας έτσι την πρόκριση στους Κρητικούς.

Έτσι, ο Πλτανιάς ξεκινά με τον καλύτερο τρόπο την σεζόν και στρέφει πλέον το ενδιαφέρον του στο ματς της πρεμιέρας με τον Λεβαδειακό στη Super League 2.

Πανθηραϊκός (Γιάννης Σιλεβίστας): Ντούνης, Λαμπρόπουλος, Μπιρμπίλι, Χούσα, Τσόπελας, Παληγεώργος, Λούκα (82′ Νομικός), Φουάσης (55′ Κορέτα), Σεΐτι, Περιάλης, Μαναριώτης.

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος, Πουρζιτίδης, Σάαντο, Μάικιτς (64′ Παπαδόπουλος), Μποσέτι, Καραγκούνης, Παπουτσογιαννόπουλος (85′ Πασχαλίδης), Νίλι, Λεϊρία, Λουκίνας.