Superleague

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-0: Από την άσπρη βούλα και με Βιεϊρίνια «ασπρόμαυρο» το ντέρμπι

Φάση από το ντέρμπι της Τούμπας

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ και πανηγύρισε την πρώτη νίκη του σε ντέρμπι φέτος.
Νικητής στο ντέρμπι «Δικεφάλων» αναδείχτηκε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ σε ένα δυνατό ντέρμπι με αρκετές συγκινήσεις. Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 57’ έδωσε τη νίκη στους νταμπλούχους, ενώ η Ένωση είχε δοκάρι στο 71’ με τον Μάνταλο. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή, αλλά όχι πολλές ευκαιρίες, ενώ η ΑΕΚ στάθηκε αρκετά καλά. Οι Χουλτ και Λιβάγια αποβλήθηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα, με την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα να τελειώνει το παιχνίδι με εννέα παίκτες.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να αιφνιδιάσει στον ΠΑΟΚ και στα πρώτα λεπτά πίεσε για το γκολ. Στο 6’ ο Κρίστισιτς βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν σκόραρε, ενώ ήταν και σε αντικανονική θέση. Μετά το πρώτο 15λεπτο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μπάρκα. Ωστόσο, έλειπε η καθαρή σκέψη από τους παίκτες του Άμπελ Φερέιρα στη σέντρα. Στο 16’ ο Σφιντέρσκι υπό πίεση πλάσαρε, αλλά ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ. Στο 18’ ο Σαμπανάτζοβιτς δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας σε κεφαλιά πάσα του Τσιγκρίνσκι μέσα στην περιοχή. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και πίεζαν, αλλά χωρίς να μπορέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Μπάρκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο καλός ρυθμός του αγώνα συνεχίστηκε, με τον ΠΑΟΚ στην πρώτη καλή επίσκεψη στα καρέ της ΑΕΚ να κερδίζει το πέναλτι. Ο Σιμόες στο 55’ τράβηξε τον Βιεϊρίνια μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ ανέλαβε την εκτέλεση και στο 57’ πέτυχε το 1-0. Οι «ασπρόμαυροι» έψαξαν το δεύτερο γκολ και στο 69’ ο Βιεϊρίνια έκλεψε τη μπάλα από τον Μπακάκη κι έκανε τη μπαλιά για τον Μπίσεσβαρ, με τον Ολλανδό ωστόσο να σουτάρει εντελώς άστοχα.

Η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ της ισοφάρισης στο 71’, μετά από ωραία συνεργασία των Βέρντε, Λιβάγια, με τον Μάνταλο να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 80’ ο Ολιβέιρα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς, μετά από ωραία μπαλιά του Μάνταλου. Η Ένωση αύξησε την πίεσή της, κερδίζοντας κάποια κόρνερ, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει κοντά στο γκολ. Στις καθυστερήσεις έχασε και δύο παίκτες, καθώς στο 90+1’ ο Χουλτ έκοψε με φάουλ εκτός περιοχής τον Άκπομ και αποβλήθηκε απευθείας, ενώ ο Λιβάγια στο 90+4’ δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το 1-0 υπέρ του ΠΑΟΚ δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι παρέμειναν στο -1 από τον Ολυμπιακό, ενώ πανηγύρισαν την πρώτη τους φετινή νίκη σε ντέρμπι, χωρίς μάλιστα να δεχτούν γκολ.

Δείτε το γκολ και τις φάσεις του αγώνα

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Εσίτι, Μίσιτς, Λημνιός, Βιεϊρίνια (79’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ (87’ Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (74’ Άκπομ).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς (64’ Ολιβέιρα), Κρίστιτσιτς, Βέρντε (83’ Γιακουμάκης), Μάνταλος, Λιβάγια.