ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-2: Τρομερή μάχη με… «ερυθρόλευκο» νικητή

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Ντέρμπι με τα όλα του στην Τούμπα, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2, αποτέλεσμα που ανέδειξε «νικητή» τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε πάρει νωρίτερα νίκη από τα… παλιά στο Περιστέρι.

Πίεσε ψηλά η ΑΕΚ, «κεντούσε» ο Γκαρσία!
Οι παίκτες του Χιμένεθ πίεσαν ψηλά στο ξεκίνημα του αγώνα και αυτό λίγο έλειψε να αποδώσει καρπούς μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Σάκχοφ έκλεψε την μπάλα ύστερα από λάθος του Κρέσπο κι οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν αντεπίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις, ωστόσο ο Μάνταλος δεν έκανε καλά την καθοριστική πάσα. Κάτι ανάλογο συνέβη και στο 10′ όταν ο Ζίβκοβιτς βγήκε στην πλάτη της «κιτρινόμαυρης» άμυνας, αλλά η πάσα του κόντραρε στον Λόπες και δεν έφτασε στον Κρμέντσικ. Στην επόμενη φάση ο Λιβάγια έκανε πολύ όμορφη ενέργεια από τα δεξιά, απέφυγε δύο αντιπάλους κι έκανε τη σέντρα σουτ, με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Δείτε ακόμη:

Super League: Η βαθμολογία μετά και το ντέρμπι

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-2: Γκολ και highlights (video)

Η ΑΕΚ ήταν ψηλά στο γήπεδο κι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με… πρωτοστάτη τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος ταλαιπώρησε σε μεγάλο βαθμό την άμυνα του ΠΑΟΚ. Άλλωστε, μετά από ενέργεια του 24χρονου εξτρέμ από τα δεξιά προήλθε το 1-0 των «κιτρινόμαυρων» στο 18ο λεπτό. Ο Λιβάγια έκανε ωραία πάσα στον Γκαρσία, ο οποίος απέφυγε τον Περέιρα κι έδωσε στον Σάκχοφ, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής σκόραρε κόντρα στην πρώην του ομάδα. Ο Ουκρανός δεν πανηγύρισε το τέρμα του.

Ανέβηκε ο ΠΑΟΚ, η υπεροχή έγινε γκολ
Ο ΠΑΟΚ πήγε να απαντήσει αμέσως, αλλά η μπάλα μετά την κεφαλιά του Ίνγκασον πέρασε ψηλά από την εστία του Αθανασίαδη στο 20′. Γενικότερα, μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και άρχισαν να βρίσκουν με μεγαλύτερη ευκολία διαδρόμους κι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 25ο λεπτό, όταν ο Τζόλης με υπέροχη κάθετη βρήκε τον Κρμέντσικ, ο οποίος πλάσαρε τον Αθανασιάδη, αλλά ο Σβάρνας πρόλαβε την μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή και την έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, με τον Σβαμπ να βγάζει εξαιρετικές μπαλιές και κέρδισε συνεχόμενα κόρνερ. Η υπεροχή του ΠΑΟΚ μετά το 25ο λεπτό μετουσιώθηκε σε γκολ στο 40′ από στημένη φάση, αλλά όχι κόρνερ. Συγκεκριμένα, ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά, με τον Αθανασιάδη να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση, αλλά ο Κρέσπο πήρε το… ριμπάουντ προ κενής εστίας κι έκανε το 1-1.

«Κιτρινόμαυρη» ανωτερότητα, τιμώρησε το λάθος
Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ροντρίγκο πέρασε στη θέση του Περέιρα, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ από τον Γκαρσία. Τα αβίαστα λάθη στην άμυνα του ΠΑΟΚ, όμως, συνεχίστηκαν κι αυτό που έκανε ο Ίνγκασον στο 50ο λεπτό στοίχισε στην ομάδα του. Ο Γαλανόπουλος του έκλεψε την μπάλα κι έδωσε στον Λόπες, στην εξέλιξη της φάσης ο Έλληνας μέσος βρέθηκε με την μπάκα στη μικρή περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-1. Η φάση ελέγχθηκε κι από το VAR, με την μπάλα να πηγαίνει στον παίκτη της ΑΕΚ από αντίπαλο.

Στο 55′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν και τρίτο τέρμα, όταν ο Γκαρσία έκανε ωραία ατομική ενέργεια και σέντραρε στον Λιβάγια, αλλά η μπάλα μετά το πλασέ του Κροάτη πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Στο 56′ ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι αλλά ο Γκαρσία φαίνεται να παίρνει την μπάλα από τον Ίνγκασον.

Λάθος, έμμεσο και 2-2!
Λάθος ο ΠΑΟΚ στο 1-2, λάθος κι η ΑΕΚ στο 2-2! Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά από λάθος του Ίνγκασον, βρήκαν την ισοφάριση μετά από αντίστοιχο του Αθανασιάδη. Ο τερματοφύλακας της «Ένωσης» μπλόκαρε την μπάλα μετά το γύρισμα του Λάτσι με το πόδι, με αποτέλεσμα να καταλογιστεί έμμεσο. Στην εκτέλεση του, ο Ζίβκοβιτς πάτησε στον Βιεϊρίνια, ο οποίος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν γυρίσει… τούμπα το ματς στο 76′, όταν ο Τζόλης έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Λάτσι έκανε το τάκλιν για να προλάβει τον Ουάρντα και παραλίγο να στείλει την μπάλα στην εστία της ομάδας του. Στη συγκεκριμένη φάση ο Αιγύπτιος έχασε το παπούτσι του και βρέθηκε στο έδαφος μετά τη μονομαχία με τον Λόπες, ωστόσο ο Βίντσιτς έδωσε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, τόσο ο Πάμπλο Γκαρσία, όσο κι ο Μανόλο Χιμένεθ ρίσκαραν όσο μπορούσαν με τις αλλαγές που έκαναν, αναζητώντας τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πίεσε περισσότερο, καθώς η ΑΕΚ δυσκολευόταν να απομακρύνει σωστά την μπάλα από την περιοχή της. Τίποτα, όμως, δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη…