ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-1: Ο Ζίβκοβιτς τον απογείωσε!

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Με κορυφαίο τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 3-1 της «Ένωση» και μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στα Play Off.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος της ΑΕΚ, είχε ξεκάθαρο πλάνο στο παιχνίδι του και βρίσκοντας γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, μέχρι να το… τελειώσει ο Σέρβος, ο οποίος ήταν κι ο κορυφαίος του παίκτης.

Από την άλλη, η «Ένωση» έδειξε σε ακόμα ένα παιχνίδι τις πολλές αδυναμίες που έχει στην άμυνα, ενώ στο δεύτερο μέρος, αν και τα επίπεδα κατοχή της έφτασαν στο 60% δεν μπόρεσε να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι έδειξαν μεγάλη σταθερότητα στην άμυνα.

Δείτε ακόμη:

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-1: Γκολ και highlights (video)

Super League: Η βαθμολογία μετά την πρεμιέρα των Play Off

Ιδανική αρχή ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έδειξε μεγαλύτερη διάθεση στο ξεκίνημα του αγώνα κι ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Καθοριστικό ρόλο σε αυτό έπαιξε η γνωστή αδυναμία της ΑΕΚ στην αντιμετώπιση των στημένων φάσεων, καθώς ο Ίνγκασον πήρε την κεφαλιά μετά το φάουλ του Σβαμπ κι η μπάλα στρώθηκε στον Ζίβκοβιτς. Ο τελευταίος με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ από τα αριστερά νίκησε τον Αθανασιάδη για το 1-0. Ο Γκαρσία είδε με το… καλησπέρα την επιλογή του να τον βάλει αριστερά κι όχι δεξιά να αποδίδει.

Ο Σέρβος ήταν ιδιαίτερα κινητικός κι αποτελούσε απειλή για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι από τη δική τους πλευρά αδυνατούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή στο 21′, με τον Σβαμπ να παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σφιντέρσκι, ωστόσο μετά τον έλεγχο του VAR, ο Ντάμπάνοβιτς το ακύρωσε, καθώς ο Ελ Καντουρί είχε κάνει χέρι πριν δώσει την ασίστ στον Πολωνό επιθετικό.

Πρώτη τελική στο 42′, γκολ στις καθυστερήσεις!

Ο ΠΑΟΚ είχε ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, με την ΑΕΚ να είναι σε ακόμα ένα ματς τραγική. Αξίζει απλά να αναφέρουμε ότι η πρώτη τελική για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ήρθε στο 42ο λεπτό, όταν ο Ολιβέιρα έκανε το σουτ, πλάγια αριστερά, με την μπάλα να περνάει άουτ. Στην τελευταία φάση, όμως, ο Πορτογάλος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη του Μάνταλου κι ισοφάρισε σε 1-1, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ουσιαστικά οι «κιτρινόμαυροι» τιμώρησαν μια αμυντική ολιγωρία του ΠΑΟΚ, ο οποίος έδειχνε να διαχειρίζεται καλύτερα το παιχνίδι.

17 δευτερόλεπτα και εφτά επαφές

Η ΑΕΚ είχε… άστρο και μάλλον ισοφάρισε ανέλπιστα τον ΠΑΟΚ, ο οποίος όμως χρειάστηκε μόλις 17 δευτερόλεπτα και εφτά επαφές της μπάλας για ανακτήσει το προβάδισμα στο δεύτερο μέρος. Ο Σβαμπ έκανε εντυπωσιακή ενέργεια, η άμυνα των φιλοξενούμενων πελαγοδρομούσε κι ο Σφιντέρσκι με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1.

Ο Ανσαριφάρντ λίγο έλειψε να απαντήσει στο 50ο λεπτό, αλλά ο Πασχαλάκης έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στο σουτ που επιχείρησε έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Αουγκούστο, αλλά ο Νταμπάνοβιτς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αφού συμβουλεύτηκε και το VAR.

Ο Χιμένεθ άλλαξε πλευρές τους Γκαρσία και Ολιβέιρα, με τον πρώτο να πηγαίνει αριστερά και τον άλλον δεξιά, ενώ όταν ο Αλμπάνης πήρε τη θέση του Ανσαριφάρντ στο 68′, ο Πορτογάλος πήγε στην κορυφή κι ο Έλληνας επιθετικός στο δεξί άκρο. Γενικότερα, ο τεχνικός της ΑΕΚ προσπάθησε να… ανακατέψει την τράπουλα, ανεβάζοντας παράλληλα τις γραμμές της ομάδας του.

Η ΑΕΚ την κατοχή, ο ΠΑΟΚ τις ευκαιρίες

Με την «Ένωση» να έχει την κατοχή και να ανεβαίνει ψηλά στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ βρήκε ευκαιρίες για να πετύχει ένα τρίτο γκολ και να τελειώσει το ματς. Στο 62′, ο Ζίβκοβιτς βρήκε όμορφα τον Καντουρί, αλλά εκείνος νικήθηκε από τον Αθανασιάδη, ενώ στο 81ο λεπτό ο Κρμέντσιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, αλλά πλάσαρε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΚ κράτησε το παιχνίδι στην περιοχή της του ΠΑΟΚ, ο οποίος παίζοντας σωστά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων βρήκε το τρίτο γκολ, σφραγίζοντας τη νίκη. Ο Ροντρίγκο έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Κρμέντσικ, ο οποίος βρήκε με εξαιρετική κάθετη τον Ζίβκοβιτς και ο Σέρβος πλάσαρε τον Αθανασιάδη για το 3-1.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Ίνγκασον, Μπάμπα, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (88’ Μιχαηλίδης), Σβαμπ, Τζόλης (68’ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (75’ Κρμέντσικ).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Λόπες, Λάτσι, Σβάρνας, Μπακάκης (81’ Νταντσένκο), Σιμάνσκι (58’ Σάκχοφ), Κρίστιτσιτς (81’ Κοσίδης), Μάνταλος, Ολιβέιρα, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (68’ Αλμπάνης).