Superleague

ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 1-0: Τζόλης λαμπρός τον οδηγεί!

ΠΑΟΚ-ΑΕΛ: Με σκόρερ το νεαρό Χρήστο Τζόλη, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 1-0 της ΑΕΛ κι έκανε νικηφόρο ποδαρικό στο Πρωτάθλημα-Ντεμπούτο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, καλή παρουσία ο Μπίσεσβαρ, καθόλου απειλητική η ΑΕΛ-Απίστευτη χαμένη ευκαιρία ο Άκπομ!

Δείτε ακόμη: το γκολ και τα highlights του ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 1-0

Ένα γκολ εξαιρετικής ομορφιάς από το νεαρό Χρήστο Τζόλη, έδωσε το πρώτο… τρίποντο στον ΠΑΟΚ για το Πρωτάθλημα 2020-21. Ο «δικέφαλος» ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έψαξε περισσότερα γκολ και ουσιαστικά το τελικό 1-0 μοιάζει μάλλον φτωχό. Όμως ήταν το αποτέλεσμα που ήθελαν οι «μαυρόασπροι» για να ξεκινήσουν τη Super League, έχοντας παράλληλα το μυαλό τους στο μεγάλο ραντεβού με την Μπενφίκα. Η ΑΕΛ απ’ την άλλη, μάλλον εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών. Οι «βυσσινί» δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου, πέρα από δύο φάσεις της… αναμπουμπούλας στο τέλος των δύο ημιχρόνων.

Ο Αμπέλ Φερέιρα παρέταξε τον ΠΑΟΚ με το κλασικό 3-4-2-1. Έχοντας τον Μπίσεσβαρ σε ρόλο δεξιού μπακ χαφ. Απ’ την άλλη ο Μιχάλης Γρηγορίου ξεκίνησε με τον Ντουρμισάι στην κορυφή της επίθεσης και προσπαθώντας να κλείσει χώρους πρωτίστως.

Το ματς ξεκίνησε με αρκετά καλό ρυθμό. Είναι χαρακτηριστικό πως μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο είχαν γίνει 5 τελικές! Η πρώτη απ’ την ΑΕΛ και οι υπόλοιπες απ’ τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ δοκίμασε να πιέσει ψηλά από νωρίς, για να αναγκάσει τη Λάρισα να κάνει εύκολα το λάθος. Οι φιλοξενούμενοι όσο περνούσαν τα λεπτά δοκίμαζαν να… βγουν απ’ το καβούκι τους δειλά-δειλά.

Γκολάρα Τζόλη!

Όποια πρόθεση κι αν είχε η ΑΕΛ πάντως, τα δεδομένα άλλαξαν στο 16’. Σε εκείνο το λεπτό το ονειρικό ξεκίνημα στη σεζόν για τον Τζόλη, συνεχίστηκε. Ο νεαρός έβαλε μπροστά στο σκορ το «δικέφαλο» με εκπληκτικό τρόπο! Ο Μπίσεσβαρ με ωραίο τρόπο έκανε τη «γλυκιά» μπαλιά στην περιοχή, ο Τζόλης με ωραία κίνηση ξεμαρκαρίστηκε και χωρίς να βλέπει εστία με τη μία γύρισε το κορμί του και… εκτέλεσε τον Νάγκι με τη μπάλα να είναι στον αέρα!

Ίδια εικόνα…

Παρά το γρήγορο γκολ του ΠΑΟΚ, η ΑΕΛ δεν έδειξε να αλλάζει φιλοσοφία. Με προσοχή στην άμυνά της και θέλοντας να κλείσει χώρους, ουσιαστικά δεν μπορούσε να απειλήσει. Αντίθετα οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπο τόσο απ’ τον άξονα όσο κι απ’ τα πλάγια με Γιαννούλη-Μπίσεσβαρ να δημιουργούν κινδύνους. Με ωραίους συνδυασμούς έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να το σημειώσουν στις ευκαιρίες που είχαν. Μάλιστα στην τελευταία φάση η Λάρισα απείλησε για πρώτη φορά, όταν από φάουλ δημιουργήθηκε σύγχυση στα καρέ του Ζίβκοβιτς, αλλά οι πάντες ξαφνιάστηκαν απ’ τις… καραμπόλες με αποτέλεσμα κανείς παίκτης της ΑΕΛ να μην μπορέσει να τη στείλει στα δίχτυα. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 1-0.

Το… άχαστο!

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε από εκεί που είχε μείνει το πρώτο. Δηλαδή με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει πλήρως το ματς, την ΑΕΛ να δείχνει αρκετά διστακτική στο να δώσει χώρο και να ανεβάσει τις γραμμές της. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα βολευόταν απ’ αυτή την κατάσταση, αλλά ταυτόχρονα δεν μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς με ένα ακόμη γκολ. Το οποίο θα μπορούσε να έρθει σε 2-3 περιπτώσεις, με αποκορύφωμα φυσικά την τεράστια ευκαιρία του Άκπομ στο 62’! Τότε οι παίκτες του ΠΑΟΚ «έσπασαν» το οφσάιντ, ο Πέλκας βγήκε από δεξιά μόνος, γύρισε στον Άγγλο επιθετικό που ήταν προ κενής εστίας, αλλά απ’ τη σιγουριά του βρήκε την μπάλα με το… τακουνάκι κι έχασε το άχαστο!

Ο ίδιος παίκτης στο 68’ είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, με τον Νάγκι να σώζει την ΑΕΛ. Μετά από σέντρα του Γιαννούλη, ο Άκπομ πήρε ωραία την κεφαλιά, αλλά ο πορτιέρε της Λάρισας με υπερένταση έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Ντεμπούτο Αντρίγια Ζίβκοβιτς

Την πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα του ΠΑΟΚ πραγματοποίησε ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς! Ο Σέρβος πέρασε στο ματς στο 76ο λεπτό, παίρνοντας τη θέση του Πέλκα. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ άφησε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Βαρέλα, ενώ δεν άλλαξε κάτι σε επίπεδο τακτικής. Ο Ζίβκοβιτς μάλιστα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα είχε καλό σουτ που έφυγε άουτ!

Παραλίγο… πατατράκ!

Ενώ η ΑΕΛ δεν είχε απειλήσει καθόλου και ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε κάλλιστα να πετύχει κι άλλα τέρματα, δύο σερί φάσεις στο τέλος της αναμέτρησης πήγαν να φέρουν… πατατράκ για τον ΠΑΟΚ! Πρώτα με μια προσπάθεια του Τρούγιτς που η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ, ενώ στη συνέχεια ο Πινακάς έκανε το γυριστό αλλά το… κεφάλι του Ντουρμισάι σταμάτησε την πορεία της. Έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί δίκαια.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπίσεσβαρ (89’ Κρέσπο), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Γιαννούλης, Τζόλης (89’ Ζαμπά), Πέλκας (76’ Α. Ζίβκοβιτς), Άκπομ (79’ Σφιντέρσκι).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Φιλίπ (89’ Μαϊδάνος), Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μπέρτος (89’ Γρηγορόπουλος), Σετσέροβιτς, Σπαρβ, Τρούγιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (57’ Πλατέλλας), Τόρζε (81’ Πινακάς), Ντουρμισάι.