ΠΑΟΚ – Άρης 3-2: Ο Δικέφαλος πήρε το ντέρμπι και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της τρίτης θέσης

Σε ένα άκρως θεαματικό ντέρμπι που είχε πέντε γκολ, ανατροπή και πρωταγωνιστές τους δύο γκολκίπερ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 του Άρη και παρέμεινε ζωντανός στη μάχη για την κατάκτηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στο Europa League.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχτηκε στην Τούμπα φορτωμένος με πίεση από τη στιγμή που προερχόταν από δύο διαδοχικές ήττες (εντός από Παναθηναϊκό, εκτός από ΑΕΚ) και ο Άρης με θετική ψυχολογία από το “2 στα 2” κόντρα σε Βόλο και Ολυμπιακό, όμως το μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League βρήκε τους ασπρόμαυρους να ξαναβρίσκουν το χαμόγελό τους.

Και αυτό γιατι σε ένα ματς που βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους με το γκολ του Καμαρά, μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά στο δεύτερο μέρος με τους Τάισον και Σβαμπ, ενώ παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκαν στη συνέχεια από τον Νταρίντα, βρήκαν τη δύναμη και πήραν τη νίκη με 3-2 με χρυσό σκόρερ τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Αποτέλεσμα που επιτρέπει στον Δικέφαλο να παραμείνει ζωντανός στο κυνήγι της 3ης θέσης που δίνει το καλό εισιτήριο για το Europa League, με τον Άρη από την πλευρά του να γνωρίζει την ήττα αλλά να παραμένει το απόλυτο φαβορί για έξοδο στην Ευρώπη μέσω του Conference League έχοντας το +7 απέναντι στον Βόλο.

Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ στο πρώτο 20λεπτο

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά και απέκτησε τον έλεγχο μέσω κατοχής της μπάλας και κυκλοφορίας, ενώ από τα άκρα δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις για τον Άρη. Η όμορφη συνεργασία Κωνσταντέλια-Σοάρες είχε ως αποτέλεσμα την πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 6′, με το πλασέ του Ντάντας από το ύψος του πέναλτι που έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι, ενώ και στα επόμενα λεπτά και μέχρι το 15′ οι κίτρινοι είχαν περιοριστεί σε εντελώς παθητικό ρόλο.

Στο 17ο λεπτό οι παίκτες επισκέφτηκαν για πρώτη φορά με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ, με την κεφαλιά του Ματίας Γκαρσία να είναι άστοχη, και τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κουλιεράκη να απειλήσει με ένα φιλόδοξο μακρινό σουτ (έφυγε άουτ), για να ακολουθήσει μία μίνι ένταση μεταξύ των δύο πάγκων και κατόπιν να αλλάζουν τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα μετά από το 25′, με τους παίκτες του Άρη όχι μόνο να ισορροπούν μέσω καλής κυκλοφορίας της μπάλας αλλά και να φτιάχνουν φάσεις στα αντίπαλα καρέ. Στο 30ο λεπτό διαμαρτυρήθηκαν έντονα για ανατροπή του Ματέο Γκαρσία από τον Κουλιεράκη εντός περιοχής αλλά Αγκάγεφ και VΑΡ είχαν διαφορετική άποψη, ενώ ακολούθησαν τρεις καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους που δοκίμασαν τον Κοτάρσκι και τους μπακ του Δικεφάλου.

Ο Άρης προειδοποίησε πριν “χτυπήσει” ο Καμαρά

Στο 35ο λεπτό ο κίπερ του ΠΑΟΚ εκτινάχτηκε στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάλμα, στο 37′ απέκρουσε με γροθιές το σουτ του Πίρσμαν εντός περιοχής ενώ στο 43′ το σουτ του Νταρίντα έστειλε τη μπάλα να βρει στο σώμα του Κουλιεράκη και κατέληξε κόρνερ.

Ωστόσο το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ του Άρη και η επιβράβευση ήρθε στο 45′, με τον Γκαρσία να πιέζει τον Κουλιεράκη έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ και να του κλέβει τη μπάλα, για να φτάσει εκείνη στον Καμαρά και τον φορ του Άρη να εκτελεί τον Κοτάρσκι με άπιαστο σουτ από πλεονεκτική θέση.

Αυτή ήταν η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας ίδιο αριθμό τελικών (5) αλλά τον Άρη να είναι πιο επικίνδυνος βάσει των xgoals (0,9 έναντι 0,6 του ΠΑΟΚ) και να έχει βρει το πολυπόθητο γκολ.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι, με τη θεμελιώδη διαφορά να είναι ωστόσο πως ο Δικέφαλος ήταν πιο αποτελεσματικός. Στο 52ο λεπτό ο Σβαμπ έβγαλε τον Ντάντας τετ α τετ με τον Κουέστα με κάθετη πάσα, για να αποκρούσει σε κόρνερ ο Ισπανός κίπερ, για να έρθει το 1-1 λίγα λεπτά αργότερα.

Ανατροπή μέσα σε ελάχιστα λεπτά

Συγκεκριμένα στο 56′, με τον Ζίβκοβιτς να βγάζει σέντρα από τα αριστερά και τον Τάισον να κερδίζει τις κόντρες για να νικήσει με φαλτσαριστό σουτ τον Κουέστα (1-1), με το γκολ αυτό να δίνει δυναμική στον ΠΑΟΚ και να κάνει την ανατροπή σε χρόνο dt.

Ο Πίρσμαν ανέτρεψε τον Ντάντας και ο Σβαμπ έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα για να νικήσει τον Κουέστα και να κάνει το 2-1 στο 62′, με τον Άρη να “ξυπνάει” μετά το εφιαλτικό αυτό διάστημα και να φτάνει στην ισοφάριση. Στο 68′ ο Καμαρά απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος για τους κίτρινους, με το σουτ του να αποκρούεται από τον Κοτάρσκι, για να έρθει στο 70′ ο Νταρίντα και να φέρει το ματς στα ίσα με ασύλληπτο αριστερό κεραυνό εκτός περιοχής.

Οι συγκινήσεις όμως δεν είχαν τέλος στο γήπεδο της Τούμπας, αφού στο 78′ ήρθε η απάντηση του ΠΑΟΚ με εξίσου όμορφο γκολ, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να νικάει τον Κουέστα με θαυμάσιο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, όπου η μπάλα του έκανε το χατίρι αφού βρήκε και στο κεφάλι του Πίρσμαν.

Το τελευταίο δεκάλεπτο και οι καθυστερήσεις βρήκαν και τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους, οι μεν για το 4-2 οι δε για το 3-2, με τους δύο κίπερ να δείχνουν όμως εξαιρετικά αντανακλαστικά και έτσι το 3-2 να παραμένει (ο Άρης ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καμαρά με δεύτερη κίτρινη κάρτα) για να κρατήσει τον ΠΑΟΚ αήττητο τη φετινή σεζόν απέναντι στον συμπολίτη του στα τέσσερα ραντεβού τους (3 νίκες – 1 ισοπαλία).

• ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (79′ Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντάντας, Σβαμπ (87′ Φιλίπε Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον (68′ Καντουρί), Κωσταντέλιας, Μπράντον (79′ Ολιβέιρα)
  • ΑΡΗΣ: Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μαζικού, Ετέμπο (84′ Ρουπ), Νταμπό, Νταρίντα, Γκαρσία (67′ Καμάτσο), Πάλμα (67′ Ιτούρμπε), Καμαρά