ΠΑΟΚ – Μπεσίκτας 3-1: Πρόκριση με super Τζόλη!

Φοβερός ΠΑΟΚ, διέλυσε σήμερα τους Τούρκους!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 την Μπεσίκτας στην Τούμπα, προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό του Champions League και εξασφάλισε τους ομίλους του Europa League.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ προκειμένου να κάνει άνω-κάτω την Μπεσίκτας και να πάρει πρόκριση-χρυσάφι στην άδεια Τούμπα.
Με το 3-1 επί των Τούρκων και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζόλη που σκόραρε δύο φορές και έφτιαξε το τέρμα του Πέλκα, ο δικέφαλος πήρε το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικό του Champions League, ενώ παράλληλα εξασφάλισε την παρουσία του στους oμίλους του Europa League σε περίπτωση αποκλεισμού στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με λίγα λόγια ο ΠΑΟΚ είναι σίγουρα Ευρωπαίος για την προσεχή αγωνιστική σεζόν και κράτησε ζωντανό το μεγάλο όνειρο για το «σεντόνι».

Παράλληλα, με αυτήν πρόκριση ο ΠΑΟΚ θα βάλει στα ταμεία του τουλάχιστον 8 εκατομμύρια ευρώ από τη συμμετοχή του στους ομίλους του Europa League και θα κυνηγάει πλέον την είσοδο στους ομίλους του Champions League.

Αγωνιστικά, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την Μπεσίκτας με ένα απίστευτο 30λεπτο στο οποίο σκόραραν τρεις φορές με τον Τζόλη να κάνει «όργια». Παρά το γεγονός ότι οι Τούρκοι μείωσαν και ο Άκπομ στο φινάλε του ημίχρονου έχασε πέναλτι, διαχειρίστηκαν σωστά τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο.

Δείτε τα highlights του ΠΑΟΚ – Μπεσίκτας 3-1 πατώντας ΕΔΩ!

Μοναδικός «πονοκέφαλος» για τον τεχνικό του ΠΑΟΚ ο τραυματισμός του Ροντρίγκο στο 43ο λεπτό, με τον Βραζιλιάνο να πέφτει στο γήπεδο στην προσπάθεια του να μαρκάρει τον Μπόιντ. Όπως ενημέρωσαν οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ ο Ροντρίγκο υπέστη θλάση και θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να φανεί το μέγεθος της ζημιάς.

Εκκίνηση «φωτιά»

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι και προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης με «δράστη» τον Χρήστο Τζόλη. Ο Έλληνας παίκτης του ΠΑΟΚ πήρε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή από τον Γιαννούλη και εκτέλεσε για το 1-0 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ο Τζόλης χτύπησε και πάλι στο 24ο λεπτό όταν μετά από ασίστ του Άκπομ έκανε το 2-0 δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για την πρόκριση. Στο 30ο λεπτό ο Τζόλης από εκτελεστής έγινε δημιουργός και σέρβιρε το γκολ στον Πέλκα, που ήρθε να κάνει το 3-0. Στη συνέχεια, στο 36ο λεπτό η Μπεσίκτας μείωσε με 3-1, με «δράστη» τον Λάριν. Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία για το 4-1 αλλά ο Άκπομ είδε τον τερματοφύλακα της Μπεσίκτας να του λέει «όχι» στο να χριστεί σκόρερ καθώς απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Άγγλος επιθετικός (το κέρδισε ο ίδιος από μαρκάρισμα του Ουέλινγκτον) στο 40ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αμπέλ Φερέιρα και οι παίκτες του έδειξαν την ωριμότητα που πρέπει και δεν κινδύνεψαν από τη Μπεσίκτας η οποία ουσιαστικά έχασε το παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο. Ο ΠΑΟΚ πίεσε στο κέντρο, όταν χρειάστηκε «έσφιξε» την άμυνα του και έψαξε τις αντεπίθεσεις.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ροντρίγκο (44΄Λημνιός), Γιαννούλης, Τζόλης (84΄Ζαμπά), Πέλκας (76΄Εσίτι), Άκπομ.

Μπεσίκτας (Σεργκέν Γιαλσίν): Ντεστανόγλου, Λενς, Βίντα, Σίλβα, Ν΄Σακαλά (82΄Ναγίρ), Χάτσινσον, Ουισάλ, Μπόιντ (46΄Οζιακούπ), Μενσά (69΄Τοκόζ), Ενκούντου, Λάριν.